Andropauza – jak złagodzić jej przebieg?

Andropauza – jak złagodzić jej przebieg?

Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni mogą w pewnym wieku borykać się ze zmianami hormonalnymi. Andropauza, czyli męska menopauza to problem, który stopniowo dotyka wielu mężczyzn, najczęściej po 50 roku życia. Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób złagodzić jej przebieg? W poniższym artykule odpowiemy na dręczące wielu pytania. 

Andropauza i jej objawy

Przekwitanie męskie, czyli andropauza dotyczy w szczególności mężczyzn po 50 roku życia i wiąże się z obniżeniem produkcji męskiego hormonu - testosteronu oraz zaburzeniem rytmu jego wydzielania. Różnicę stanowi jednak to, że u mężczyzn w odróżnieniu do kobiet nie ma miejsca nieodwracalne zatrzymanie funkcji hormonalnych oraz reprodukcyjnych. W przypadku andropauzy funkcje te zostają upośledzone lub też obniżone. To sprawia także, że andropauza u mężczyzn przebiega znacznie łagodniej niż menopauza u kobiet.

Czynniki, jakie wpływają na szybsze pojawienie się andropauzy to między innymi:

  • choroby przewlekłe,
  • niehigieniczny tryb życia,
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,
  • zła dieta,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie, 
  • brak aktywności fizycznej.

Objawy andropauzy mogą przebiegać na wielu płaszczyznach. Są to objawy fizyczne (osłabienie, problemy ze snem, bóle), seksualne (problemy z erekcją, spadek libido), psychologiczne (kłopoty z pamięcią, drażliwość) czy naczynioruchowe (nadmierna potliwość, uderzenia gorąca). 

Jak złagodzić przebieg andropauzy?

W zależności od przypadku andropauza przebiega z różną intensywnością. U jednych objawy są mało uciążliwe oraz niewielkie, natomiast niektórzy mogą przechodzić andropauzę w bardziej nasilonym stopniu. Jak zatem możemy wpłynąć na przebieg męskiego przekwitania?

1. Stosowanie ziół
W przypadku problemów z erekcją warto w pierwszej kolejności (przed terapią hormonalną) sięgnąć po zioła, takie jak żen-szeń oraz buzdyganek, przyjmowane w postaci kapsułek. W przypadku żeń-szenia zaleca się również żucie jego korzenia. 
Jeśli natomiast andropauza objawia się problemami z koncentracją oraz zmiennym nastrojem, pomocny okaże się miłorząb japoński, traganek chiński czy ekstrakt z korzenia maca. 

2. Właściwa dieta
W związku z tym, że większa szansa na szybsze wystąpienie andropauzy pojawia się u mężczyzn prowadzących nieodpowiedni tryb życia, warto zatem już na samym początku zmienić parę nawyków żywieniowych. To, co znajdzie się na naszych talerzach w okresie męskiego przekwitania ma znaczenie. W codziennym jadłospisie nie powinno zatem zabraknąć warzyw, owoców, przypraw ziołowych, chudego mięsa zwierzęcego, ryb produktów mlecznych oraz tłuszczów nienasyconych.

3. Witaminy i minerały 
Na dietę składa się także odpowiednia suplementacja. Zaleca się zatem zaopatrzenie domowej apteczki w witaminę B, C, E, K, magnez, selen oraz cynk, które wspomagają wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. 

4. Zmiana nawyków na lepsze
Chcąc złagodzić przebieg andropauzy należy także wprowadzić kilka prostych i sprawdzonych zmian. Poza dietą, włączmy do codziennej rutyny aktywność fizyczną, zrezygnujmy z papierosów, alkoholu oraz starajmy się ograniczać stres w naszym życiu. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy