Herbata z cytryną - czy jest zdrowa?

Herbata z cytryną - czy jest zdrowa?

Wielu z nas przy pierwszych objawach przeziębienia od razu zaczyna samoleczenie za pomocą herbaty z cytryną. Od czasu do czasu jednak w mediach pojawiają się informacje, że nie należy jej pić ze względu na zawartość cytrynianu glinu. Czy jednak herbata z cytryną faktycznie jest szkodliwa?                

Nietrudno uwierzyć we właściwości prozdrowotne herbaty. Wystarczy wspomnieć o tym, jaką popularnością cieszy się herbata zielona – 5 powodów aby ją pić to: jej bogactwo w witaminy, wspomaganie odchudzania, działanie pobudzające, opóźnianie starzenia oraz wspieranie układu krwionośnego.

Szkodliwa czy zdrowa?

Rzeczywiście, herbata zawiera glin, a herbata z cytryną – cytrynian glinu. Nie cechuje się on jednak wysoką przyswajalnością, a organizm po prostu usuwa jego niepotrzebny nadmiar. Glin jest zawarty w wielu innych pokarmach, przede wszystkim w warzywach i produktach zbożowych; jednak trudno też go przedawkować. Nie należy więc się obawiać zatrucia glinem z okazjonalnie pitej herbaty.

Wiadomo też, że polifenole znajdujące się w liściach herbaty wspierają organizm w zwalczaniu wirusów. Herbata pobudza i wzmacnia naczynia krwionośne; pomaga obniżyć poziom cholesterolu i pobudza podobnie jak kawa. Czy dodawanie cytryny ma jednak sens? Okazuje się, że kwas askorbinowy w dużej mierze rozkłada się w wysokiej temperaturze. Ponadto cytryna nie jest tak dobrym jego źródłem, jak porzeczki czy papryka. Na razie nie wiadomo też, czy herbata z cytryną rzeczywiście zapobiega przeziębieniu – może jednak wpłynąć na skrócenie choroby. Herbata z cytryną na pewno więc nie zaszkodzi.

Warto zmienić nawyki

Jak więc poprawnie parzyć herbatę z cytryną? Wróćmy jeszcze na chwilę do glinu. Można uniknąć jego wysokiej zawartości poprzez dobór herbaty z „górnej półki”. Tanie herbaty są przygotowywane ze starych liści, w których glinu jest więcej. Te dobre produkuje się ze świeższych liści – glin nie kumulował się w nich aż tak długo.

Co jeszcze powinniśmy robić, by picie herbaty z cytryną miało sens zdrowotny? Warto dodawać cytrynę dopiero po zaparzeniu herbaty i wyrzuceniu torebki. Owoc należy też wcześniej schłodzić.

Cytrynian glinu nie jest tak szkodliwy, jak może się to wydawać. Media biją na alarm, choć dotychczasowe badania wykazują, że tylko bardzo duże ilości mogą nam zaszkodzić i odkładają się w kościach. Wygląda na to, że herbata z cytryną nie spowoduje negatywnych skutków, choć niepoprawnie zaparzona po prostu nam nie pomoże.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy