Czy na pewno wiesz jak dobrze segregować śmieci? Oto 10 najczęściej popełnianych błędów

Czy na pewno wiesz jak dobrze segregować śmieci? Oto 10 najczęściej popełnianych błędów

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy unijne zakładają osiągnięcie wskaźnika 50% selekcji odpadów. Edukacja ekologiczna sprawiła, że już wiele miast jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. Nadal jednak popełniamy szkolne błędy. Niestety logika nie zawsze pomaga podczas wyboru prawidłowego pojemnika.

 

Najczęściej popełniane błędy podczas selekcji odpadów

Aktywna kampania informacyjno-edukacyjna pomaga w eliminacji wielu błędów. Podobnie zresztą jak artykuły takie jak ten. Zgodnie z zasadą Pareta, znaną też jako reguła 80/20, wyeliminowanie 20% błędów, które popełniamy, pozwoliłoby na osiągnięcie 80% sukcesu w dziedzinie recyklingu. Z tego powodu przypominamy najczęściej powtarzające się błędy.

1. Zwykła ludzka nieuwaga.

Niektóre z błędów wynikają ze zwykłej nieuwagi. Wówczas wrzucamy opakowania lub elementy do złych worków, chociaż wiemy, że powinny znaleźć się w innej grupie śmieci.

2. Ceramika to nie szkło

Innym problemem jest zaliczanie ceramicznych naczyń i talerzy do szkła. W tym wypadku najczęściej działa podświadomość, gdyż tym co się najłatwiej bije jest szkło. Niestety. Większości talerzy, luster, doniczek nie zaliczamy do tego rodzaju odpadów - powinny trafić do pojemnika na śmieci zmieszane.

3. Kartony do mleka – nie dajcie się zwieść dużej ilości papieru

To prawda, że 75% kartonu do mleka wykonane jest z celulozy. Ale to właśnie pozostałe 25% decyduje o tym, że jego miejsce jest w worku na tworzywa sztuczne i metal.

4. Paragony nie nadają się do recyklingu

Większość paragonów powstaje na papierze z powłoką termiczną. Powoduje to, że nie mogą być one przetwarzane w taki sposób jak makulatura. Istnieją papierowe paragony, ale konia z rzędem temu, kto zdecyduje się je oddzielać od innych. Więc paragony powinny trafić do śmieci zmieszanych.

5. Mycie opakowań przed wyrzuceniem

To dość głęboko zakorzeniony błąd sięgający początków recyklingu. W większości wypadków wystarczy, że pojemnik zostanie opróżniony. W sortowni takie opakowania zostaną umyte, odwirowane i osuszone. Dodatkowe mycie pojemników w domu nie jest ekologiczne.

6. Segregacja odpadów niebezpiecznych

Akumulatory, baterie, opakowania po żrących środkach chemicznych, świetlówki, zużyty sprzęt RTV i AGD należą do odpadów niebezpiecznych. Niektóre z nich są zbierane w specjalistycznych sklepach i warsztatach samochodowych inne należy wywieźć do wyznaczonego punktu selektywnej zbiórki odpadów.

7. Nie wszystko co naturalne jest BIO

Niestety, o ile przyzwyczailiśmy się wyrzucać kości do odpadów zmieszanych, mało kto pomyśli, że wyrzucenie odchodów odzwierzęcych do BIO kontenera będzie błędem. Podobnie jak ziemi i mięsa.

8. Wyrzucanie przeterminowanych i niepotrzebnych leków

Ze względu na skład leki nigdy nie powinny trafić do kosza. Specjalnie organizuje się ich zbiórkę w aptekach.

9. Materiały sypkie, odzież i tkaniny w odpadach budowlanych

Rozmaite materiały, które powodują zapylenie lub wkręcają się w elementy maszyn sortowniczych powodując ich zatrzymanie lub uszkodzenie, powinny trafiać do wyznaczonych kontenerów.

10. Plastikowe zabawki wcale nie powinny trafić do tworzyw sztucznych

Większość zabawek powinna trafić do odpadów mieszanych. Ta sytuacja jednak ulega powoli zmianie. Producenci korzystają coraz częściej z rodzaju plastiku, którym może być utylizowany.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucić daną rzecz warto skorzystać z dostępnych on-line wyszukiwarek, które podpowiedzą nam gdzie powinny trafić nawet najdziwniejsze odpadki.

Pojemniki na odpady o pojemności 120 l w odpowiednich kolorach, ułatwiających segregację, fot. eco-market.pl

Jak segregować śmieci?

Żeby segregowanie śmieci było łatwiejsze, dobrze się zaopatrzyć w wygodne i dobrze oznaczone pojemniki. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie koszy w różnych kolorach. Ważny jest też ich rozmiar, ponieważ często okazuje się, że wybrany rodzaj śmieci potrzebuje więcej miejsca. Dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów pojemników, przykładowe rozmiary pojemników i kontenerów można porównać np. w eco-market.pl.

Domowy wysuwany pojemnik do segregowania odpadów, fot. eco-market.pl

Wciąż oczekujemy ujednolicenia systemu segregacji. Poszczególne samorządy mają czas do czerwca 2022 roku, aby wprowadzić JSSO (czyli Jednolity System Segregacji Odpadów). Wierzymy, że wówczas pewne problemy związane ze skutecznym recyklingiem zostaną rozwiązane. Na razie jednak, należy się upewnić, jakie zasady obowiązują w naszym miejscu zamieszkania.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy