Łódzkie murale – 12 zjawiskowych dzieł sztuki, które podziwia dziś cały świat

Przyciągają oczy świata i stanowią polską wizytówkę street artu. Łódzkie murale należą do najbardziej cenionych na całym świecie. Zagraniczni artyści przyjeżdżają tutaj, żeby stworzyć swoje prace, a polscy twórcy dzięki muralom na łódzkich budynkach zyskują zagraniczną sławę. Dzisiaj przyglądamy się dwunastu najbardziej zjawiskowym muralom, które zdobią miasto.

Podróżnik i koziołki

Jeden z największych murali w Polsce powstał na bloku przy alei Wyszyńskiego 80. Mierzy 35 na 12 metrów i przedstawia postać tajemniczego wędrowca w otoczeniu koziołków. To ulubiony motyw chilijskiego artysty o pseudonimie Inti, który wykonał to malowidło w 2013 roku. Co prawda niektórzy z mieszkańców bloku, na ścianie którego powstał mural, protestowali przed wykonywaniem prac, dopatrując się w twarzy wędrowca Jezusa albo kosmity, ale nie był to głos reprezentatywny. Zarówno pozostali mieszkańcy, łodzianie, jak i turyści i przyjezdni są tym malowidłem zachwyceni.

W Aeorplanie ‒ mural na cześć Tuwima

Grupa Etam stworzyła na budynku przy alei Politechniki 16 niezwykły mural przedstawiający staruszkę trzymającą w objęciach kurę. Posiwiała i pomarszczona staruszka ma na głowie przewiązaną zieloną chustę w kwiaty, a jej wzrok wbity jest gdzieś w przestrzeń. Kura natomiast obdarza widza ciekawym spojrzeniem. Kompozycja ma 16 metrów wysokości i 12 metrów szerokości. Inspiracją do jej powstania był wiersz Juliusza Tuwima o tytule "W aeroplanie", który rozpoczyna się od wersów "Miała babcia kurkę, kurkę złotopiórkę". Prace nad muralem trwały sześć dni.

Kolorowa abstrakcja przy Kościuszki

Hiszpański artysta Kenor, specjalizujący się w geometrycznych abstrakcjach, stworzył przy alei Kościuszki 32 niezwykły mural. Jego dzieło zostało nominowane do nagrody na najlepszy miejski mural, ufundowanej przez francuski magazyn "Graffiti Art Magazine". Kolorowa abstrakcja przyciąga wzrok i rozwesela szarą ścianę budynku.

Fantazyjny dom przy Legionów 19

Do tej samej nagrody nominowano również mural powstały przy Legionów 19. To praca najsłynniejszego polskiego artysty street-art ‒ M-CITY. Mural przedstawia niezwykłą wizję fantazyjnego domu, a dzieło zostało wykonane nietypową techniką dla polskiej sztuki ulicznej. M-CITY do przygotowania tego malowidła wykorzystywał wielkoformatowe szablony, które przykładał do ściany.

Wysadzony z siodła ‒ mural przy alei Kościuszki 27

Wspólny projekt łódzkich artystów street-artu znanych pod nazwą Etam Crew i Wenzuelczyka Sat One, który na stałe mieszka w Niemczech. Ten niezwykły, wielkoformatowy mural przedstawia przewracającego się, niebieskiego wierzchowca, który zrzucił z grzbietu jeźdźca. Z prawej strony artyści w odcieniach szarości namalowali poprzednie stadia tego upadku, dzięki czemu całość sprawia wrażenie, jakby była odtworzeniem sceny w slow motion.

Mural z szablonu przy ulicy Tuwima

Kolejna praca M-CITY w naszym zestawieniu to mural, który powstał na ścianie jednopiętrowej kamienicy przy ulicy Tuwima 19, tuż obok skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza. Malowidło ma owalny kształt i przedstawia wariację na temat pejzażu miejskiego wykonaną w czarno-białych kolorach. Mural powstał w kooperacji z programem "Miał 100 Kamienic".

Kobieta przy Uniwersyteckiej

Autorem fanastycznego wizerunku kobiety, który pojawił się przy ulicy Uniwersyteckiej 12 jest Przemysław Blejzyk "Sainer" ‒ adept Akademii Sztuk Pięknych, członek grupy Etam Crew. Malowidło zostało wykonane przy użyciu farb akrylowych i farb w sprayu. Stanowi ważny element pracy dyplomowej artysty. O popularności tego muralu świadczy choćby fakt, że zaczął się pojawiać w formie tatuażu.

Dżungla na Narutowicza

Brazylijski artysta posługujący się pseudonimem Nunca stworzył na ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 25 fantazyjne dzieło, które wprowadza nieco dżungli w serce miasta. Street-art przedstawia kolorowe, ozdobiony tradycyjnymi wzorami, twarze Indian, które wyłaniają się zza krzaków. 

Kolorowe twarze przy Rzgowskiej 52

Wielkie, kolorowe malowidło przy Rzgowskiej 52 przedstawia abstrakcyjne kształty, z których wyłaniają się twarze, przedmioty i litery. Widzimy na nim napis "oil" znajdujący się obok drzewa palmowego, ścięty pień drzewa i amerykańskie dolary. To 30 mural w łódzkiej galerii. kolekcji.

Kobieta z telefonem przy Zachodniej

Street-art autorstwa rosyjskiego grafika o pseudonimie Morik zdobi ścianę wyremontowanej kamienicy. Mural przedstawia historię kobiety czekającej na telefon ‒ tyle o swoim dziele mówi sam autor, resztę pozostawiając interpretacji widzów. Grafikę można podziwiać na rogu ulic Zachodniej i Więckowskiego.

Ćma

Mural zatytułowany "Sentir" powstał przy ulicy Kilińskiego 26. Jego autorem jest Alexis Diaz ‒ street artysta z Puerto Rico, który tworzył ten obraz przez prawie miesiąc. Długi czas pracy wynika z unikalnej techniki artysty - Alexis tworzy obrazy przy użyciu tuszu, który nakłada na ścianę nieproporcjonalnie cienkim pędzlem. Murale Diaza to tak naprawdę naszkicowane grafiki, które składają się z milionów cieniutkich kresek. Malowidło w Łodzi robi największe wrażenie na żywo, kiedy z bliska przekonamy jak dużo skrupulatnej pracy artysta musi włożyć w stworzenie swojego obrazu.

Artur Rubenstein przy Sienkiewicza 18

Mural autorstwa brazylijskiego malarza o pseudonimie Kobra jest oryginalną interpretacja słynnej fotografii łódzkiego pianisty. Dzieło jest poświęcone właśnie pamięci Artura Rubensteina i przedstawia go z wesołą miną, trzymającego się za uszy. Kolorowa grafika powstała we współpracy z programem "Miasto 100 Kamienic".

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

ŁÓDZKIE MURALE to otwarta, permanentna galeria wielkoformatowych obrazów umieszczonych na ścianach w przestrzeni miejskiej centrum Łodzi. Składa się ona z ponad 75 murali stworzonych przez czołowych street artystów m.in. z Brazylii, Australii, Chile, Chin, Puerto Rico, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec, Francji, Rosji, Belgii oraz Polski. Dzięki ich zaangażowaniu w mieście powstał oryginalny szlak artystyczny dostępny dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy