Komunikatywność – czemu jest tak ważna, a zarazem tak trudna do osiągnięcia?

Komunikatywność – czemu jest tak ważna, a zarazem tak trudna do osiągnięcia?

Przeglądając wiele ofert pracy, możemy zauważyć, że oprócz doświadczenia czy wykształcenia, pracodawcy pożądają również kompetencji interpersonalnych. Jedną z najczęściej wymienianych jest właśnie komunikatywność. Góruje ona we wszelkich rankingach, czemu nie ma się zresztą co dziwić. Na pierwszy rzut oka wydaję się być naturalnie posiadaną umiejętnością, jednak w rzeczywistości okazuje się, że jest to bardziej złożona sprawa. Słysząc to pojęcie, najczęściej myślimy sobie o samym mówieniu. Natomiast, aby skutecznie i dobrze się komunikować nie wystarczy jedynie dobrze rozwinięty aparat mowy. Konstruowanie logicznych zdań, które będą jasno przekazywać co dokładnie mamy na myśli jest kompetencją, nad którą trzeba nieco popracować. Co więcej, potrzeba nam do tego również umiejętność słuchania, aby wiedzieć co nasz rozmówca nam komunikuje. Zazwyczaj nie przykłada się do tego zbyt dużej wagi. W szkole studiujemy podręczniki pod kątem zdobywania konkretnej wiedzy teoretycznej z danych przedmiotów. Nikt natomiast nie uczy nas jak poprawnie prowadzić konwersacje. Z tego powodu, warto zadbać o to na własną rękę i wprowadzić praktyczne ćwiczenia wykonywane każdego dnia.

Komunikatywność – czym jest?

Zacznijmy od ustalenia czym jest komunikacyjna, a czym komunikatywność. Choć są to słowa, które wyglądają niemal identycznie, mają nieco inne definicje. Pierwsze z nich jest procesem, którego celem jest wywołanie u odbiorcy pewnej zmiany świadomości. Wynikiem tego jest po prostu komunikat, który nadawca wypowiada. Natomiast pod drugim pojęciem kryje się umiejętność sprawnego i jasnego ich przekazywania oraz odbierania. Tak więc, oprócz tego, że coś mówimy, musi być to logiczne, zrozumiałe i dostosowane do naszego rozmówcy. Co więcej, prowadząc z nim dialog, równie ważne jest słuchanie co ma nam do powiedzenia. Niezwykle istotne jest wyciąganie z tego wniosków i opieranie kolejnych wypowiedzi z wykorzystaniem pozyskanych w ten sposób informacji. Warto również wspomnieć o tym, że możemy odbierać sygnały werbalne oraz niewerbalne.

Skąd te trudności z komunikatywnością?

Z pewnością nieraz mieliśmy poczucie, że jesteśmy świetnymi mówcami, a komunikatywność mamy we krwi. Jednak czy w rzeczywistości tak jest? Umiejętność ta jest z roku na rok coraz bardziej doceniana, a zarazem coraz mniej powszechna. Gdzie powinniśmy szukać przyczyny problemu? Z pewnością nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast pojawienie się nieograniczonego dostępu do Internetu, a w tym do mediów społecznościowych spowodowało, że młodzi ludzie zamiast bezpośrednich kontaktów, mają do dyspozycji te prowadzone przez komunikatory. Jak dobrze wiemy wiadomości pisane nie są w stanie dokładnie przekazać naszego komunikatu, ponieważ odbiorca nie zobaczy wyrazu naszej twarzy, ułożenia ciała czy gestów. Te niewerbalne czynniki są niezwykle istotne, ponieważ przekazują 55 procent informacji. Nieustanne wydłużanie swojego czasu w sieci bez wątpienia odgrywa tutaj jedną z ważniejszych przesłanek dlaczego komunikatywność jest coraz mniej spotykana.

Czy możemy pracować nad komunikatywnością?

Istnieje naprawdę niewiele obszarów naszym życiu, nad którymi nie możemy pracować i ich doskonalić. Na szczęście komunikatywność nie zalicza się do jednego z nich. Mamy szansę nieustannie ćwiczyć się w tej umiejętności i na bieżąco poprawiać pojawiające się błędy. Oczywiście znajdziemy w tej dziedzinie liczne podręczniki, ale również i szkolenia. Pamiętajmy, żeby nie podchodzić do tego jak do nauki w szkole. Nie chodzi o zdobycie teoretycznej wiedzy, a o realną praktykę i treningi. Jedynie systematyczne przesuwanie swoich granic i wymaganie od siebie więcej pozwoli ruszyć do przodu i rzeczywiście zamieć problem w sukces. Możesz wykorzystywać pozyskane informacje właściwie każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy na spotkaniach ze znajomymi. Niezależnie od miejsca, każde okoliczności są rewelacyjne do praktykowania. Dzięki temu, szybciej zauważysz efekty i stanie się do dla Ciebie naturalne.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy