Jak usunąć kamień z zębów

Jak usunąć kamień z zębów

Kamień zalegający na szkliwie zębów, może skutecznie je oszpecić. Nawet kiedy zęby są zdrowe, a pokrywa je warstwa ciemnego, brązowego nalotu, wygląda to  bardzo nieestetycznie. Dobrze, że w obecnych czasach pozbycie się tego uciążliwego kłopotu jest bardzo łatwe.

Skąd ten kamień?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kamienia nazębnego. Pierwszy z nich (naddziąsłowy) ma postać białych plamek i powoduje tzw. odwapnienia, będące pierwszym sygnałem do pojawienia się próchnicy.

Drugi (poddziąsłowy) jest twardy, zagnieżdża się między kością a korzeniem, powodując trwały stan zapalny. Nieleczony może spowodować odsłonięcie się szyjek zębowych, co jest bolesne i czasami prowadzi do różnych chorób dziąseł. 

Z kamieniem nazębnym mają osoby z mocnym zasadowym pH śliny. Na budowanie się kamienia ma wpływ picie kawy, herbaty, czerwonego wina, soków i napojów wysoko mineralizowanych.  Szkodzić może też twarda woda z kranu i palenie papierosów. Na początku na zębach osadza się miękki osad, tzw. płytka nazębna, którą stosunkowo łatwo samemu usunąć.  Tworzą ja bakterie połączone ze składnikami śliny, dlatego najczęściej nieestetyczne przebarwienia spotkasz w miejscach ujść gruczołów ślinowych, w nierównościach zębowych itd. Po jakimś czasie płytka zamienia się w twardy osad, który zdjąć może jedynie lekarz stomatolog. Żółtawa płytka nazębna zmienia swoją barwę na mocno brązowy kolor. 

Jak zdejmować osad ze szkliwa?

Przede wszystkim dbaj o zęby, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się kamienia twardego. Codzienne szczotkuj zęby, najlepiej szczoteczką elektryczną lub jeszcze lepiej soniczną (chodzi o ruch wymiatający), stosuj nici dentystyczne oraz płyn do płukania ust. Oczywiście nie zawsze da się uchronić przed wystąpieniem osadu. Wtedy pomoże wizyta u dentysty. Ważne, aby było profesjonalnie, bezpiecznie  i skutecznie. Jeśli chcesz wybrać się na zdjęcie kamienia z zębów, a nie wiesz, w jakim miejscu możesz to zrobić, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę, np.  stomatolog Łódź. Ofert pojawi się całe mnóstwo. Teraz musisz wybrać tyko  tę najlepszą, czytając np. opinie o danym lekarzu.  Dentysta oczyści szkliwo Twoich zębów za pomocą skalera (scaling). Emitowane przez urządzenie wibracje rozbijają kamień, a następnie zostaje on wypłukany przez strumień wody.

Jeśli z różnych powodów lekarz nie może dostać się do niektórych zębów, szczelin między nimi,  wtedy piaskarki.  Piasek ten ma specjalną strukturę, nie rysuje zęba, ponieważ ma kształt kulisty i matowieje.

Kolejnym  etapem usuwania kamienia jest polerowanie powierzchni zęba. Pasta polerska plus miękka szczoteczka nylonowa skutecznie wypoleruje i ochroni szkliwo przed próchnicą. 

W niektórych gabinetach stosuje się laseroterapię biostymulującą, która przyśpiesza procesy regeneracyjne. Po zabiegu konieczne jest pokrycie zębów żelem fluorowym.

Zadbaj więc o swoje zęby i nie pozwól, aby kamień stał się przyczyną różnych problemów z dziąsłami czy próchnicą. Grunt to dobra i mądra higiena jamy ustnej i bardzo dobry stomatolog. Łódź, Warszawa, Lublin czy Poznań, wszędzie znajdziesz dobry gabinet i doświadczonego dentystę. Wystarczy trochę poszukać i postawić pierwszy krok na drodze do zdrowych pięknych zębów. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy