Największe osiągnięcia wybitnych absolwentów łódzkiej filmówki

Największe osiągnięcia wybitnych absolwentów łódzkiej filmówki

Artyści i teoretycy sztuki, którzy po zakończeniu II wojny światowej odnaleźli się w Łodzi, uznali, że kino w Polsce ‒ profesjonalne i artystyczne ‒ potrzebuje uczelni, która kształciłaby filmowców. Tak w 1948 roku powstała słynna łódzka "filmówka". Poznaj największe osiągnięcia jej wybitnych absolwentów.

Z dziejów Łódzkiej Szkoły Filmowej

Pierwszymi wykładowcami łódzkiej "filmówki" byli Jerzy Bossak, Jerzy Teoplitz. Stanisław Wohl, Antoni Bohdziewicz i Wanda Jakubowska. Wykształcili oni między innymi wybitnych reżyserów: Andrzeja Wajdę, Andrzeja Munka, Romana Polańskiego, Janusza Morgensterna czy Kazimierza Karabasza. Jednocześnie w Łodzi powstała również Wyższa Szkoła Aktorska, którą kierował Kazimierz Dejmek. Jej pierwszymi absolwentami byli między innymi Jan Machulski i Jadwiga Barańska.

W 1958 roku uczelnie filmowa i aktorska połączyły się, a adepci szkoły stworzyli nowy nurt polskiej kinematografii zwany "kinem moralnego niepokoju", które brało w nawias wcześniejszą "polską szkołę filmową" i skupienie przenosiło na pogłębiony portrety psychologiczne bohaterów i problemy współczesności.

Koniec lat 60., a także lata 70. i 80. nie były najlepszym okresem w dziejach "filmówki". Po transformacji ustrojowej 1989 roku Szkoła mogła "rozwinąć skrzydła". Do skutku mogła dość rozbudowa kampusu i zakup najnowocześniejszego sprzętu. Wydział Aktorski również uległ przekształceniom pod wpływem rozwoju nowych mediów i nadejścia nowych czasów. Pojawiły się nowe kierunki, między innymi: animacja i efekty specjalne, fotografia i scenopisarstwo. Do dziś łódzka "filmówka" cieszy się niesłabnącą renomą i wyznacza standardy polskiej kinematografii. Jej absolwenci zdobywają międzynarodowe wyróżnienia i robią kariery nie tylko w kraju, ale również zagranicą.

Najwybitniejsi absolwenci, największe osiągnięcia

1. Andrzej Wajda

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina nie tylko polskiego, ale także światowego. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Andrzej Wajda zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara za całokształt twórczości, Złotego Lwa MFF w Wenecji i Złotego Niedźwiedzia MFF w Berlinie. Jego niezapomniane filmy takie jak: "Kanał" czy "Popiół i diament" ukonstytuowały ruch zwany "polską szkołą filmową". Do jego niezapomnianych filmów należą również: "Wszystko na sprzedaż", "Wrota raju", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", a ostatnio także "Katyń", "Tatark", "Wałęsa" i "Powidoki".

2. Roman Polański

Jest najbardziej znanym polskim reżyserem na świecie, którą zawdzięcza wybitnym produkcjom, a także burzliwej biografii, która obfituje w skandale i dramatyczne wydarzenia. Łódzką Szkołę Filmową ukończył w 1959 roku. Jego pierwszy głośny film to "Nóż w wodzie", to dzięki rozgłosowi, jaki zyskał ten obraz, Polański spróbował swoich sił na arenie międzynarodowej. Nakręcił między innymi "Wstręt", "Dziecko Rosemary". Kolejny tytuł "Tess" przyniósł mu Ceara i nominację do Oscara za reżyserię. Jako aktora możemy go podziwiać na ekranie między innymi w filmach "Zezowate szczęście" czy "Czysta formalność".

3. Janusz Gajos

Janusz Gajos bez wątpienia należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Swoją filmową karierę rozpoczął jeszcze przed ukończeniem Szkoły Filmowej w Łodzi. Pamiętamy go między innymi z roli Jana Kosa z serialu "Czterej Pancerni i pies". Dzięki niej stał się najpopularniejszym, a także najbardziej lubianym i cenionym aktorem w Polsce. Zagrał na deskach wielu teatrów, między innymi Teatru Polskiego, Teatru Dramatycznego i Powszechnego, Teatru Komedii czy Kwadratu. Zagrał w "PitBullu", "Układzie zamkniętym", "Alternatywy 4", "Fuksie" czy w genialnej produkcji Małgośki Szumowskiej ‒ "Body/Ciało".

4. Krzysztof Zanussi

Filmy Krzysztofa Zanussiego zawsze odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są przepełnione głęboką refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problemy natury moralnej, psychologicznej, ukazuje rozbudowane życie wewnętrzne bohaterów. Jest cenioną postacią w środowisku filmowym, w związku z czym sprawuje liczne funkcje z nim związane. Jest członkiem Komitetu Kinematografii, wykładał na łódzkiej "filmówce" i National Film School w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się także reżyserią teatralną i pisaniem książek poświęconych między innymi filmowi amatorskiemu. Znamy go przede wszystkim z takich tytułów, jak: "Życie jako śmiertelna choroba", "Barwy ochronne", "Iluminacja", "Obce ciało" czy "Cwał".

5. Krzysztof Kieślowski

Nazwisko Krzysztofa Kieślowskiego nierozerwalnie kojarzy się w Polsce z "kinem moralnego niepokoju". Karierę rozpoczynał od krótkich filmów dokumentalnych. Obrazem "Podwójne życie Weroniki" odszedł nieco od tematów związanych ze współczesnymi problemami Polski. Dzięki tej produkcji rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Tryptykiem filmowym "Trzy kolory" zapracował na ogrom międzynarodowych nagród. Jego filmy, na przykład "Krótki film o miłości" i "Krótki film o zabijaniu", na długo zapadają w pamięci i nie pozwalają na obojętność. Kieślowski pokazuje przede wszystkim destrukcyjne relacje międzyludzkie, a jego produkcji cechuje niepowtarzalny klimat, artyzm i nastrojowość.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy