Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Alergia na pyłki roślin to dolegliwość bardzo popularna, występująca u coraz większej ilości osób. Jej objawy pojawiają się mniej więcej w połowie maja, a znikają z końcem czerwca. Największy problem stanowi uczulenie na pyłki traw – występuje ono obecnie najczęściej.

Objawy alergii na pyłki 

Symptomy alergii na pyłki roślin mogą być bardzo uciążliwe i znacznie utrudniające życie w okresie pylenia roślin, na które mamy uczulenie. U alergików najpopularniejszymi objawami są katar (nazywany katarem siennym), łzawienie oczu i ich opuchlizna, delikatna chrypka i uczucie drapania w gardle. Niekiedy na skórze alergika mogą pojawić się zmiany uczuleniowe. Objaw, który występuje nieco rzadziej, to lekki stan podgorączkowy.

Skuteczne sposoby na alergię

Warto wiedzieć, jakie metody zastosować, aby nieco złagodzić symptomy alergii na pyłki. Najpewniej nie pozbędziemy się ich na dobre, jednak możemy podejmować czynności, które znacznie ułatwią nam życie z uczuleniem. Przede wszystkim powinniśmy regularnie sprawdzać komunikaty dotyczące tego, jaka roślina aktualnie znajduje się w fazie pylenia. Jeśli jest to roślina, na której pyłki jesteśmy uczuleni, warto zachować środki ostrożności. Jeśli możemy, nie wychodźmy zbyt często z domu, a jeśli już musimy, to najlepiej gdyby było to w godzinach porannych lub wieczornych.  Dom powinniśmy wietrzyć tylko w porach nocnych, gdyż wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. Rzadkością jest jednak sytuacja, w której możemy sobie pozwolić na to, aby nie wychodzić z domu przez cały dzień – każdy ma swoje własne obowiązki, najczęściej związane z koniecznością opuszczenia domu. W takim przypadku niezwłocznie po powrocie do domu powinniśmy rozebrać się z ubrania, które nosiliśmy przez cały dzień. Najlepszym rozwiązaniem byłoby natychmiastowe upranie tych rzeczy. Sami powinniśmy wziąć dokładny prysznic, łącznie z umyciem włosów. Na naszych ubraniach, a nawet na naszym ciele, mogą gromadzić się uczulające nas pyłki, które będą wywoływać reakcję alergiczną nawet po wejściu do domu. Podczas okresu intensywnego pylenia powinniśmy nawilżać zarówno nasz nos, jak i oczy. Możemy w tym celu używać roztworu soli fizjologicznej. Dla osób uczulonych na pyłki brzozy cenną informacją jest to, że potrafią one osiadać na kurzu zgromadzonym w naszych domach i uczulać nas jeszcze przez bardzo długi czas po zakończeniu się okresu jej pylenia. Pomocne dla alergików może okazać się używanie preparatów łagodzących objawy alergii, jak np. Hitaxa Fast, Allertec czy Zyrtec.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy