Jak wyjść z uzależnienia? Etapy wychodzenia z nałogu

Jak wyjść z uzależnienia? Etapy wychodzenia z nałogu

Mówi się, że uzależnienie to choroba ciała i duszy. Na początku wszystko zaczyna się w naszych głowach, powoli przyzwyczajamy się do sięgania po papierosy, wino czy tabletki nasenne. Na początku tłumaczymy to sobie trudną sytuacją w pracy, chęcią szybszego relaksu, “naładowania baterii”. Następnie wyszukiwanie wymówek przeradza się w nawyk, tracimy wolną wolę i wybór, to ciało zaczyna decydować za nas. Jeśli w powyższych słowach zauważasz podobieństwo do swojego życia, to wiedz, że jeszcze nie jest za późno. Choć będzie to dla Ciebie trudne, z odrobiną chęci i samozaparcia uda się zawołać pomoc i zacząć oczyszczać życie z uzależnienia.

Czy da się wyjść z uzależnienia? Wygraj z siłą nałogu

Wyjście z uzależnienia może być bardzo trudne. Wymaga ogromnego wysiłku i pracy nad sobą. W przypadku leczenia osób współuzależnionych, czyli takich, którzy pomagają maskować objawy, konieczna jest również praca z ich strony. Na szczęście dla nas, wszystko jest możliwe, a rozwinięta medycyna pozwala na korzystanie z wielu rodzajów pomocy i wsparcia.

Pierwszy krok zależy od siły uzależnienia. Jeśli wydaje nam się, że możemy mieć z nim problem, to warto szukać pomocy w ośrodkach. Wszystkie z nich są anonimowe, jednak bezpieczniej będziemy czuli się w dużych miastach, gdzie zmniejsza się szansa na spotkanie znajomych twarzy, leczenie indywidualne uzależnień w Krakowie jest jednym z przykładów.

Jaką metodę wyjścia z uzależnienia wybrać?

Wyjście z uzależnienia nie jest prostą drogą, każdy ma na nie inny sposób. Dużo zależy także od charakteru osoby i jej stanu psychicznego, a także powodu wejścia w nałóg. Bywa, że terapia nie przyniesie skutku bez wyeliminowania przyczyny oraz bez głośnego wyrażenie chęci - o czym powinny pamiętać osoby, które próbują zmusić kogoś do zapisania się na odwyk. Dobrze jest wcześniej zasięgnąć informacji, jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu, postępowanie przy innych uzależnieniach jest podobne.

Najczęściej mówi się o dwóch metodach wyjścia z nałogu. Jedna polega na stanowczej zmianie trybu życia i rozpoczęcia procesu odtruwania, a druga jest nieco wolniejsza i zakłada powolne odchodzenie od przyzwyczajeń poprzez wypracowanie nowych i pozytywnych nawyków.

Jak wyjść z nałogu przez metodę małych kroków?

Metoda małych kroków zakłada, że uwalnianie się z sideł uzależnienia będzie zachodziło stopniowo. Często ze wsparciem osób trzecich. Zaczyna się od małej zmiany i systematycznie zwiększa obszar wolny od uzależnienia. W przypadku papierosów dobrym początkiem będzie rezygnacja z palenia zaraz po przebudzeniu się i odnalezienie przyczyny sięgnięcia po dręczący nas nałóg. Następnie wydłużamy czas, w jakim nie palimy. Cały proces może potrwać nawet ponad rok.

Dlaczego nie powinno się rzucać nałogu z dnia na dzień?

Uzależnienie to nie tylko objawy psychiczne i częsta chęć sięgania po konkretną rzecz. Brak dostępu do pewnych substancji powoduje również objawy fizyczne, które mogą okazać się trudne do zniesienia w pojedynkę. Wsparcie wykwalifikowanego personelu będzie zbawienne w tym okresie, ponadto w razie konieczności dostaniemy środki, które znacznie zmniejszą objawy towarzyszące odstawieniu.

Zdecydowanie się na terapię i leczenie odwykowe w Krakowie może przyspieszyć proces wychodzenia z nałogu, ponadto w przypadkach kryzysu, mamy pod ręką terapeutów, których zadaniem jest wspieranie w tych trudnych chwilach.

Jak namówić kogoś uzależnionego na terapię?

Jeśli chcielibyśmy namówić kogoś bliskiego na terapię, to warto wiedzieć, że nie możemy zrobić tego siłą. Wciśnięcie chorego do samochodu zaowocuje tylko większym uporem i obudzi u niego poczucie wstydu. Najlepszym wyjściem jest skonfrontowanie osoby uzależnionej ze skutkami nałogu i pokazanie, jak wiele straciła przez wybory podyktowane używkami. Można również przedstawić plan na kolejne lata i pokazać, co jeszcze może się wydarzyć, jeśli nie zmieni postępowania. Pamiętajmy także, że wsparcie jest najcenniejszą rzeczą, jaką możemy od siebie zaoferować.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy