Upadłość konsumencka - od czego zacząć?

Upadłość konsumencka - od czego zacząć?
Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i zmagają z długami często nie widzą szansy na wyjście z sytuacji.

Nie ma w tym nic dziwnego. Listy i telefony od windykatorów, groźba licytacji majątku przez komornika - to wszystko może przytłoczyć. Warto jednak mieć świadomość, że mimo trudnej sytuacji nie jesteśmy bez wyjścia. Rozwiązaniem może być upadłość konsumencka, z której korzysta coraz więcej osób zadłużonych. Część z nich jednak nie wie w jaki sposób się o nią postarać. Spróbujmy więc przybliżyć kroki, które warto podjąć.

Kto może ubiegać się o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to procedura, która polega na sprzedaniu majątku dłużnika w celu spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Jeśli nie pokryją one całości długów możemy liczyć na umorzenie pozostałej części zadłużenia. To rozwiązanie, dzięki któremu dłużnik może zapomnieć o swoich problemach. Skierowane jest do osób nieprowadzących działalności gospodarczej (również tych, które miały ją w przeszłości).

Pomoc radcy prawnego

Upadłość konsumencka wymaga zestawienia wszystkich przeterminowanych zobowiązań oraz wierzycieli, którym musimy oddać pieniądze. Przygotowanie takiego zestawienia wraz z podaniem odpowiednich kwot bywa trudne. Dlatego też warto zadbać o skorzystanie z pomocy doświadczonego radcy prawnego, który pomoże nam stworzyć taką listę oraz zebrać odpowiednie dokumenty. Poza tym, prawnik pomoże ci w walce o jak najbardziej dogodne dla ciebie warunki spłaty.  

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Ostatnim etapem przed rozprawą sądową i przeprowadzeniu procedury upadłościowej jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Na szczęście, nie jest on ani skomplikowany, ani kosztowny. Za złożenie takiego wniosku zapłacimy bowiem jedynie 30 złotych. Wniosek ten składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie ministerstwa sprawiedliwości. Wypełniając wniosek powinniśmy zadbać o jak najlepsze uargumentowanie naszej sytuacji finansowej oraz problemów ze spłatą. Wypełniony wniosek składamy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania sądzie rejonowym.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy