Co brać pod uwagę wybierając dywan do pokoju?

Co brać pod uwagę wybierając dywan do pokoju?

W bardzo wielu polskich domach znaleźć można dywan lub wykładzinę. Jeśli planujesz kolejny zakup dywanu, zapewne zastanawiasz się nad jego kolorem, wzorem i rozmiarem. Czym się kierować podczas wyboru dywanu do mieszkania?

Wybierając dywan na ogół kierujemy się przede wszystkim względami wizualnymi. Nikt się temu nie dziwi, przecież dywan (zwłaszcza taki o dużych rozmiarach) stanowi jeden z głównych elementów dekoracyjnych. Niemniej warto mieć świadomość, że dywan ma także praktyczny wpływ na sposób funkcjonowania domowników. Na pewno w przypadku, gdy w domu jest zawsze chłodna podłoga dywan będzie stanowił dodatkową miękką barierę dla stóp, dzięki czemu nie będą one szybko marzły. Oczywiście dywan ociepla wnętrze nie tylko w sensie czysto materialnym, dzięki niemu przestrzeń odbiera się jako bardziej przytulną i komfortową. Jednocześnie dywan stanowi dodatkową warstwę ochronną dla podłogi. Jeśli posiadamy w domu np. podłogę z drewna, położenie dywanów lub chodników w najczęściej uczęszczanych miejscach sprawi, że podłoga o wiele dłużej pozostanie w nienaruszonej formie, dywan w postaci warstwy materiału będzie stanowił ochronę przed fizycznymi uszkodzeniami powierzchni podłogi.

Zastanawiając się nad tym jak powinien wyglądać kupowany dywan warto wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę jego rozmiar. Dywan nie może być nazbyt duży, ponieważ mógłby optycznie przytłaczać i ograniczać przestrzeń. Z drugiej strony nie może też być zbyt mały, bo po prostu wyglądałby śmiesznie. Najlepszą opcją jest kupienie dywanu, na którym częściowo będą stać meble, ale jego krawędzie nie powinny być oddalone mniej niż 90 cm od miejsc, gdzie są drzwi, gdyż mogłoby to znacząco utrudnić ich otwieranie. Z drugiej strony dobierając rozmiar dywanu warto jest położyć tak, by przemieszczając się po pokoju zawsze stąpać obiema stopami po jego powierzchni. Kupując dywan warto zwrócić uwagę na gęstość oraz wysokość runa. Dywan z wysokim gęstym włosem owszem jest bardzo przyjemny w dotyku, ale jednocześnie jest także trudny w zachowaniu czystości. W długie runo łatwo mogą się zaplątać różne klejące się odpadki (zwłaszcza w pokoju dziecięcym).

Wybierając dywan warto mieć świadomość ogromnego wpływu jaki może on mieć na odbiór całej aranżacji wnętrza. Doboru dekoru oraz barw warto dokonać świadomie, nie pozostawiając tego kwestii przypadku, bowiem dobrze dobrany dywan może znakomicie spiąć, zharmonizować cały projekt, natomiast nieprawidłowo dopasowany mógłby po prostu wszystko zepsuć.

Zakup dywanu w sklepie internetowym

Obecnie w czasie pandemii co raz więcej osób decyduje się na zakup rozmaitych produktów przez internet. Czy zakup online dywanu jest dobrym pomysłem? Cóż, mnóstwo osób każdego dnia dokonuje zakupu dywanu przez internet, a zatem to rozwiązanie jak najbardziej się sprawdza. Zakupy przez internet pozwalają minimalizować ryzyko zarażenia groźnym wirusem. W razie nietrafionego zakupu, produkt zawsze można zwrócić. Dodatkowym atutem zakupu dywanu w sklepie internetowym jest praktycznie nieograniczony wybór wzorów. W fizycznym sklepie nie ma możliwości pokazać całego asortymentu. Natomiast w sklepie internetowym możemy wygodnie przeszukiwać wszystkie dostępne produkty stosując rozmaite filtry wyszukiwań, np. w sklepie kochamydywany.pl można wyszukiwać dywany według parametrów:

  • kolor
  • przeznaczenie (do jakiego pomieszczenia wybieramy dywan)
  • styl (np. nowoczesny, turecki, itp.)
  • materiał
  • producent
  • kolekcja.

Oczywiście w sklepach internetowych także można dokonywać zakupów na raty.

Strefowość we wnętrzach

Sposobów na zastosowanie dywanów we wnętrzach jest wiele. Z jednej strony dywan lub wykładzina większych rozmiarów może pokrywać całą podłogę w pomieszczeniu stanowiąc subtelne tło dla całej aranżacji. Z drugiej strony niewielkie dywany mogą w większych pomieszczeniach stanowić metodę na wydzielenie konkretnych funkcjonalnych stref:

  • strefa jadalniana: stół oraz krzesła stojące w całości na dużym dywanie
  • strefa wypoczynkowa: sofa i ława lub wygodny fotel z podnóżkiem oraz stolik kawowy z lampką,
  • przestrzeń przeznaczona do zabawy w pokoju dziecięcym.

Bardzo ciekawą i co raz modniejsza opcją jest stosowanie różnych warstw nakładanych na sobie dywanów oraz wykładzin. Ta nieczęsto wykorzystywana metoda pozwala na łączenie na podłodze różnych warstw harmonizujących ze sobą tekstur.

Wydzielona strefa wypoczynkowa

Kolorystyka dywanu

W doborze kolorystyki oraz stylu dywanu możemy kierować się dwiema odmiennymi niemniej równie popularnymi koncepcjami, po pierwsze możemy postawić na odważne, wielobarwne abstrakcyjne lub geometryczne wzornictwo, po drugie możemy potraktować dywan jako wypełnienie przestrzeni neutralnymi lub naturalnymi, spokojnymi, stonowanymi kolorami. Wybierając kolorystykę dywanu jak i całej aranżacji wnętrza warto pamiętać, że kolory mają na nas określony wpływ, niektóre mogą pobudzać, a na dłuższą metę nawet rozdrażniać, inne mogą działać wyciszająco i uspokajająco. Na przykład udowodniono, że kolor wyposażenia kuchni ma wpływ na nasz apetyt – kolor biały i pomarańczowy go pobudza, natomiast odcienie niebieskiego – redukują. Jeśli zależy nam na optymalnym rozjaśnieniu pomieszczenia, niewątpliwie najlepszą opcją jest jasny, odbijający promienie słoneczne dywan (choć warto przy tym pamiętać, że jasny dywan trudniej jest utrzymać w idealnym wizualnie stanie). Chociaż w ostatnich latach zdaje się wydawać, że przychylność zdobywają dywany do salonu w ciepłej, przyjemnej kolorystyce. Jeśli w całości urządzamy wnętrze i decydujemy się na określony styl, to oczywiście barwy dywanu muszą się utrzymać w jego ramowych założeniach.

Poniżej przykładowe barwy dywanów dla poszczególnych stylów wyposażenia wnętrz:

  • boho (bogactwo kolorystyki, obowiązkowe różne odcienie zieleni)
  • skandynawski (dominująca biel, szarość oraz czerń, subtelne pastele)
  • orientalny (w stylu azjatyckim to naturalne neutralne barwy oraz harmonizujące ze sobą rozmaite kontrasty, w orientalnym stylu indyjskim wykorzystuje się pogodne, intensywne barwy tj. żółty, czerwony, pomarańczowy, różowy)
  • rustykalny (wszystkie odcienie brązu, biel, beż, wszystkie naturalne odcienie)
  • klasyczny (naturalne spokojne barwy, odcienie beżu, brązu i szarości).

Poszukując dywanu lub wykładziny o precyzyjnie dobranych zestawieniach barw i innych cech warto skorzystać z wygodnej wyszukiwarki w sklepie z dywanami Kochamydywany.pl. Wyszukiwarka umożliwia przeszukiwanie zasobów między innymi po kolorach.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy