Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Rzucenie palenia jest ogromnym wyzwaniem, któremu nie każdy może podołać bez odpowiedniej motywacji i pomocy. Bardzo ważne jest zarówno wsparcie najbliższych,  zdolność do zajęcia umysłu inną czynnością, jak i właściwy lek zmniejszający zapotrzebowanie organizmu na nikotynę bądź całkowicie je eliminujący. W jaki sposób działają takie preparaty jak np. tabletki na rzucenie palenia?

 

Korzyści z rzucenia palenia

 

Rzucenie palenia jest bardzo popularnym tematem, tak więc można stwierdzić, iż świadomość zagrożeń związanych z owym nałogiem wzrasta. Jednak na podstawie przeprowadzonych obserwacji, zauważono iż nawyk ten przeżywa swoją drugą młodość, związane jest to ze wzrostem sprzedaży tytoniu coraz większej ilości osób między 20 a 35 rokiem życia. Rezygnując z palenia zmniejszone zostaje ryzyko wylewu, udaru mózgu i zawału oraz cera, włosy, zęby i paznokcie przybierają zdrowszy wygląd, a także znika uporczywy kaszel i chrypka. Rzucając palenie można również zauważyć różnicę na swoim koncie bankowym. Przeciętny Polak na ten nałóg potrafi wydać nawet 400–500 zł miesięcznie.

 

Leki na rzucenie palenia

 

Do popularnych leków wspierających walkę z nałogiem jakim jest palenie można zaliczyć takie jak Tabex i Desmoxan. W swoim składzie zawierają one cytyzynę, która jest substancją czynną o działaniu zbliżonym do nikotyny. Związek ten jest substancją organiczną pochodzenia roślinnego, którą coraz częściej stosuje się w leczeniu uzależnienia od tytoniu.

Działanie cytyzyny oparte jest o oszukanie organizmu (udaje nikotynę), tym samym pobudzając autonomiczny układ nerwowy. Poprzez blokowanie połączeń nikotyny z właściwymi receptorami w mózgu czasem przyczynia się hamowania czerpania przyjemności z palenia papierosów. Ponadto cytyzyna wzmaga wydzielanie adrenaliny i dopaminy, stymuluje ośrodek naczynioruchowy i oddechowy oraz zwiększa ciśnienie tętnicze krwi. Stosowanie leków zawierających ten związek wpływa na złagodzenie objawów związanych z rzuceniem nałogu. Dodatkowo cytyzyna uznawana jest za substancje nieuczulającą i bezpieczną. Należy jednak zapamiętać, iż podczas kuracji nie powinno się łączyć jej z nikotyną.

 

Przeciwwskazania i skutki uboczne podczas stosowania leków na rzucenie palenia

 

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania leków z cytyzyną są:

  • świeżo przebyty zawał,
  • choroby układu krwionośnego,
  • niestabilna dławica piersiowa,
  • choroby rdzenia nadnerczy,
  • schizofrenia,
  • choroba wrzodowa,
  • ciąża i karmienie piersią.

 

Skutkami ubocznymi mogą być wymioty, zawroty głowy, nudności, wzrosty ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie mięśni i skurcze.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy