Historia kart klasycznych

Historia kart klasycznych

Wróżby z kart klasycznych od wieków przyciągają ludzi i budzą wiele emocji. Są osoby korzystające z usług wróżek lub sami stawiają sobie tarota, starając się odczytać z układu kart odpowiedzi na dręczące ich pytania. 

Zwykła talia kart ma bardzo bogatą historię. Karty dotarły do Europy z Persji w XIV w. i od tamtej pory zyskiwały coraz większą popularność. Karty klasyczne wywodzą się z domina i przez szereg lat stanowiły odmianę tej gry. Były malowane, dlatego i drogie, mogli więc pozwolić sobie na nie tylko najbogatsi. Sytuacja zmieniła się dopiero z chwilą upowszechniania druku. 

To Arabowie dodali cztery kolory, figury oraz numerację do kart. Na początku odpowiednikami kolorów były: maczugi, puchary, miecze i monet. Od XIV w. na wygląd kart wpływały różnice kulturowe, dlatego w różnych krajach karty miały inne symbole. Jednak to francuski wzór stał się standardem i został transponowany do Europy. 

Karty służyły ludziom przede wszystkim do celów rozrywkowych – do różnych zabaw i gier – a dopiero później, od XIX w. zaczęto używać ich do wróżenia, przypisując im magiczną moc. Tłumaczono sobie to tak, że w talii jest 52. Karty, czyli tyle samo ile tygodni w całym roku kalendarzowym oraz cztery kolory odpowiadające czterem porom roku, takim zbieżności dopatrywano się jeszcze więcej, wierząc, że nie jest to dziełem przypadku. 

Niejaka pani madame Lenormand rozpowszechniła karty do wróżenia. Wbrew powszechnemu myśleniu, iż to Cyganie wynaleźli takie karty, nie jest to prawda. Oni poznali je już wtedy, kiedy na dobre rozpowszechniły się w Europie. Wróżbici  w dawnych czasach korzystali z kart wyrytych na tabliczkach z kości słoniowej. Także wróżba z kart klasycznych istniała już w mocno odległych czasach.

Karty klasyczne do wróżenia mają swoją symbolikę, tzn. każda figura (walet, dama itd.) oraz kolory ma przypisane sobie znaczenie. Osoby wróżące widzą w układzie ułożenia kart wiele znaków, które interpretują we właściwych sobie sposób.
Kart do wróżenia jest wiele. Oprócz klasycznych, są też karty cygańskie, tarota, Lenormand i anielskie. Każda z tych talii ma swoją historię, którą można poznać m.in. z różnych stron Internetowych czy odpowiedniej lektury. 
Wróżba z kart klasycznych przetrwała do dziś i jest wykorzystywana przez wróżbitów.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy