Jak obecnie w Łodzi znaleźć atrakcyjne oferty pracy?

Jak obecnie w Łodzi znaleźć atrakcyjne oferty pracy?
Stopa bezrobocia w Łodzi jest nieznacznie wyższa niż stopa bezrobocia w skali całego kraju – na koniec sierpnia 2021 r. wynosiła 6,1 proc. Jak i gdzie szukać pracy w Łodzi w popandemicznej rzeczywistości? Kogo poszukują pracodawcy?

Gdzie szukać pracy w Łodzi – kanały online i kontakty zawodowe

Współcześnie dotarcie do ofert pracy nie sprawia kłopotu – w sieci działa wiele portali ogłoszeniowych, na których pracodawcy codziennie publikują oferty. Jednak poszukując zatrudnienia, warto skorzystać także z innych metod, np. wykorzystać własne kontakty zawodowe.

Jeżeli nie masz doświadczenia, dobrym pomysłem może być też zarejestrowanie się w urzędzie pracy. W ten sposób możesz otrzymać staż i zdobyć doświadczenie, które pozwoli Ci stać się bardziej konkurencyjnym na łódzkim rynku pracy.

Na którym portalu szukać ofert zatrudnienia?

Biorąc pod uwagę zasięg, serwisy z ogłoszeniami o pracę można podzielić na ogólnopolskie i lokalne. Te pierwsze miesięcznie odwiedzane są przez miliony użytkowników. Głównym powodem jest liczba ogłoszeń – na tych portalach każdego dnia pojawiają się nowe oferty. Jeżeli chcesz szybko znaleźć pracę lub szukasz zatrudnienia w niszowej branży, to informacji o prowadzonych rekrutacjach powinieneś szukać właśnie w ogólnopolskich serwisach ogłoszeniowych. 

Szukasz pracy w Łodzi? Aktualne ogłoszenia o pracę znajdziesz pod adresem: https://www.gowork.pl/praca/lodz. Odpowiadając na wybrane oferty, pamiętaj, że liczy się przede wszystkim jakość odpowiedzi. Sprawdź, czy Twoje dokumenty aplikacyjne są aktualne. Jeżeli posiadasz referencje, nie zapomnij ich dołączyć.

Kiedy i dlaczego warto uruchomić kontakty zawodowe?

Z kontaktów zawodowych korzystają głównie specjaliści. Poszukiwanie zatrudnienia poprzez znajomych z poprzednich miejsc pracy jest szczególnie popularne w branży IT. Posiadasz profil na Linkedin lub Goldenline? Jeżeli zbudowałeś własną siatkę kontaktów zawodowych i szukasz posady w ściśle określonym zawodzie, wykorzystaj ją – zyskać może na tym również Twój znajomy.

W wielu firmach docenia się kontakty zawodowe pracowników. Osoby już zatrudnione, gdy polecą kandydata, który przejdzie pozytywnie proces rekrutacji, mogą liczyć na wynagrodzenie finansowe. Dla Ciebie może to być z kolei szansa na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia i dalszy rozwój w pożądanym kierunku.

Jak pandemia zmieniła łódzki rynek pracy?

Będąca niegdyś liderem w przemyśle włókienniczym Łódź jest dziś miastem o zupełnie innym profilu biznesowej aktywności. Podczas gdy tradycje przemysłu włókienniczego podtrzymują nieliczne firmy, to prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa skupione w branżach TSL (Transport-Spedycja-Logistyka), BPO (outsourcing procesów biznesowych, z ang. Business Process Outsourcing) i finansowej – Łódź na siedzibę wybrało kilka instytucji finansowych, np. mBank. Jak łódzki rynek pracy zmienił się w czasie pandemii?

Pandemia COVID-19 negatywnie odbiła się na firmach działających niemal we wszystkich segmentach gospodarki. Główną zmianą dla pracowników jest sposób pracy – w wielu przedsiębiorstwach wdrożono pracę zdalną. Pracodawcy wymagają także większej niż dotychczas elastyczności. Według specjalistów te trendy będą się jedynie pogłębiać. Hybrydowy model pracy, zwłaszcza w IT i BPO, to przyszłość.

Po półtora roku pandemii łódzki rynek pracy w dalszym ciągu jest atrakcyjny. Stopa bezrobocia spada, a pracodawcy tworzą nowe miejsca pracy. Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Łodzi? Chcesz pracować w jednej z firm oferujących usługi BPO? To dobry moment, aby rozejrzeć się za stanowiskiem – na portalach ogłoszeniowych można znaleźć tysiące aktualnych ofert pracy. Rekrutacje prowadzą zarówno duże, rozpoznawalne marki, jak i firmy, które dopiero rozpoczynają budowę swojej renomy.

Łódź – praca czeka na specjalistów i pracowników fizycznych

Listę zawodów deficytowych w Łodzi można znaleźć w „Barometrze zawodów”. To cykliczna publikacja, która ma pomóc osobom poszukującym zatrudnienia. Kogo szukają pracodawcy z Łodzi? Według zestawienia z 2021 r. duże zapotrzebowanie na pracowników sygnalizują branże:

  • Edukacyjna – nauczycieli i lektorów języków obcych rekrutują działające na terenie Łodzi szkoły, w tym językowe.
  • HR – poszukiwani są specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
  • Księgowa – praca czeka na pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz pracowników ds. rachunkowości i księgowości.
  • Związane z przemysłem – w Łodzi zatrudnienie znajdą operatorzy maszyn, w tym do produkcji wyrobów chemicznych, z gumy i tworzyw sztucznych oraz włókienniczych. 
  • Opiekuńcza. Brakuje głównie pracowników z doświadczeniem w opiece nad osobami starszymi.

Łódź, podobnie jak pozostałe duże miasta w Polsce, jest atrakcyjnym rynkiem dla firm deweloperskich. Nowe inwestycje o charakterze mieszkaniowym i usługowo-handlowym powodują, że w mieście notuje się zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Poszukiwani są m.in. robotnicy budowlani, monterzy instalacji budowlanych i inżynierowie budownictwa.

Duży przekrój deficytowych profesji powoduje, że na łódzkim rynku pracę możesz znaleźć również Ty – bez względu na to, w jakiej branży się specjalizujesz.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy