
MSSF 16 określa przede wszystkim kwestie związane z:
-metodami prezentowania danych finansowych
-sposobami wyceny składników aktywnych i pasywnych w spółkach
-zakresem informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych
-metodami prezentacji sprawozdań oraz majątku trwałego
Rozsądne inwestowanie na otwartym rynku kapitałowym nie byłoby możliwe bez możliwości porównywania i wglądu w sprawozdania spółek. Ze względu na różnorodność obowiązujących przepisów finansowych porównywalność może stanowić problem z wielu powodów. Warto wspomnieć też, iż wiele osób odnosząc się do MSSF 16 używa anglojęzycznego skrótu IFRS 16 (International Financial Reporting Standards). Trafna i rzetelna ocena wartości spółek na międzynarodowej arenie umożliwia także ocenę rentowności na przestrzeni kilku lat. W praktyce MSSF 16 wymusza na wielu spółkach transformacje procesów biznesowych związanych z m.in. rachunkowością, finansami, zaopatrzeniem, działalnością operacyjną, IT oraz HR.
MSSF 16 z perspektywy leasingobiorcy
Zatwierdzenie MSSF 16 wpłynęło na niemalże wszystkie powszechnie wykorzystywane miary oceny efektywności oraz wskaźniki finansowe (np. zadłużenia, rotacja aktywów, ROCE, ROE, EPS, EBIT, EBITDA itp.). W praktyce zmiany dotknęły nawet kowenantów - zawartych w umowach i zestawieniach kredytowych, co oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w wysokości kosztów pożyczek. Zmiany najbardziej odczuły większe spółki posiadające wysokiej wartości aktywa w formie nieruchomości, maszynerii produkcyjnej, samochodów, samolotów, statków i urządzeń technologicznych. Zwolnienie z obowiązku zawarcia leasingu w bilansie możliwe jest jedynie w przypadku aktywów, których wartość nie przekracza 5000$ w chwili nabycia.
MSSF 16 z perspektywy leasingodawcy
Wielu przedsiębiorców ucieszy z pewnością informacja, iż kwestia związane z rachunkowością nie uległy większym zmianom w porównaniu do MSR 17 (Leasing). Wraz z biegiem czasu zmianie ulegną oczywiście oczekiwania i potrzeby potencjalnych klientów, co uwzględnić należy w trakcie analizy modelu biznesowego oraz tworzenia docelowej oferty. Wszystkie spółki notowane na krajowej Giełdzie Papierów Wartościowych lub giełdach członkowskich państw Unii Europejskiej zobowiązane są do przestawiania skonsolidowanego raportu finansowego zgodnego ze standardami MSSF 16. Polska ustawa o rachunkowości objęła także wszystkie banki obowiązkiem zachowania zgodności z IFRS 16.
Jakie są konsekwencje wdrożenia MSSF 16?
Wprowadzone w 2016 roku standardy IFRS 16 przyczyniły się przede wszystkim ujednolicenia formy sprawozdań finansowych w całej Unii Europejskiej. Wytyczne dla raportujących skupiają się głównie na aspektach związanych ze zrozumiałością, trafnością, wiarygodnością danych, ponieważ ma do duży wpływ na ich przydatność oraz istotność. Największą zaletą wdrożenia MSSF 16 jest odczuwalne ułatwienie porównywania kondycji finansowej spółek na międzynarodowej arenie. Niestety dla wielu przedsiębiorców stanowi to jedynie źródło problemów i komplikacji związanych z bardziej skomplikowanym rozliczeniem podatkowym.
0 komentarzy