Rodzaje prezerwatyw - jak wybrać odpowiednie?

Rodzaje prezerwatyw - jak wybrać odpowiednie?

Pomimo tego, że nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa przed nieplanowaną ciążą, prezerwatywy to jeden z najstarszych i najpopularniejszych mechanicznych środków antykoncepcji. Wpływ na to ma nie tylko fakt, iż są tanie i powszechnie dostępne, ale także to, że to jedyna metoda, która chroni przed potencjalnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej prezerwatywy? 

Rodzaje prezerwatyw

Prezerwatywy różnią się nie tylko rozmiarem, kolorem, strukturą czy kształtem, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. I tak wyróżnia się kondomy: 

  • lateksowe - zdecydowaną większość prezerwatyw wykonuje się z lateksu (koloidalnego roztworu kauczuku pochodzenia naturalnego). Tym co przemawia na jego niekorzyść, to fakt że jest relatywnie gruby co sprawia, iż wiele osób uskarża się na to, że prezerwatywy lateksowe zmniejszają odczucia partnerów podczas stosunku. Dodatkowo, lateks jest materiałem, który może uczulać zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
  • nielateksowe (poliizopren, poliuretan lub żywica AT - 10) - prezerwatywa nielateksowa to najnowsze rozwiązania technologiczne, będące alternatywą dla klasycznych, lateksowych kondomów. To idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na lateks, jak i tych którym zależy na maksymalnej "niewyczuwalności" prezerwatywy podczas stosunku. Są one z reguły bardzo cienkie i elastyczne. 

Prezerwatywy poprawiające jakość doznań seksualnych

Na rynku istnieją także prezerwatywy, które nie tylko mają chronić partnerów przed potencjalną ciążą i chorobami wenerycznymi, ale także wspomagające intensyfikację doznań podczas stosunku seksualnego. Wyróżnia się zatem prezerwatywy: 

  • prążkowane/posiadające specjalne wypustki - specjalnie zaprojektowana powierzchnia prezerwatywy (prążki, wypustki etc.) stymuluje i zwiększa jakość doznań seksualnych,
  • pokryte lubrykantem - prezerwatywa pokryta lubrykantem wewnątrz i na zewnątrz pozwala nie tylko na intensyfikację doznań partnerów, ale sprawdzi się także w sytuacji, gdy kobieta cierpi na suchość pochwy,
  • przedłużające stosunek – dedykowane mężczyznom zmagającym się z przedwczesnym wytryskiem. Ta prezerwatywa jest w środku pokryta benzokainą, która nie tylko opóźnia wytrysk, ale skutecznie przedłuża stosunek,
  • smakowe/zapachowe - oprócz standardowej ochrony, mają dodatkowo pobudzać zmysły partnerów. Wykorzystywane są zwłaszcza w trakcie seksu oralnego,
  • kolorowe - kolorowe a nawet fluorescencyjne prezerwatywy (mogące świecić w ciemności) mogą urozmaicić zbliżenie,
  • ze środkiem plemnikobójczym - prezerwatywa nasączona środkiem plemnikobójczym ma z założenia zwiększać skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą
  • rozgrzewające/chłodzące - ich zadanie polega na zwiększeniu doznań partnerów.

Prezerwatywy dla kobiet 

Na rynku istnieją także kondomy dla kobiet, które aplikuje się do pochwy. Prezerwatywa dla kobiet jest dłuższa i szersza niż te przeznaczone dla mężczyzn. Ma ok. 17 cm długości i ok. 7 cm szerokości. Dodatkowo posiada dwa pierścienie - jeden zapobiega wpadnięciu prezerwatywy do środka pochwy, podczas gdy drugi ma za zadanie stabilnie ją utrzymywać w miejscu. 

Jak wybrać odpowiednią prezerwatywę?

Podstawowym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze prezerwatywy jest jej rozmiar. Zbyt duża może bowiem łatwo się zsunąć podczas stosunku, a za mała pęknąć. Standardowo, kondomy mają średnicę oscylującą wokół 56 mm. Niemniej istnieją także węższe i szersze warianty, dlatego prezerwatywę należy dopasować do obwodu penisa we wzwodzie. Dodatkowo, warto pamiętać, aby zwrócić uwagę na datę ważności danego egzemplarza i to, czy opakowanie nie jest uszkodzone. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy