Letni spacer z niemowlakiem – o czym warto pamiętać?

Letni spacer z niemowlakiem – o czym warto pamiętać?

Sezon wakacyjny tuż za rogiem, dlatego już teraz warto wiedzieć, jak dbać o dziecko, żeby cieszyło się atrakcjami zapewnionymi przez rodziców oraz odczuwało komfort w każdej sytuacji. Letni spacer doskonale dotlenia organizm, stymuluje wzrost oraz wzmacnia odporność. Jednak pod warunkiem, że mama ma ze sobą potrzebny sprzęt.

Jakie ubrania sprawdzą się latem dla dziecka?

Zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie dziecka wiąże się z uciążliwym przeziębieniem i znacznym pogorszeniem stanu zdrowia. Warto mieć zawsze pod ręką kocyki dla niemowląt, które otulą ciało po zaśnięciu. Temperatura ciała niemowlaka nie jest taka sama jak u dorosłych, a do tego maluszek znajduje się cały czas w pozycji siedzącej albo leżącej, dlatego upał nie jest dla niego tak bardzo uciążliwy. Przewiewna odzież jest najlepszym rozwiązaniem. Można włożyć kilka warstw, a kiedy promienie słoneczne intensywnie świecą, ściągnąć delikatny sweterek czy koszulkę. Szczególnie niebezpieczne jest osłanianie skóry głowy i narażanie jej na intensywne promienie słoneczne. Wystarczy mieć zawsze przy sobie chusteczkę, kapelusz czy czapkę z daszkiem.

Kiedy kocyki dla niemowląt są pod ręką, można je wykorzystać, kiedy dziecko odczuwa dyskomfort i jest mu zimno. W tym celu sprawdza się okolice karku (to najlepszy sposób badania temperatury ciała w trakcie wyjścia na podwórko). Kolor dłoni również jest w stanie wskazać, czy dziecku jest wystarczająco ciepło, a może potrzebuje dodatkowego okrycia. Sine ręce i delikatne drżenie to oznaka zimna. Z kolei przegrzanie rozpoznamy po spoconej główce i czerwonych policzkach. Nie warto jednak ściągać wszystkich warstw odzieży – należy zostawić nakrycie głowy oraz koszulkę bawełnianą. Przewianie przyczyni się do wystąpienia kataru, a w najgorszym przypadku również gorączki. Zdecydowanie lepiej jest wrócić do domu i powrócić na podwórko, kiedy temperatura nieco spadnie.

Co zabrać ze sobą na letni spacer?

Wybierając się na podwórko z dzieckiem, trzeba mieć odpowiednio zorganizowaną torbę. Przede wszystkim potrzebna jest pieluszka tetrowa, która posłuży do odbicia dziecka albo przykrycia do snu. Kocyki dla niemowląt wykonane z delikatnego, przewiewnego materiału także są bardzo przydatne. Wrażliwą skórę dziecka również trzeba zabezpieczyć. W tym celu stosuje się kremy z filtrami UV – konieczne ze SPF 50+. W trakcie intensywnych upałów podaje się dziecku jak najwięcej płynów – najlepiej wodę. Dziecko nie umie zakomunikować, że chce mu się pić, ale pragnienie nadchodzi zdecydowanie szybciej niż w przypadku osób dorosłych. Nisko zmineralizowana niegazowana woda to doskonały wybór, który pozwala zabezpieczyć malucha przed występowaniem udarów cieplnych. Na spacer trzeba zabrać chusteczki nawilżane oraz pampersy.

Kocyki dla niemowląt czy pieluchy tetrowe nie służą do przykrywania wózków. W taki sposób temperatura wewnątrz gwałtownie wzrasta, co bardzo niekorzystnie wpływa na stan dziecka. Aby uniknąć pogryzienia przez owady, należy nabyć moskitierę.

Gdzie na spacer z dzieckiem?

Wyjście na pierwsze spacery powinno trwać kilkanaście minut, żeby dziecko stopniowo przyzwyczajało się do innych warunków i temperatury niż w domu. Najlepiej poruszać się wokół miejsca zamieszkania i dopiero z większą pociechą planować godzinne albo i dłuższe spacery. Najlepszym miejscem na spacer jest park – panuje tam spokój, jest zielono i można odpocząć. Natura uspokoi zarówno mamę, jak i maluszka. W pierwszych miesiącach życia wyjście na ruchliwą ulicę albo plac jest niewskazane. Należy także unikać galerii czy dużych sklepów. Dyskomfort zostanie wywołany ostrym, nienaturalnym światłem i hałasem.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy