Dobry Adwokat - Czym Się Cechuje i Jak Wybrać?

Jak wybrać dobrego adwokata

Wybór adwokata może być trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które wcześniej nie korzystały z usług kancelarii adwokackiej. Dobry adwokat powinien być przede wszystkim wyrozumiały i zaangażowany w sprawę klienta, jednak warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych aspektów. Jakie są cechy godnego zaufania specjalisty i na co zwracać uwagę przy wyborze prawnika?

Cechy dobrego prawnika

Powierzając swoją sprawę w ręce specjalistów, klient oczekuje profesjonalnej reprezentacji przed sądem. Warto wiedzieć, że reprezentantem nie może być każda osoba, która ukończyła studia prawnicze, a jedynie adwokaci i radcy prawni, którzy odbyli aplikację prawniczą. Oczywiście każda osoba może samodzielnie wystąpić przed sądem jako swój reprezentant, jednak takie sytuacje najczęściej kończą się przegraną sprawą.

Doświadczenie

Przed wyborem adwokata warto rozpatrzyć doświadczenie specjalisty w sprawach podobnych do tej, którą chcemy mu powierzyć. Przykładowo w sprawie karnej konieczna będzie znajomość prawa karnego, zaś w przypadku sprawy rodzinnej - prawo rodzinne. Więcej rozpatrzonych spraw z danej dziedziny to także pewniejsza perspektywa wygranej sprawy. Przykładowo, poszukując dobrego adwokata z Łodzi, jest większe prawdopodobieństwo znalezienia osoby z dużym doświadczeniem w danym temacie, niż np. w mniejszych miastach, gdzie wielu prawników podejmuje się spraw o różnej tematyce.

Kompetencje i stały rozwój

Dobry prawnik jest osobą kompetentną, która stale poszerza swoją wiedzę, mając na uwadze wciąż zmieniające się prawo i przepisy. Większość godnych uwagi adwokatów specjalizuje się w kilku dziedzinach prawa, udzielając pomocy i porad prawnych klientom z różnymi potrzebami i problemami. Przy wyborze adwokata warto więc zwrócić uwagę na jego kwalifikacje, które często są podkreślane na stronach internetowych kancelarii lub podczas rozmowy.

Wyrozumiałość

Nie ulega wątpliwości, że godny zaufania adwokat powinien być osobą wyrozumiałą i potrafiącą słuchać swoich klientów. Zrozumienie potrzeb klienta i jego oczekiwań związanych ze sprawą, pomoże w dobraniu odpowiednich rozwiązań, które doprowadzą do wygrania sprawy. Ponadto adwokat powinien używać słownictwa zrozumiałego dla przeciętnego człowieka i nienasyconego prawniczymi określeniami, aby wszystkie zagadnienia były jasne.

doradcą prawnym, dany adwokat

Wytrwałość w dążeniu do rozwiązania sprawy

Dobry adwokat powinien przede wszystkim dbać o dobro klienta, dlatego dążenie do rozwiązania sprawy na jego korzyść jest wręcz nieodłącznym elementem pracy prawnika. Specjalista powinien być asertywny i pewny siebie, a także sprawny w formułowaniu argumentów, aby odnaleźć się w każdej sytuacji i obronić zajmowane przez siebie stanowisko.

Pamiętaj o rekomendacjach!

Nie ulega wątpliwości, że dobry adwokat cechuje się także dobrą opinią wśród osób, które skorzystały z usług specjalisty. Jeśli prawnik jest osobą godną polecenia i pewnie rozwiązuje sprawy na korzyść klientów, to automatycznie może się liczyć z wieloma rekomendacjami jego usług. Warto więc podczas poszukiwań zdać się na polecenia rodziny i bliskich znajomych, i dopytać, czy dany prawnik jest godny uwagi.

O czym pamiętać podczas podpisywania umowy?

Po wyborze prawnika, który spełni Twoje oczekiwania, przychodzi czas na zawarcie z nim umowy współpracy. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać dokument i sprawdzić, czy zawiera on wszystkie niezbędne elementy. Należą do nich data i miejsce zawarcia umowy, dokładne dane każdej ze stron, określenie przedmiotu umowy i dokładnych warunków współpracy, wyznaczenie wynagrodzenia i zobowiązanie do zachowania tajemnicy zawodowej przez adwokata.

Ile kosztuje dobry prawnik?

Zatrudnienie dobrego adwokata to dość wysoki koszt, jednak niewątpliwie jest to opłacalna współpraca. Porównując ceny różnych specjalistów, można wyciągnąć wnioski, że za porady prawne należy zapłacić od 100 do 500 zł, zaś prowadzenie sprawy w sądzie to koszt około 1000 zł wzwyż, w zależności od tematyki. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie ustalone z adwokatem nie obejmuje kosztów sądowych.

Podsumowanie

Wybór dobrego adwokata to nie lada zadanie, szczególnie w czasach, gdy swoje usługi oferuje wielu specjalistów. Wybierając prawnika, należy przede wszystkim sprawdzić jego kompetencje i doświadczenie, a także umówić się na spotkanie konsultacyjne, podczas którego będzie można porozmawiać o swojej sprawie i sprawdzić, czy współpraca będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy