Jak zaplanować ogród dla osoby niepełnosprawnej?

Jak zaplanować ogród dla osoby niepełnosprawnej?

Przestrzeń, w której ma się poruszać osoba niepełnosprawna, to będzie czasami monstrualne wyzwanie. Pozornie wydaje nam się taki zabieg łatwy i bezproblemowy. Szybko jednak zauważymy, że czekać będzie tu na nas dużo wyzwań. Przykładem będzie ogród, który powinien być maksymalnie funkcjonalny.

Jakie wymagania będą mieć niepełnosprawni w ogrodzie?

Przede wszystkim osoby niepełnosprawne muszą mieć w takich przestrzeniach całkowitą swobodę poruszania się. Warto też zauważyć, że sama idea korzystania z ogrodów to bardzo ważny element szeroko rozumianej rehabilitacji. Takie przestrzenie są przecież bardzo ważne także w przypadku osób całkowicie zdrowych. W otoczeniu zieleni o wiele szybciej się odprężamy i niejednokrotnie tylko w takich miejscach możemy liczyć na całkowite rozluźnienie emocjonalne, które przecież jest w dzisiejszych czasach potrzebne nam wszystkim. Tym bardziej, więc osoby, które nie są w pełni mobilne, będą miały zalecane korzystanie z takich miejsc. Chodzi na przykład o to, aby w odpowiednich miejscach były zamontowane poręcze dla niepełnosprawnych. Dodatkowo istnieje także sama idea ogrodów terapeutycznych dedykowanych właśnie dla takich osób. Co to oznacza w praktyce? Otóż takie miejsca są w takich okolicznościach projektowane głównie albo nawet tylko i wyłącznie pod kątem osób niepełnosprawnych. Projektanci zwracają, więc uwagę na wszystkie te elementy, które mają służyć lepszej mobilności. Stawia się na takie rozwiązania, które będą gwarantowały osobom niepełnosprawnym maksymalną samodzielność. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że jeżeli nie jest to potrzebne, to tacy ludzie wolą poruszać się o własnych siłach i być całkowicie niezależni. Z tego też powodu widać coraz większe zainteresowanie wynajmowaniem projektantów do takich właśnie zleceń.

Czy w ogrodzie ważne będą tylko poręcze dla niepełnosprawnych?

Następstwem takich tendencji jest właśnie fakt, że coraz większa ilość osób niepełnosprawnych stara się zainwestować nawet w bardzo mały ogródek, który jednak powinien być zaadaptowany właśnie pod kątem takich indywidualnych wymagań. Jest cała masa rozmaitych wariantów projektowych, z których mogą korzystać takie osoby. Jeżeli mamy taką potrzebę, to warto tu zastanowić się nad rozwiązaniami, które już zostały zastosowane w innych miejscach. Można znaleźć wiele takich projektów, które są udostępnione dla każdego internauty. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także skontaktowanie się z kilkoma projektantami, którzy mają bardzo duże doświadczenie zawodowe w stosowaniu takich projektów. Widać też specjalizację w tej branży nakierowaną właśnie ściśle tylko i wyłącznie pod kątem projektowania przestrzeni dedykowanych dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób będziemy mieli pewność, że projekty są profesjonalne i każde ulepszenie będzie dedykowane właśnie dla nas indywidualnie. Należy tu wyróżnić przynajmniej dwa rodzaje ogrodów dla niepełnosprawnych. Są to, więc miejsca publiczne, gdzie może się udać każdy, a także te, które będą przygotowane tylko i wyłącznie dla nas. Właśnie te ostatnie cieszą się ogromną popularnością. Nawet mały ogródek może być perfekcyjnym miejscem do odpoczynku.

Jak wykonać projekty ogrodów dla osób niepełnosprawnych?

Oczywiście sam projekt to jeszcze nie koniec całego zadania. Musimy także znaleźć doświadczonych wykonawców, którzy będą się także specjalizowali w tego typu projektach. Jeżeli będą to najlepsi rzemieślnicy, to bez żadnego problemu znajdą najlepsze na rynku poręcze dla niepełnosprawnych gwarantowane przez najbardziej cenionych producentów. Bardzo ważne jest przecież nie tylko to, aby w odpowiednich miejscach rozmieścić takie poręcze, które też będą zamontowane na odpowiedniej wysokości w stosunku, chociażby do ławek. Istotne będą kwestie związane z materiałami, z których wykonano na przykład właśnie poręcze. Tu tacy wykonawcy będą mieć właśnie dodatkowe zadanie. Muszą sprawdzić, czy produkty te posiadają odpowiednie certyfikaty, co ma związek z użytkowaniem produktów dedykowanych dla osób niepełnosprawnych.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy