Mokry kaszel - co warto o nim wiedzieć?

Mokry kaszel - co warto o nim wiedzieć?

Kaszel bez względu na swoją formę jest dolegliwością dokuczliwą oraz męczącą, zwłaszcza, jeśli charakteryzuje się on nasilonym lub przewlekłym przebiegiem z częstymi napadami oraz bolącym gardłem. W terminologii medycznej wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu: kaszel suchy oraz kaszel mokry. To właśnie drugi z nich określany jest jako "produktywny", gdyż towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny. Co warto zatem wiedzieć o kaszlu mokrym oraz w jaki sposób możemy go leczyć?

Charakterystyka kaszlu mokrego

Kaszel mokry jest następstwem kaszlu suchego. Jego zadanie polega na usunięciu, a także oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegających w nich zanieczyszczeń, dlatego też w odróżnieniu od kaszlu suchego, towarzyszy mu wydzielanie specyficznej wydzieliny określanej jako plwocina lub flegma, wraz z którą nasz organizm pozbywa się drobnoustrojów chorobotwórczych. Przewlekły kaszel mokry może trwać nawet do 8 tygodni i towarzyszy chorobom takim jak przewlekła obturacyjna choroba płuc lub rozstrzenie oskrzeli. 

Napady kaszlu mokrego są z reguły bardziej gwałtowne i przypadają najczęściej na porę poranną, zaraz po przebudzeniu się, ponieważ pozycja leżąca sprzyja nagromadzeniu się plwociny w drogach oddechowych. 

Przyczyny kaszlu mokrego 

Kaszel mokry jest objawem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych, jednakże nie wyklucza się również podłoża bakteryjnego (gruźlica, bakteryjne zapalenie płuc). Najczęściej pojawia się on po kaszlu suchym. Może być on także powodowany przez m.in. mukowiscydozę lub alergie. 

W rozpoznaniu konkretnej choroby pomocny jest wygląd odkrztuszanej wydzieliny. Jeśli jest ona gęsta, lepka i pojawia się w godzinach porannych, może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Natomiast w przypadku plwociny ropnej, o zabarwieniu żółtym lub zielonkawym podejrzewać możemy zapalenie zatok, oskrzeli lub płuc.

Jak leczyć mokry kaszel?

W przypadku kaszlu mokrego możemy sięgnąć zarówno po farmaceutyki, jak i spróbować metod naturalnych. 

Warto stosować syrop na kaszel mokry, który rozrzedza gęstą oraz lepką wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych oraz ułatwia jej wykrztuszanie. Leki o podobnym działaniu znajdziemy również w formie tabletek. Ponadto, pomocne w zwalczeniu tej dolegliwości są także inhalacje na bazie soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. U małych dzieci, które mogą mieć problem z pozbyciem się wydzieliny zaleca się również oklepywanie klatki piersiowej lub ułożenie w pozycji, która sprzyjać będzie jej usuwaniu i odrywaniu się. Syrop na kaszel mokry należy przyjmować najpóźniej do godziny 17, ponieważ w nocy w pozycji leżącej odkrztuszanie może być bardzo uciążliwe. Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Wśród innych domowych sposobów warto wymienić ponadto: 

  • syrop na kaszel mokry z cebuli oraz miodu,
  • zioła, takie jak tymianek, czarny bez, dziewanna, podbiał,
  • nacieranie klatki piersiowej mentolowymi olejkami eterycznymi.
Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy