5 najpiękniejszych parków miejskich w Łodzi, które powinieneś odwiedzić

Mimo, że Łódź jest postrzegana głównie przez pryzmat kamienic i XIX-wiecznych fabryk, warto spojrzeć na nią nieco z innej strony. To, czego w innych miastach często brakuje, w Łodzi znajduje się niemal na każdym kroku. Chodzi o… tereny zielone. Chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, zwłaszcza jeśli mówimy o byłej osadzie przemysłowej, to tereny zielone w Łodzi stanowią aż 20% obszaru całego miasta. Na szczególną uwagę zasługują parki miejskie, a wśród nich – pięć najpiękniejszych, czyli parki: Julianowski, Klepacza, Poniatowskiego, Źródliska i Piłsudskiego. Warto zaplanować wycieczkę do każdego z nich!

Park Julianowski

Nazywany inaczej parkiem im. Adama Mickiewicza o powierzchni niemal 50 ha, zlokalizowany w obrębie ul. Zgierskiej, Sowińskiego, Jaworowej, Folwarcznej, al. Róż, Karłowicza. Rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Sokołówki. W 1890 r. park został kupiony przez fabrykanta Juliusza Heinzela, który wybudował tam pałac w renesansowym stylu, z pięknym widokiem na rozciągające się stawy. Heinzel zadbał także o stworzenie zwierzyńca i sadu, a także dokonał ogólnej przebudowy parku – pojawiły się w nim schody, fontanny, kaskady, mostki, a nawet egzotyczne drzewa. Obecnie jednak park wygląda zupełnie inaczej – brakuje pałacu (rozebranego przez okupanta), ustawiono natomiast wieżę spadochronową i tor modelarski, a także zbudowano muszlę koncertową.

Park Klepacza

Położony w obrębie Al. Politechniki, ulic Skorupki i Wólczańskiej. To dość mały park (niewiele ponad 3 ha), położony blisko pawilonu Międzynarodowych Targów Łódzkich i centrum handlowego Sukcesja. Park ma raczej równą powierzchnię, znajdują się w nim dwie zabytkowe wille (Reinholda Richtera i Józefa Richtera). W parku można znaleźć kilka okazów osobliwych roślin – mowa m.in. o cyprysiku (nutkajskim i Lawsona) oraz o cebulicy syberyjskiej, która w tak dużej ilości występuje tylko w parku Klepacza (spośród wszystkich parków miejskich w Polsce).

park im. ks. bp. Michała Klepacza, willa Reinholda Richtera

Park Poniatowskiego

Położony w obrębie ulic Żeromskiego, al. Włókniarzy, al. Mickiewicza i ul. Parkowej, znajduje się w pobliżu dworca Łódź Kaliska. Założony w pierwszej dekadzie XX. wieku., początkowo bardziej przypominał las jodłowy i był dla mieszkańców miejscem wypoczynku. Postanowiono jednak przebudować park; jednym z jego elementów stały się szerokie aleje, którymi mogły jeździć powozy (z tego względu w parku Poniatowskiego znajdują się najszersze uliczki spacerowe w porównaniu do innych parków na terenie miasta). Park przeszedł wiele metamorfoz (w pewnym momencie sadzono tam nawet ziemniaki), ostatecznie teren parku, już po II wojnie światowej, znacznie zmniejszono. Wciąż można podziwiać w nim jednak zabytkowe altany i niewielki staw z mostkiem.

Park Źródliska

Park Źródliska to najstarszy łódzki park; obecnie dzieli się go na Park Źródliska I (pomiędzy ul. Fabryczną, Przędzalnianą i Al. Piłsudskiego) i Źródliska II (pl. Zwyięstwa, ul. Targowa i Fabryczna). Założony w 1840r., nazywany Ogrodem Spacerowym, początkowo miał charakter leśny (tak jak właściwie wszystkie parki w tamtym okresie). Ogród został podzielony na dwie części w latach 50.; dzisiejszy obszar parku Źródliska II został sprzedany Karolowi Scheiblerowi. W latach 20. XX w. dokonano przebudowy parku według koncepcji E. Ciszewicza, dzięki czemu znalazł się w nim m.in. ogród botaniczny. W parku można zwiedzać również Palmiarnię, znajduje się tam też pałac Scheiblera. W 2007r., w konkursie zorganizowanym przez firmę ogrodniczą Briggs&Station, park Źródliska został wybrany najpiękniejszym parkiem miejskim w Polsce.

park Źródliska

Park Piłsudskiego

Położony pomiędzy Al. Unii Lubelskiej, ul. Srebrzyńską, Krakowską, Krzemieniecką i Konstantynowską. Największy łódzki park i jeden z największych w Europie, o powierzchni 172 ha. Ostateczny kształt parku to wynik pracy kilku projektantów na przestrzeni wielu lat. Największą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, jest ogród zoologiczny położony na terenie parku. Nie można jednak zapominać o największym w Polsce ogrodzie botanicznym, ogródku dendrologicznym, lunaparku, terenach sportowych, licznych pomnikach przyrody i rezerwacie przyrody „Polesie Konstantynowskie”.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy