Czy warto zdecydować się na outsourcing pracowniczy?

Czy warto zdecydować się na outsourcing pracowniczy?

Na rynku pracy w ostatnich latach obserwowany jest wzrost popytu na pracowników. Wiąże się to ze wzrostem gospodarczym oraz niżem demograficznym, co z kolei prowadzi do braków kadrowych. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na tak zwany outsourcing pracowniczy, który ma na celu uzupełnienie kadry pracowniczej.


Na czym polega outsourcing pracowniczy?

 

Firmy, które prowadzą działalność gospodarczą muszą radzić sobie z bardzo zmiennym otoczeniem politycznym i społecznym. Jednym ze sposobów na znalezienie pracowników jest skorzystanie z outsourcingu pracowniczego. Działanie to polega na korzystaniu z umiejętności pracowników bez ich zatrudniania. Kwestiami znalezienia pracowników oraz ich rekrutacji zajmuje się, np. agencja pracy tymczasowej. Jest to korzystne rozwiązanie pod wieloma względami. Pracodawca między innymi nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z pracownikiem tymczasowym. Opłaca jedynie stawki ustalone z agencją pracy. Dodatkowo pracodawca nie traci zasobów na poszukiwanie takich pracowników – tym zajmuje się również agencja lub firma, w której pracownicy są zatrudnieni. Kolejną zaletą korzystania z pracowników zewnętrznych jest możliwość wynajęcia ich w momencie, kiedy faktycznie potrzebna jest pomoc przy realizacji jakiegoś projektu, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Outsourcing pracowniczy wydaje się być również korzystny dla osób, które poszukują dorywczej pracy i chcą posiadać dużą elastyczność w wyborze realizowanych zleceń.


Czy outsourcing pracowniczy ma jakieś wady?


Choć zatrudnianie pracowników zewnętrznych, wiąże się z licznymi korzyściami, należy pamiętać, że pracownik spoza firmy nie będzie znać obyczajów panujących na terenie danego przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie będzie mu obca misja i wartości, które reprezentuje pracodawca. Jednak pomimo tych ograniczeń, outsourcing pracowniczy cieszy się coraz większą popularnością na polskim rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że również i w przyszłości ta gałąź zatrudnienia będzie się rozwijać i przynosić korzyści pracodawcom i pracownikom.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy