Uprawnienia elektroenergetyczne dla elektryka

Uprawnienia elektroenergetyczne dla elektryka
Będąc elektrykiem można naprawdę bardzo szybko znaleźć dobrze płatną prace w Polsce i zagranicą. Jednak, aby do tego doszło należy posiadać odpowiednie uprawnienia elektroenergetyczne, które potwierdzają posiadanie wiedzy oraz umiejętności do wykonywania obowiązków zawodowych w tej branży. Więcej o tym, w tym artykule.

Uprawnienia elektroenergetyczne - czym są?

Każda osoba, która chce pracować jako elektryk powinna ukończyć specjalistyczny kurs uzyskując uprawnienie elektroenergetyczne. Dzieli się je na 3 rodzaje, czyli elektryczne G1, cieplne G2 i gazowe G3.

G1 - kwalifikacje elektryczne dla osób zajmujących się eksploatacją i/lub dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci elektrycznych,

G2 - kwalifikacje cieplne inaczej energetyczne dla osób zajmujących się eksploatacją i/lub dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci cieplnych,

G3 - kwalifikacje gazowe dla osób zajmujących się dozorem i/lub eksploatacją instalacji, urządzeń oraz sieci gazowych.

Czym jest eksploatacja a dozór? Eksploatacja to praca przy urządzeniach, sieciach i instalacjach elektroenergetycznych. Natomiast dozór to nadzór nad pracownikami wykonującymi eksploatację.

Jak można zdobyć uprawnienia elektroenergetyczne?

Pierwszym krokiem jest zapisanie się na kurs, którego celem jest przygotowanie osoby zainteresowanej do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Na taki kurs elektroenergetyczny może zapisać się osoba posiadająca 18 lat oraz wykształcenie związane z tą branżą lub zaświadczenie o doświadczeniu i stażu pracy związane z urządzeniami, sieciami i instalacjami elektroenergetycznymi. Sam kurs jednak nie wystarczy i jego ukończenie nie obliguje do posiadania państwowych kwalifikacji. Należy jeszcze przystąpić do egzaminu. Jest on przeprowadzany przez komisję kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, której celem jest sprawdzenie, czy osoba ma odpowiedni poziom umiejętności oraz wiedzy do wykonywania zawodu na stanowiskach związanych z elektroenergetyką.

Warto, pamiętać też o tym, że uprawnienia elektryczne, cieplne i gazowe nie są bezterminowe. Co to oznacza? Po 5 latach od ich uzyskania, czyli zdania egzaminu państwowego należy je odnowić. Odnowienie polega na ponowym przystąpieniu do kursu i egzaminu. Bez tego żadna osoba nie będzie mogła kontynuować swojej pracy na stanowisku eksploatacji i/lub dozoru urządzeń, sieci i instalacji w grupach G1, G2 oraz G3. Wykonywanie zawodu bez ważnych kwalifikacji wiąże się z karą pozbiewiewia wolności lub grzywnej ze względu na narażanie bezpieczeństwa, życia i zdrowia.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy