3 rzeczy, które musisz zrobić po rozmowie rekrutacyjnej

3 rzeczy, które musisz zrobić po rozmowie rekrutacyjnej
Rozmowa rekrutacyjna bywa ogromnym obciążeniem psychicznym dla kandydatów. W sieci można znaleźć wiele cennych poradników dotyczących prawidłowego przygotowania się do spotkania. Dziś omówimy rzadziej poruszaną kwestię – co zrobić po rozmowie rekrutacyjnej? Oto 3 ważne porady, które pomogą ci rozluźnić się w oczekiwaniu na odpowiedź i przygotować do ewentualnych kolejnych etapów!

Szanuj swój czas

Zakończenie spotkania rekrutacyjnego, zwłaszcza gdy czujesz, że przebiegło pomyślnie powoduje uczucie ulgi. Większość rekruterów ma w zwyczaju podawanie terminu, w którym prawdopodobnie udzieli kandydatowi odpowiedzi. Często oznacza to nawet kilkutygodniowe oczekiwanie, dlatego rozluźnienie z czasem zmienia się w rosnące napięcie powiązane ze zbliżającą się decyzją.

Gdy wskazana przez potencjalnego pracodawcę data zbliża się wielkimi krokami, pojawia się pokusa, by odezwać się do rekrutera mailowo lub telefonicznie przypominając o swojej kandydaturze. Warto zaczekać do podanego deadline’u, a jeśli wiadomość nie pojawi się do tego czasu, skontaktuj się z rekrutującą osobą. Często bierze się w kilku równoległych rekrutacjach, o czym reprezentanci firm doskonale wiedzą.

Dlatego jeśli w międzyczasie uda ci dojść do porozumienia z innym pracodawcą, ale czujesz, że trwająca rekrutacja wiąże się z ciekawszą ofertą, możesz postawić sprawę jasno, zanim ostatecznie przyjmiesz propozycję leżącą na stole.

Przygotuj się do kolejnych etapów

Zakończone niedawno spotkanie nie musi być ostatnim etapem rekrutacji. Nawet jeśli twój potencjalny pracodawca tego nie zakładał, być może zechce przeprowadzić kolejną selekcję najlepiej rokujących kandydatów. Wkrótce może czekać cię zaproszenie na:

  • testy językowe, 
  • testy osobowości, 
  • assessment center, 
  • testy inteligencji, 
  • spotkanie z przełożonym lub dyrektorem działu.

Upływający nerwowo czas poświęć na przygotowanie się do ewentualnych kolejnych etapów. Odśwież swoje kompetencje z zakresu języków obcych. Potrenuj pracę z oprogramowaniem, którego znajomość jest wymagana na twoim stanowisku. Zastanów się, czym jeszcze możesz zaimponować pracodawcy, a co nie zostało przedstawione w trakcie poprzedniej rozmowy. Przykładowe testy zawodowe z pewnością znajdziesz w internecie. Praca, którą wykonasz nie pójdzie na marne, bo w razie niepowodzenia przyda się na poczet kolejnych rekrutacji.

Szukaj dodatkowych możliwości

W ten sposób płynnie przechodzimy do punktu trzeciego. Sympatyczna i merytoryczna rozmowa rekrutacyjna wcale nie musi przełożyć się na pozytywną z twojego punktu widzenia decyzję. Inni kandydaci mogli wypaść równie dobrze. Nie warto skupiać uwagi na jednym wymarzonym pracodawcy, mimo że wizyta w takim przedsiębiorstwie potrafi rozbudzić wyobraźnię.

W oczekiwaniu na odpowiedź kontynuuj swoje poszukiwania. Wysyłaj CV do innych pracodawców i korzystaj z zaproszeń na spotkania. Ciekawe oferty znajdziesz również poza popularnymi portalami z ogłoszeniami, na przykład w mediach społecznościowych, na forach branżowych lub za pośrednictwem renomowanych agencji pracy, takich jak LeasingTeam.

Nie wpadnij w pułapkę bezczynności oczekując na odpowiedź od rekrutera, która w skrajnym przypadku może nigdy nie nadjeść. Poszukiwanie pracy to proces, który dobiega końca dopiero w momencie, gdy znajdziesz idealne zatrudnienie!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy