Czy fotowoltaika w Łodzi się opłaca?

Czy fotowoltaika w Łodzi się opłaca?

Nie da się zaprzeczyć, że w obliczu dynamicznego rozwoju technologii, a z drugiej strony wzrostu cen energii, coraz więcej ludzi zaczyna interesować się zagadnieniem, jakim jest fotowoltaika. Pozyskiwanie energii ze słońca to ekologiczna metoda na zwiększenie oszczędności w swoim gospodarstwie domowym, rolnym, czy w siedzibie firmy.

Dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiki?

Głównym powodem, dla którego instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na większej ilości budynków, jest wspomniana przed chwilą oszczędność. Zwrot z inwestycji może nastąpić już po około 7 latach – warto jednak wiedzieć, że wzrost cen energii skraca ten czas. 

Warto pamiętać, że wciąż można skorzystać z programów, których celem jest dofinansowanie montażu fotowoltaiki. Świadomość na temat szkodliwego wpływu korzystania z ograniczonych źródeł energii na środowisko sprawia, że kraje i wspólnoty nakładają coraz bardziej surowe restrykcje w tym zakresie.

Decydując się na fotowoltaikę mamy zatem świadomość, że posiadamy w swoim budynku ekologiczną instalację, która nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Energia słoneczna dostępna jest praktycznie bez ograniczeń. Właśnie z tego powodu większość prosumentów to właśnie gospodarstwa domowe.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nawet na zyskanie samowystarczalności energetycznej – szczególnie przy instalacjach Off-Grid, które opiszemy w dalszej części artykułu. Instalacja pozyskująca energię ze słońca może także napędzać pompę ciepła, której zadaniem jest ogrzewanie czynnika w instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej.

Czy w Łodzi są dobre warunki do założenia instalacji fotowoltaicznej?

Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika, Łódź to miasto o szczególnych uwarunkowaniach do wydajnego pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Nasłonecznienie w województwie łódzkim wynosi bowiem 1100kWh/kWP, co stanowi jeden z lepszych wyników na terenie naszego kraju. 

Jeżeli zatem chcesz zwiększyć samowystarczalność energetyczną swojego gospodarstwa – z pewnością jest to najlepszy czas na instalację fotowoltaiczną. Łódź bowiem jest miejscem, gdzie działają takie firmy jak Synteza OZE, które gwarantują sprawny montaż i fachowe doradztwo. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji lub bezpłatną wycenę. Dowiedz się więcej na https://syntezaoze.pl/m/lodz/

Na czym polega działanie fotowoltaiki?

Fotowoltaika niezaprzeczalnie kojarzy się najbardziej z panelami umieszczonymi na dachach budynków. Stanowią one jednak wyłącznie pierwszy element całej instalacji. W panelach słonecznych znajdują się ogniwa – monokrystaliczne, polikrystaliczne, które różnią się od siebie technologią produkcji i wydajnością. 

Występują również panele bipolarne, czyli obustronne, które pozwalają na jeszcze skuteczniejsze pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Ze względu na swoją konstrukcję stosowane są jednak najczęściej w instalacjach naziemnych – wymagają one dodatkowej działki i specjalnej konstrukcji. 

W ogniwach następuje wytwarzanie prądu stałego (DC). Energia elektryczna następnie przetwarzana jest na prąd zmienny. Odbywa się to w falowniku. Tak „przygotowany” prąd zasila następnie urządzenia codziennego użytku.

Warto również wspomnieć o innym ważnym elemencie, jakim jest licznik dwukierunkowy. Występuje on we wszystkich instalacjach podłączonych do sieci i jest wymagany przez przepisy prawne. Odpowiada za liczenie zużytej energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną i tej, którą przekazuje do sieci. Na tej podstawie dokonuje się rozliczeń. 

Rozróżniamy instalacje On-Grid i Off-grid. Pierwszą z nich opisaliśmy przed chwilą – to najczęściej występujący typ instalacji i najtańszy w inwestycji. Z kolei instalacje Off-grid wykorzystują tzw. magazyny energii, których koszt jest znacznie wyższy. Trzeba też pamiętać o konieczności posiadania dodatkowego pomieszczenia na akumulatory, w których należy zadbać o wentylację.

Pomiędzy tymi rodzajami występuje instalacje hybrydowe. Występuje w innych specjalny inwenter, który pozwala na jednoczesne oddawanie energii elektrycznej pozyskanej z paneli fotowoltaicznych do sieci oraz magazynowanie tej energii.

Spiesz się – pamiętaj o zmianach w przepisach!

Już teraz wiadomo, że w 2022 roku czekają nas zmiany w sposobie rozliczania energii elektrycznej pozyskiwanej, dzięki instalacji fotowoltaicznej. Niestety będą one mniej korzystne dla właścicieli tego rozwiązania. Wszystkie osoby, które zdecydują się na montaż fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 roku będą rozliczać się na zasadzie tzw. net-billingu. Wszystkie instalacje wykonane przed tą datą będą miały zapewniony 15-letni okres rozliczania się na poprzednich zasadach. 

Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie uda Ci się przeprowadzić inwestycji przed tą datą, wciąż instalacja fotowoltaiczna będzie dla Ciebie bardzo opłacalna. Warto jednak w miarę możliwości będzie przestawić się na rozwiązanie z wykorzystaniem akumulatora, które gwarantuje większą samowystarczalność energetyczną.

W przygotowaniu pomógł Piotr Łukasik, specjalista do spraw fotowoltaiki z Synteza OZE.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy