Komunikacja miejska w Łodzi ma już 120 lat!

Komunikacja miejska w Łodzi ma już 120 lat!

Codziennie na ulice łodzi wyjeżdża ok. 360 autobusów i 175 tramwajów MPK Łódź. Każdego dnia pokonują łącznie ok. 150 tys. km! To prawie 4 okrążenia kuli ziemskiej!

Rok 2018 to rok komunikacji miejskiej w Łodzi, ponieważ upłynie pod znakiem aż 5 ważnych rocznic:

 • 120. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji tramwajowej
  Uroczyste otwarcie ruchu tramwajowego w Łodzi miało miejsce 23 grudnia 1898 r. o godzinie 13.00. Pierwszy skład wagonów ruszył z zajezdni przy ul. Tramwajowej do Helenowa.  Dwie pierwsze linie tramwajowe miały długość 5,8 km.
   
 • 70. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji autobusowej
  W 1948 r. uruchomiono w Łodzi komunikację autobusową – do ruchu włączono 7 pierwszych pojazdów. Pierwsza linia autobusowa „A” obsługiwała przejazdy na odcinku Plac Niepodległości – Józefów. Kolejna, uruchomiona 3 lata później linia biegła po ul. Piotrkowskiej między Placem Wolności, a Placem Niepodległości.
   
 • 25. rocznicę powstania MPK-Łódź Sp. z o.o.
  1 stycznia 1993 r. rozpoczęła się działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
   
 • 15. rocznicę uruchomienia Turystycznej Linii Tramwajowej
  Turystyczna Linia Tramwajowa to projekt ZDiT, Klubu Miłośników Starych Tramwajów oraz MPK Łódź. Tramwaje na linii turystycznej „0” kursowały w sezonie wakacyjnym od czerwca 2003 r. W 2012 r. zrezygnowano z tworzenia specjalnej trasy turystycznej – zamiast tego jedna z brygad na trasie 43 (Telefoniczna-Lutomiersk) obsługiwana jest zabytkowym składem w niedziele i święta.
   
 • 5. rocznicę uruchomienia Zajezdni Muzealnej Brus.
  Zajezdnia na Brusie powstała w 1910 r. wraz z uruchomieniem linii do Konstantynowa Łódzkiego. 31 marca 2012 r. zajezdnia zakończyła pracę przewozową, natomiast już 2013 r. na Brus trafiły pierwsze historyczne tramwaje i autobusy, a obiekt udostępniono zwiedzającym.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź – miasto w centralnej Polsce, stolica województwa łódzkiego, ośrodek akademicki i kulturalny. Na powierzchni 293 km2 żyje prawie 700 tysięcy łodzian, którzy 30 km od geograficznego środka Polski mogą wypoczywać na terenie 60 parków i terenów zielonych, dojeżdżać do pracy 22 liniami tramwajowymi i 78 autobusowymi oraz robić zakupy na liczącej 4,2 km, najdłuższej ulicy handlowej w Europie. Jedni widzą tu zagłębie przemysłów kreatywnych, inni zniszczone mury przyprószone pyłem dawnej świetności. Łódź to miasto specyficzne, klimatyczne, pełne fenomenów, skrajności, stereotypów i… liczb. Według nas – biura rachunkowego Profais – Łódź po prostu się liczy!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy