Bóle brzucha – jak sobie z nimi radzić?

Bóle brzucha – jak sobie z nimi radzić?

Ból brzucha może objawiać się uczuciem ucisku, skurczu a nawet kolki. Może być on objawem dolegliwości układu moczowego lub pokarmowego, a także czasem występuje wraz z przejedzeniem lub sytuacjami stresującymi. Jak sobie z nim radzić? Co jest najlepsze na ból brzucha?

 

Ból brzucha – przyczyny

 

Za główną przyczynę powstania bólu brzucha uważa się skurcz mięśni gładkich, które występują w wielu narządach wewnętrznych. Tworzą one między innymi takie organy jak jelita, żołądek, pęcherz moczowy, przewody żółciowe oraz moczowody.

Skurcz mięśni gładkich wywołany jest niezależnie od woli człowieka. W normalnych warunkach wspierają one funkcjonowanie organizmu, lecz w wyniku zmian chorobowych, złej diety czy pozostawania pod wpływem silnego stresu mogą przyczynić się do wystąpienia nagłego skurczu odczuwalnego przez człowieka w postaci bólu. Silnym skurczom towarzyszą zazwyczaj wzdęcia, nudności, zaparcia oraz biegunki.

 

Zaistniałe dolegliwości bólowe mogą posiadać charakter organiczny lub czynnościowy. Bóle organiczne mogą nasilić się w stanie spoczynku, w związku z czym chorzy stają się pobudzeni, niespokojni, a także unikają poruszania się. Z kolei dolegliwości o charakterze czynnościowym cechują się zmienną lokalizacją i nasileniem, a po upływie pewnego czasu samoistnie ustępują.

 

 

Co na ból brzucha – jakie leki wybrać?

 

Rozpoczynając walkę z uporczywymi dolegliwościami (skurcze mięśni gładkich), na początku należy skupić się na źródle ich powstania. W takim przypadku zalecane są przeważnie środki o działaniu rozkurczowym, skutecznie i szybko zwalczające nawet silny ból brzucha. Jednym z przedstawicieli takich leków jest lek o nazwie NO-SPA. Warto wiedzieć, iż substancje czynne zawarte w takich lekach są całkowicie i szybko wchłaniane. Przed zastosowaniem leku rozkurczowego należy upewnić się, że nie wchodzi on w interakcję z innymi regularnie przyjmowanymi lekami oraz że nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy też nie wywołuje innych skutków ubocznych.

 

Skuteczne sposoby łagodzenia bólu brzucha

 

Stosowanie doustnych środków rozkurczowych może być połączone z domowymi sposobami leczenia. Najbardziej popularnym z nich są ciepłe okłady na brzuch. W celu zmniejszenia dolegliwości, należy płożyć wypełniony termofor lub wilgotny ręcznik na brzuch. Inną metodą radzenia sobie z nieprzyjemnym bólem jest masaż brzucha. Jest on szczególnie rekomendowany osobą borykającym się z wzdęciami i miesiączkującym kobietom. Taki masaż wykonuje się delikatnie dłonią, stosując się do ruchu wskazówek zegara.

W przypadku wystąpienia bóli spowodowanych dolegliwościami żołądkowymi, skuteczne w przeciwdziałaniu im jest picie naparów ziołowych z takich ziół jak np. melisa, mięta, imbir, koper włoski czy majeranek.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy