Poznaj tkaniny płaszczowe – idealne na jesień i nie tylko

Poznaj tkaniny płaszczowe – idealne na jesień i nie tylko

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni dużym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się tkaniny płaszczowe. Są to materiały, które idealnie nadają się do szycia okryć wierzchnich. Są dostępne w wielu wariantach, dlatego można z nich tworzyć zarówno ubrania typowo zimowe, jak i przejściowe. Jaki materiał na płaszcz sprawdzi się najlepiej? Czym kierować się przy zakupie?

Tkaniny na płaszcze – jakie wybrać?

Okrycia wierzchnie na jesień i zimę można tworzyć z wielu różnych materiałów. Nie ma zasady, która jasno określałaby, które z nich są najlepsze, a które sprawdzą się nieco gorzej. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że w polskich warunkach tkaniny płaszczowe muszą być odpowiednio ciepłe. Nawet najbardziej stylowe palto nie spełni swojej funkcji, jeśli po prostu będzie w nim zimno. Dlatego głównym kryterium wyboru powinna być odpowiednia izolacja termiczna.

W tym kontekście warto zwracać uwagę przede wszystkim na tkaniny na płaszcze wykonane z naturalnych surowców, czyli:

  • wełny owczej,
  • kaszmiru,
  • alpaki.

Naturalne tkaniny płaszczowe doskonale chronią przed chłodem – szczególnie kaszmir, który jest nawet do ośmiu razy cieplejszy niż wełna owcza. Jeśli więc szukasz materiału do uszycia okrycia zimowego, warto wybierać właśnie takie produkty.

Tkaniny płaszczowe z kaszmiru

Jaki materiał na płaszcz wybrać? Do wyboru masz opcje wykonane w stu procentach z kaszmiru oraz te, w których stanowi on domieszkę (jej zawartość może się różnić, zawsze warto dokładnie zapoznać się z opisem produktu).

Tkaniny płaszczowe stworzone wyłącznie z kaszmiru będą nieco droższe. Ten surowiec pochodzący z sierści kóz himalajskich uchodzi za luksusowy. Jego cena jest więc znacznie wyższa niż wełny owczej, która jest powszechnie dostępna i stosunkowo niedroga. Jeśli zatem nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na taki zakup, wybierz produkt, w którym kaszmir został połączony z innymi włóknami.

Zdecydowanie warto zainwestować w tkaninę płaszczową z dodatkiem wełny kóz himalajskich. Jest bardzo ciepła, miękka, a przy tym prezentuje się niezwykle szykownie. Okrycie wierzchnie z takiego materiału to must have w szafie każdej eleganckiej kobiety, ale nie tylko. Z kaszmiru można również szyć płaszcze męskie – nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń.

Wełna płaszczowa owcza

Tkaniny na płaszcze z wełny owczej to najbardziej uniwersalny wybór. Wełniane okrycia wierzchnie są popularne już od wieków – zapewniają doskonałą izolacją termiczną, nie niszczą się i świetnie wyglądają przez lata. Inwestując w dobrej jakości tkaninę płaszczową z owczej wełny, masz więc pewność, że uszyte z niej ubranie posłuży Ci znacznie dłużej niż przez jeden sezon jesienno-zimowy.

Tkaniny z wełny owczej są dostępnej w bardzo szerokiej palecie barw. Możesz wybrać klasykę, czyli czerń, beż, szarość lub zdecydować się na bardziej nietypowe odcienie, takie jak błękit, brzoskwinia czy koral.

Płaszcze z wełny owczej to klasyka, która nie wychodzi z mody. Można je nosić na każdą okazję – na co dzień i na większe wyjścia. W zależności od fasonu mogą prezentować się bardzo elegancko lub casualowo.

Dlaczego warto wybrać tkaninę płaszczową z wełny?

Przede wszystkim dlatego, że jest to materiał, który nie poddaje się przemijającym trendom. Wełniane płaszcze po prostu nie wychodzą z mody. Jeśli postawisz na klasyczny w formie i kolorze model, masz pewność, że będziesz go nosić przez wiele sezonów i wciąż wyglądać stylowo.

Zwracaj jednak uwagę na jakość tkaniny na płaszcze, którą wybierasz. Stawiaj na produkty z górnej półki, najlepiej z domieszką kaszmiru. Dzięki temu Twoje ubranie nie straci na wyglądzie nawet po wielu latach.

Jak pielęgnować materiał na płaszcze?

Przede wszystkim należy odpowiednio go przechowywać. Gotowy płaszcz powinno się przechowywać w stanie rozwieszonym, by się nie pogniótł. Jeśli chowasz ubranie zimowe w sezonie letnim, zadbaj o to, by do wełny nie miały dostępu mole – mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w Twojej garderobie.

Pamiętaj również, że żadnej tkaniny płaszczowej nie powinno się prać w domowy sposób, szczególnie jeśli chodzi o odzież wełnianą. Należy oddać ją do profesjonalnej pralni zajmującej się czyszczeniem chemicznym.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy