Light Move Festival – festiwal światła w Łodzi

Łódź jest miastem niezwykle otwartym na nowe inicjatywy kulturalno-artystyczne. To stwierdzenie ma swój oddźwięk w wielu cyklicznych imprezach tematycznych, przyciągających nie tylko łodzian, ale i turystów z różnych zakątków świata. Jedną z takich atrakcji jest rodzący rokrocznie szerokie uznanie Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła „Light Move Festival”, na którym nigdy nie brakuje dobrej zabawy.

 

Jak to się zaczęło?

Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth to dwie osoby, które przyczyniły się do zaistnienia Light Move Festivalu w Łodzi. W celu powołania Festiwalu do życia utworzona została fundacja pozarządowa Lux Pro Monumentis, spolszczając – światło dla zabytków, co miało wskazywać na zwrócenie szczególnej uwagi na dawne budowle i podkreślenie ich piękna. Właśnie dzięki medium światła miasto Łódź może pokazać swoje eklektyczne i postindustrialne kamienice, czy inne budynki, z innej strony. Pierwszy Festiwal miał miejsce w 2011 r. i od tamtej pory we wrześniu lub październiku każdego roku stale odbywa się na łódzkich placach i uliczkach. Impreza zaczyna się o godz. 19., kończy o północy, a każda edycja różni się programem artystycznym, zawsze zróżnicowanym i pełnym niespodzianek. Jest to wyjątkowa impreza dla wszystkich ceniących sobie nowoczesną sztukę – zaskakującą i niejednoznaczną. Fundacja Lux Pro Monumentis dba o wyjątkową atmosferę na Festiwalu, zapewniając zawsze ogromną dawkę dużych emocji i nowe, kulturalno-artystyczne doświadczenia.

Idea i cele Festiwalu

Idee przyświecające Festiwalowi Światła mają charakter kulturowy, twórczy i edukacyjny. Zamiarem organizatorów jest chęć ukazania przestrzeni miejskiej zabudowy Łodzi skąpanej w świetle i ubranej w barwne iluminacje. Swoją szansę zyskują młodzi artyści amatorzy, uczelnie artystyczne i techniczne, które mogą pokazać swój warsztat pracy i zagospodarować część miasta swoimi dziełami. Do miasta przyjeżdżają także uznani na całym świecie artyści, którzy swoją obecnością podnoszą rangę odbywających się imprez. Rodzi to dużą różnorodność artystyczną, synestezję wrażeń, dlatego każdy może znaleźć dla siebie swoje miejsce, biorąc udział w tym niesamowitym widowisku.

O tym, że Festiwal Światła cieszy się coraz większym uznaniem w kraju i za granicą, świadczą nagrody, jakie przyznano za tę inicjatywę. W konkursie na najlepszy produkt turystyczny Light Move Festival otrzymał jako pierwszy dwa certyfikaty. Uhonorowany został też odznaką EFFE (Europe For Festivals For Europe) oraz otrzymał PUNKT DLA ŁODZI w plebiscycie promującym inicjatywy prujące wizerunek miasta. Kolejną nagrodą są przyznane mu Plastry Kultury 2013 w plebiscycie na najważniejsze wydarzenie w regionie. Oczywiście to nie wszystkie dowody uznania, jakimi został uhonorowany Festiwal i jego twórcy.

Co można zobaczyć?

Łódź na trzy długie wieczory ożywa i przybiera różne barwne odcienie. W zakresie działań festiwalowych znajduje się szereg wydarzeń kulturalno-artystycznych o różnym charakterze. Są to np. niecodzienne, zapierające dech w piersiach instalacje, widowiska audiowizualne, pokazy wielkoformatowe w technologii mapping 2D/3D, artystyczne iluminacje na kamienicach, koncerty i konferencje. Łódź skąpana w feerii barw, zachwyca mieszkańców i turystów magicznym klimatem, wyrażając się potężnym środkiem ekspresji, jakim jest światło. Każdy detal architektoniczny, tektonika budynku wynurza się z mroku i ukazuje w pełnej krasie.

Wcześniejsze edycje

Od samego początku, czyli od 2011 r. frekwencja była wysoka. Zaczęło się od ok. 45 tys. osób, w 2013 r. było już 200 tys. oglądających, a dwa lata później ponad pół miliona. Statystyki wskazują na rosnącą popularność tego wyjątkowego wydarzenia, podczas którego dzięki medium światła zakamarki i większe uliczki Łodzi zapraszają do bajkowego świata. Przez te wszystkie lata, oprócz masy unikalnych świetlnych iluminacji i widowisk audiowizualnych, projektów i mappingów, Łódź gościła także wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. Michał Urbaniak, współtwórca polskiej szkoły jazzu; Axel Gercke, niemiecki artysta malarz; Janusz Bielecki – twórca muzyki kameralnej, solowej i symfonicznej; białoruski kompozytor Siergey Badalov; Tiffany Carboneau (twórca wielkoformatowych instalacji) i wielu, wielu innych. Nie zabrakło też znanych i mniej znanych grup artystycznych oraz teatrów alternatywnych.

Rekordowa edycja

Siódma edycja 2017 r. Light Move Festival odbyła się pod hasłem „No limits” – Uczestnicy mieli do przejścia aż 15 km trasy, podświetlono 55 kamienic na ul. Piotrkowskiej oraz przygotowano 38 iluminacji świetlnych, animacji i projekcji. Widowisko audiowizualne „Zawiłości” Yanna Nguema, podczas którego zostało „ożywionych” 15 tys. kamieni przy pomocy muzyki elektronicznej, malowanie światłem na fasadach kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Etnograficznego i Archeologicznego, wielkoprzestrzenne 12-metrowe rzeźby w pasażu Schillera, to tylko kilka z wielu niespodzianek na 7. edycji Festiwalu. Imprezę uświetnili swoją obecnością artyści związani z największym festiwalem światła na świecie Fête des Lumières w Lyonie. Przypuszczalnie było aż 700 tys. uczestników Festiwalu.

Warto przyjechać do Łodzi na tak spektakularne wydarzenie, jakim jest Light Move Festival. Miasto staje się wtedy nośnikiem sztuki oraz historii, iskrzy się milionem kolorów i co rok zachwyca jakąś niespodzianką. Sztuka wizualna połączona z multimedialnym przekazem stwarza nowe rzeczywistości, niby znane, a nieznane, przez co jeden detal architektoniczny każdorazowo wygląda inaczej. Łódź na te kilka dni staje się jedną wielką animacją, złożoną z miliona barwnych kawałków, widowiskiem połączonym iluminacją i dźwiękiem.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy