Amigdalina - pomaga czy szkodzi?

Amigdalina - pomaga czy szkodzi?

Amigdalina bywa nazywana również witaminą B17. Czy ta nazwa jest adekwatna? Nie, substancja ta nie jest witaminą. Czym jest amigdalina? Jest to substancja pozyskiwana z wnętrza nasion brzoskwiń, pigwy, moreli, wiśni i migdałowca. To ona odpowiada za specyficzny, mocno gorzki smak pestek wymienionych owoców. W niektórych kręgach pokutuje przekonanie, że amigdalina ma właściwości leczące nowotwory, bywa również stosowana profilaktycznie, u osób z narażeniami lub genetycznie obciążonych wysokim ryzykiem rozwoju nowotworów. 

Amigdalina a działanie antynowotworowe

Współczesna nauka jednoznacznie stwierdza, że na podstawie badań przedklinicznych i klinicznych nie udowodniono właściwości antynowotworowych amigdaliny. Co więcej budowa chemiczna tej substancji sprawia, że podczas trawienia jest ona rozkładana, jednym z produktów jej rozkładu jest cyjanowodór - substancja silnie toksyczna. 

Na bazie amigdaliny pozyskiwanej z pestek w sprzedaży był obecny preparat leczniczy - znany pod nazwą Laerile. Laetrile to syntetyczna pochodna amigdaliny, konkretnie glukuronid nitrylu kwasu migdałowego. Krótko po wprowadzeniu substancji do sprzedaży Amerykańska Agencja Żywności i Leków zadecydowała o konieczności wycofania jej z rynku. Przyczyną był brak jednoznacznych dowodów na skuteczność amigdaliny oraz bardzo duże ryzyko zatrucia cyjankiem u chorych. Z uwagi na możliwe skutki uboczne i brak skuteczności leczenia współczesna medycyna oparta na dowodach odrzuca amigdalinę jako możliwe lekarstwo na raka.

Znane są przypadki, osób u których doszło do poprawy stanu zdrowia podczas stosowania terapii alternatywnej, jednak wszyscy Ci pacjenci jednocześnie byli leczeni tradycyjnymi, uznanymi, metodami terapeutycznymi - naświetlaniami i chemioterapią, stąd niemożliwym jest stwierdzenie jednoznacznie, która z zastosowanych metod zadziałała pozytywnie i terapeutycznie na chorego. Jednocześnie znane są przypadki zatruć i zgonów wśród osób, które odrzuciły tradycyjną terapię na rzecz metod alternatywnych. 

Obecnie amigdalina jest dostępna w sprzedaży jedynie w postaci suszonych wnętrz pestek - w postaci surowej i niepoddanej obróbce. 

Szkodliwe działanie amigdaliny

Jak wcześniej wspomniano związek może wykazywać działanie toksyczne. Zwolennicy tej metody leczenia odrzucają ten argument tłumacząc, że cyjanek uwalniany jest jedynie w komórkach nowotworowych, jednak badania naukowe nie potwierdzają tej teorii. 

Osoby walczące z chorobą nowotworową nie powinny samodzielnie podejmować decyzji o zaniechaniu tradycyjnego leczenia. Pomysł włączenia do terapii preparatów z amigdaliną należy każdorazowo skonsultować z lekarzem. Należy mieć na uwadze, że odstawienie leków może wywołać pogorszenie stanu chorego lub nawrót choroby nowotworowej. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy