Modne kierunki studiów, czyli czego chcemy się uczyć?

Modne kierunki studiów, czyli czego chcemy się uczyć?

Raporty na temat szkolnictwa pokazują, że coraz rzadziej decydujemy się na studia. Po boomie edukacyjnym sprzed dwóch dekad, zainteresowanie nauką opada. Jakie kierunki studiów cieszą się nadal zainteresowaniem? Które wydziały wolimy omijać?

Pokolenie niżu demograficznego

Frekwencję na poszczególnych wydziałach buduje kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest demografia. Niektóre kierunki studiów nie są oblegane nie dlatego, że spadła ich atrakcyjność. Współczesnych studentów jest znacznie mniej, niż we wcześniejszym pokoleniu. Spadki widać dość wyraźnie. Nakłada się na nie niechęć do studiowania, zauważalna od mniej więcej dekady. Młodzi ludzie uświadomili sobie, że ich przyszła praca nie jest uzależniona wyłącznie od wykształcenia. Pocieszające jest to, że do pomysłu studiowania część z nich wraca po jakimś czasie. Bywa, że nawet po kilkunastu, lub kilkudziesięciu latach.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Statystycznie najwięcej studentów jest w województwie mazowieckim, najmniej w lubuskim. Większym zainteresowaniem cieszą się studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Mniej osób decyduje się na naukę drugiego stopnia. Studia niestacjonarne są mniej popularne od stacjonarnych, choć pandemia powoli wyrównuje te statystyki. Najpopularniejsze kierunki to informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia i prawo. Rośnie jednak zainteresowanie dietetyką, grafiką, czy też turystyką. Ten trend stanowi odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy i rozwój rzeczywistości wirtualnej.

Studia w czasie pandemii

Czy ograniczone kontakty podczas pandemii miały wpływ na naukę na szczeblu wyższym? Na pogłębione analizy przyjdzie jeszcze nieco poczekać. Uczelnie przestawiły się na tryb nauki zdalnej. Część z nich oferowała już wcześniej opcję niestacjonarną. Wbrew obawom zainteresowanie nauką drastycznie nie zmalało. Niektóre kierunki studiów notowały nawet wzrost składanych podań. Przymusowe przesiadywanie w domu, lub praca w trybie zdalnym wręcz pomogło w podjęciu decyzji o kontynuowaniu edukacji. Wprawdzie życie studenckie istnieje tylko wirtualnie, ale nie można narzekać na jakość wykładów. Kadra jest dostępna online nie tylko podczas zajęć, ale też licznych dyżurów.

Przyszłościowe kierunki studiów

Jakie studia będą popularne bez względu na zawirowania na rynku pracy? Na pewno nadal będzie to informatyka. Nowoczesne technologie wymagają kompetentnej kadry. Polscy absolwenci pracują nie tylko w kraju, ale też za granicą. Kierunki ścisłe coraz mocniej się specjalizują. One również mają szansę na przetrwanie. Nie zniknie zainteresowanie filologią angielską. Do najpopularniejszego języka świata może jednak dołączyć hiszpański. Coraz bardziej dbamy o zdrowie i rozwój duchowy. Powodzeniem będą się więc cieszyć terapeuci, masażyści i dietetycy.

Studia można podjąć w każdym wieku. Opcja nauki online sprawia, że wykształcenie wyższe jest obecnie bardziej osiągalne niż kiedyś.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy