Oszczędności podczas budowy domu – jak o nie zadbać?

Oszczędności podczas budowy domu – jak o nie zadbać?

Chociaż budowa domu zawsze jest kosztowną inwestycją, która wiąże się z wydatkiem kilkuset tysięcy złotych, na wielu rzeczach można zaoszczędzić, nie pogarszając przy tym jakości wykonania budynku i nie zmniejszając komfortu codziennego życia domowników. W jaki sposób można zadbać o oszczędności podczas budowy domu? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Przede wszystkim – przeanalizuj potrzeby swoje i bliskich

Podstawowym błędem popełnianym przez wiele osób jest wychodzenie z założenia, że ich rodzina potrzebuje jak największego domu. I owszem, pięcio-, sześcio- czy siedmioosobowa rodzina powinna mieć dom o powierzchni nawet 200 m2, jednak często zdarza się, że na tak duże budynki decydują się również rodziny trzy- i czteroosobowe.

Najczęściej, zakup tak dużego domu w przypadku małej rodziny jest po prostu błędem, który znacząco podnosi koszty budowy domu oraz zwiększa koszty samej eksploatacji. Nie zachęcamy, rzecz jasna, do wybierania jak najmniejszego projektu – jeśli w najbliższej przyszłości planujesz z żoną lub mężem powiększenie rodziny, lub stworzenie domu dwupokoleniowego, większa przestrzeń życiowa jest uzasadniona. Warto jednak dokładnie przeanalizować aktualne potrzeby swoje i bliskich i na tej podstawie dobrać optymalną wielkość domu. Zobacz na przykład projekty domów firmy Domowe Klimaty, która oferuje projekty domów o różnych rozmiarach.

W kontekście potrzeb i wymagań rodziny warto też zwrócić uwagę na samo umiejscowienie działki. Więcej kosztują działki znajdujące się na obrzeżach dużych miast i w „modnych dzielnicach”. Jeżeli dojazd do pracy, szkoły lub sklepu nie będzie problemem, warto postawić działkę w nieco mniej prestiżowej lokalizacji.

Wybierz projekty domów tanich w budowie z pracowni Domowe Klimaty

Chcąc oszczędzić na inwestycji, warto wybrać gotowy projekt domu zamiast projektu przygotowywanego na zlecenie indywidualne. Projekty domów firmy Domowe Klimaty lub innych pracowni specjalizujących się w takich zleceniach kosztują najczęściej zaledwie 3-4 tysiące złotych. Projekt indywidualny wiąże się natomiast z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czym cechują się projekty domów tanich w budowie z pracowni Domowe Klimaty? Zwracaj uwagę na aspekty takie jak:

  • prosta bryła domu – pamiętaj, że znacznie tańsze w budowie są domy położne na planie kwadratu lub prostokąta. Jeśli zależy Ci na jak najniższych kosztach, zrezygnuj ze skomplikowanych, złożonych brył;
  • nieskomplikowany kształt dachu – koszty budowy znacznie podnosi wielospadowy dach, ponieważ ma on wiele grzbietów i koszy, czyli elementów łączących połacie. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy;
  • garaż i piwnica – o ile w starym budownictwie piwnica była niemalże obowiązkowa, o tyle obecnie często się od niej odchodzi. Zastanów się, czy Twoja rodzina potrzebuje piwnicy i garażu – być może wystarczy tylko niewielkie pomieszczenie gospodarcze? W ten sposób także można zmniejszyć koszty budowy.

Chcesz kupić tani projekt domu? W takim razie zobacz projekty domów tanich w budowie z pracowni Domowe Klimaty na stronie domowklimaty.pl!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy