Najpowszechniejsze chwasty dwuliścienne na polskich polach – jak z nimi walczyć?

Najpowszechniejsze chwasty dwuliścienne na polskich polach – jak z nimi walczyć?

Podstawowy podział rozróżnia chwasty na jednoliścienne i dwuliścienne. Chwasty dwuliścienne są zwykle znacznie większe i bardziej wytrzymałe na zimno, a co za tym idzie – zagrażają plonom w okresie zimowania. Najlepiej zwalczać je już jesienią, aby uniknąć późniejszych strat.

Jakie są najpowszechniejsze rodzaje chwastów?

Na polach uprawnych najczęściej spotykamy perz właściwy, bodziszka, babkę, mlecz polny i tasznik pospolity. Chwasty przede wszystkim pobierają substancje pokarmowe z ziemi, przez co zboża mają do nich mniejszy dostęp. Przez swój rozmiar ograniczają też dostęp do światła. W wyniku tego zmniejsza się oczywiście ilość plonów.

Jak walczyć z chwastami?

Herbicydy to preparaty wykorzystywanie do zwalczania chwastów. Jeśli nie mamy doświadczenia, najlepiej zdecydować się na środki selektywne, które niszczą konkretny rodzaj roślin – w naszym przypadku chwasty. Dzięki temu unikniemy uszczerbku wśród roślin uprawnych. Środki totalne, wyniszczające całą zieleń, wykorzystywane są zazwyczaj przy przygotowywaniu zaniedbanej gleby pod nową uprawę.

Preparaty do zwalczania chwastów dzielimy również ze względu na sposób użycia. Zazwyczaj mamy do czynienia z preparatami doglebowymi lub nalistnymi.

Najlepiej wybrać środek zwalczający zarówno chwasty dwuliścienne, jak i jednoliścienne. Zazwyczaj nie mamy na tyle szerokiej wiedzy, aby rozróżnić wszystkie rośliny wyrastające wokół, a kupowanie oddzielnych preparatów może być kłopotliwe. W tego typu oprysk na chwasty możemy się zaopatrzyć na przykład za pośrednictwem sklepu Syngenta.

Jak działają preparaty zwalczające chwasty?

Najsilniejsze emulsje stosowane bezpośrednio na liście przemieszczają się błyskawicznie do korzeni, co hamuje wzrost rośliny i powoduje obumieranie liści. Skutki widzimy już po kilku dniach – na efekty działania środków przyswajalnych przez korzenie należy czekać dłużej, nawet do kilku tygodni. Przy każdym zastosowaniu preparatu należy pamiętać o dokładnym opryskiwaniu, w przeciwnym razie zniszczymy tylko część chwastów.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy