Kiedy zdecydować się na mobilne regały w magazynie?

Kiedy zdecydować się na mobilne regały w magazynie?
Wybór systemu regałów to jeden z najważniejszych etapów projektowania magazynu. W dużej mierze to właśnie od cech miejsca składowania zależeć będzie łatwość dostępu do zasobów oraz to, jak wiele jednostek ładunkowych będzie w stanie ono pomieścić. Dla zwiększenia efektywności zarządzania przepływem towarów wiele firm decyduje się na wdrożenie systemu mobilnych regałów. Jak właściwie działa to rozwiązanie i czym się charakteryzuje? W jakich miejscach szczególnie warto je zastosować? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat regałów mobilnych.

Czym są regały mobilne?

Na początku wyjaśnijmy, czym tak naprawdę są regały mobilne. Pod tym pojęciem kryje się system regałów, który można modyfikować według bieżących potrzeb. Modele te, zwane również przesuwnymi, osadzone są na specjalnych szynach podłogowych. Zastosowanie tego rodzaju prowadnic pozwala swobodnie przesuwać po nich konstrukcję, w każdej chwili pozwalając przysunąć ją do drugiego regału lub odsunąć, tworząc w ten sposób korytarz roboczy. Co ważne, większość nowoczesnych modeli mobilnych jest zasilana elektrycznie i nie wymaga użycia siły. Przesuwanie poszczególnych części regału odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie, panelu lub z poziomu informatycznego systemu zarządzania magazynem (WMS). Po rozsunięciu regałów w powstały w ten sposób korytarz roboczy można wprowadzić wózek widłowy i umieścić paletę z ładunkiem w wybranym miejscu.

Gdzie stosuje się regały mobilne?

Regały przesuwne to rozwiązanie powszechnie stosowane w szczególności tam, gdzie ilość dostępnego miejsca na infrastrukturę magazynową jest stosunkowo niewielka i wymaga szczególnie uważnego podejścia do projektowania przestrzeni. W takich pomieszczeniach regały stoją złączone, a rozsuwane są tylko w razie potrzeby. W zaoszczędzonym w ten sposób miejscu firma może na przykład umieścić inne elementy infrastruktury magazynowej lub wyznaczyć pole odkładcze do tymczasowego składowania ładunków.

Regały mobilne okazują się niezwykle przydatne w chłodniach i magazynach ciepłych. Konieczność zużywania przez tego rodzaju pomieszczenia dużej ilości energii sprawia, że zwykle projektowane są one tak, by miały jak najmniejszą powierzchnię. Regały mobilne mogą z powodzeniem zastąpić tam tradycyjny system regałów, zapewniając możliwość składowania większej ilości zasobów przy jednoczesnej oszczędności dostępnej przestrzeni. Modele przesuwne często wprowadzane są też do tych magazynów, których układ stale się zmienia i dostosowuje do bieżących potrzeb biznesu, lub też jest na etapie ewolucji i testowania wydajności określonej konfiguracji.

Takie i wiele innych nowoczesnych rozwiązań magazynowych wprowadza do swoich projektów na przykład europejski lider rynku powierzchni logistyczno-przemysłowych, firma Panattoni. O aktualnych projektach dewelopera i jego ofercie przeczytasz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl

Zalety regałów mobilnych. Czemu stosuje się to rozwiązanie?

Regały mobilne mają mnóstwo zalet. Dzięki typowemu dla ich współczesnych wersji elektronicznemu starowaniu z łatwością, szybko i bezpiecznie pozwalają rozsuwać nawet wysokie i ciężkie regały. Oferowana przez nie możliwość oszczędzenia miejsca w magazynie jest kusząca dla tych przedsiębiorstw, które wymagają dużej powierzchni składowania, dysponując przy tym ograniczoną przestrzenią. Wiele z modeli regałów przesuwnych może być modyfikowana zarówno w poziomie, jak i w pionie, co pozwala na znalezienie modelu najlepiej dopasowanego do aktualnych potrzeb biznesu i specyfiki powierzchni magazynowej.

Inne z tej kategorii:

2 komentarze

  1. gsrg 12 kwietnia 2023 (19:32)

    !
    !
    !

  2. gsrg 12 kwietnia 2023 (19:32)

    !
    !
    !

Dodaj komentarz

Partnerzy