Frezarka górnowrzecionowa, strug elektryczny – jak wybrać narzędzia, których potrzebujesz?

Frezarka górnowrzecionowa, strug elektryczny – jak wybrać narzędzia, których potrzebujesz?

Co składa się na podstawowe wyposażenie warsztatu? Przede wszystkim narzędzia ręczne. Jeśli jednak chcesz zajmować się stolarką, szybko przekonasz się, że same takie przyrządy nie wystarczą. Do bardziej zaawansowanej obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych niezbędne są elektronarzędzia. Takie urządzenia nie tylko pozwalają na wykonywanie czynności, których nie udałoby się zrobić dysponując jedynie młotkiem czy kombinerkami, lecz także znacznie zwiększają efektywność i wygodę pracy. Prowadzisz pracownię ciesielską lub stolarską? Z pewnością przyda ci się frezarka górnowrzecionowa i strug elektryczny. Do czego służą takie sprzęty i czym kierować się podczas dokonywania zakupu? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Sklep Mateomarket

Frezarka górnowrzecionowa

Najważniejszym elektronarzędziem wykorzystywanym w trakcie obróbki drewna jest frezarka. To niezastąpiony sprzęt używany zarówno podczas wytwarzania całych elementów meblowych, jak i do wykonywania zdobień. Dzięki frezarce górnowrzecionowej przeprowadzimy większość czynności, do których potrzebne byłyby dłuta i noże, a więc między innymi wykonanie rowków, wczepów, wgłębień wzdłuż krawędzi i profili dekoracyjnych. Narzędziem obróbczym we frezarkach są specjalne części zwane frezami. Ze względu na kształt, frezy dzielimy na czołowe, walcowe, tarczowe, krążkowe, trzpieniowe, modułowe, palcowe i kątowe. Kryterium podziału samych frezarek mogą być zarówno jej cechy konstrukcyjne (np. stołowa, wspornikowa, bezwspornikowa, wzdłużna, karuzelowa), jak i umiejscowienie tzw. wrzeciona (górnowrzecionowa, dolnowrzecionowa, różnowrzecionowa). Za najbezpieczeniejsze i najprostsze w użyciu uważane są frezarki górnowrzecionowe. W takich urządzeniach wrzeciono, czyli element do mocowania frezów, umieszczone jest powyżej blatu stołu. Zasada działania frezarki jest bardzo prosta: frezy wykonują ruch obrotowy, przesuwając się jednocześnie wzdłuż obrabianego materiału. Jeśli twoim hobby jest stolarstwo lub zajmujesz się tym zawodowo, zakup frezarki górnowrzecionowej będzie strzałem w dziesiątkę.

Kliknij i sprawdź → https://metroz.pl/122675-frezarki-i-strugarki

Czym kierować się przy wyborze frezarki górnowrzecionowej?

Wybierając frezarkę górnowrzecionową należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Na sam początek powinniśmy ustalić, do jakich prac będziemy wykorzystywali urządzenie oraz określić nasze umiejętności. Następnie odnosimy się do kwestii technicznych – w pierwszej kolejności do mocy urządzenia. Im większa moc frezarki górnowrzecionowej, tym będziemy mogli poddawać obróbce bardziej wymagające materiały (w tym przypadku twardsze drewno). Do standardowych prac stolarskich i ciesielskich wystarczy frezarka o mocy z zakresu 2-2,5 kW. Możemy co prawda postawić na mocniejszy model, jednak istnieje spora szansa, że nie będziemy potrzebowali wykorzystywać jego pełnych możliwości. Dobrym wyborem będzie np. frezarka górnowrzecionowa 2,4 kW TRITON. Urządzenie charakteryzuje się solidnością wykonania i ergonomiczną konstrukcją. Pozwala na szybką i wygodną obróbkę drewna. Frezarka TRITON gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa: wyposażona jest w specjalny mechanizm blokady wrzeciona, który uruchamia się podczas wymiany frezów.

Kliknij i sprawdź → https://metroz.pl/frezarki-i-strugarki/57361-frezarka-gornowrzecionowa-2400w-5024763043307.html

Strug elektryczny

Elektryczny strug ręczny jest rodzajem strugarki pełniącej funkcję heblarki do drewna. W przeciwieństwie do tradycyjnego hebla, strug elektryczny pozwala na łatwą i szybką obróbkę materiału bez konieczności wykonywania mozolnej pracy ręcznej. Strugi stanowią podstawowe wyposażenie każdej pracowni stolarskiej czy warsztatu ciesielskiego. Dzięki nim możemy równać powierzchnię drewnianego elementu, wręgować, fazować kształty, wykańczać krawędzie desek oraz nadawać im wstępny kształt. Podstawową funkcją elektrycznych strugarek do drewna jest zdarcie z powierzchni obrabianego elementu cienkiej warstwy materiału. Takie narzędzie możemy wykorzystać także do precyzyjnego skracania desek (np. wtedy, kiedy chcemy skrócić je o kilka milimetrów).

Kliknij i sprawdź → https://metroz.pl/122675-frezarki-i-strugarki

Czym kierować się przy wyborze elektrycznego strugu do drewna?

Najważniejszym parametrem, który powinniśmy uwzględnić podczas kupna strugu do drewna, jest jego moc. Zasada jest prosta: im większa, tym lepiej. Zasadniczo w warsztacie hobbysty sprawdzi się urządzenie o mocy w zakresie 600-1000 W. Jednak dla profesjonalnej pracowni stolarskiej, gdzie wykonuje się znacznie cięższe prace, przyda się coś sprzęt o większej mocy. Elektryczny strug do drewna 1300 W GRAPHITE to doskonały wybór dla tych, którzy na co dzień muszą pracować z twardszym drewnem. Kupując strug elektryczny zwróćmy uwagę również na liczbę obrotów głowicy na minutę. Im będzie wyższa, tym urządzenie pozwala na precyzyjniejsze struganie. Ważne są także takie aspekty techniczne jak maksymalna głębokość strugania oraz szerokość głowicy.

Kliknij i sprawdź → https://metroz.pl/frezarki-i-strugarki/1763-strug-elektryczny-1300w-szerokosc-strugania-110-mm-5902062596802.html


 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy