Łódź skrywa w sobie mnóstwo ciekawych miejsc o zróżnicowanym charakterze. Coś interesującego do zwiedzania znajdą tu zarówno koneserzy sztuki, jak i miłośnicy historii oraz fani współczesnych atrakcji. Mimo że miasto to oferuje setki najróżniejszych miejsc, które warto odwiedzić, to pewna dziesiątka zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Jest to atrakcja, która znajduje się w tzw. Białej fabryce, należącej niegdyś do Ludwika Ferdynanda Geyera. Postać ta uznawana była za pioniera rozwoju łódzkiego przemysłu włókienniczego. Muzeum może poszczycić się najbogatszą kolekcją współczesnej tkaniny artystycznej. Co więcej, muzeum multimedialne oferuje możliwość cofnięcia się do czasów Łodzi przemysłowej, natomiast w dawnym ogrodzie zwiedzający mogą odwiedzić Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.
OFF Piotrkowska – fabryka bawełny
OFF Piotrkowska to dawna fabryka bawełny Franciszka Ramischa. W skali kraju jest ona unikalnym projektem, w ramach którego reprezentanci przemysłów kreatywnych działają w zakresie jednej przestrzeni, konstruując tu swoistą bohemę artystyczną.
Dawne Litzmannstadt Ghetto - mnóstwo atrakcji w jednym miejscu
To niepowtarzalne miejsce, które upamiętnia historię getta z czasu drugiej wojny światowej. NA obszarze dawnej dzielnicy zamkniętej można spotkać takie atrakcje, jak m.in. Park Ocalałych, Centrum Dialogu im. Makra Edelmana, Stację Radegast, Cmentarz Żydowski, Pomnik Martyrologii Dzieci czy Kuźnię Romów.
Architektura Łódzka - katedra, której nie można przegapić
To miejsce dla każdego miłośnika architektury. Godnym uwagi miejscem jest archikatedra, którą można obejrzeć w przerwach między mszami i nabożeństwami. Katedra ma bardzo interesującą historię sięgającą aż pierwszej wojny światowej.
EC1 Łódź — Miasto Kultury
W 1907 roku powstał blok pierwszej miejskiej elektrowni w Łodzi - EC1 Wschód, która została później przekształcona w elektrociepłownię, która funkcjonowała aż do początku XIX wieku. Obecnie to wyjątkowe miejsce skrywa wiele bardzo ważnych dla Łodzi instytucji oraz jedną z największych miejskich atrakcji – Planetarium.
Muzeum Kanału „Dętka” - historia w tunelu
To jedyne w Polsce muzeum kanału, które umieszczono w oryginalnym kanale burzowym w kształcie owalu. Budynek powstał w 1926 roku jako jeden z pierwszych odcinków kanalizacji miejskiej. Obecnie jest on 142-metrowym tunelem zorganizowanym na potrzeby muzeum.
Muzeum Farmacji - historia farmacji w jednym miejscu
Znajduje się w najstarszej łódzkiej aptece, o której nie mówi się zbyt często. To oryginalny punkt na tle włókienniczej spuścizny miasta. W tym miejscu odwiedzający turyści mają możliwość samodzielnego przygotowania własnego lekarstwa.
Manufaktura - nowoczesne centrum
To nowoczesne centrum handlowo-przemysłowe, które znajduje się w odrestaurowanych budynkach kompleksu fabrycznego. Jego właścicielem był jeden z największych łódzkich fabrykantów — Izrael Poznański.
Księży Młyn - ogromny kompleks przemysłowy
Księży Młyn, który zajmuje powierzchnię 500 ha, jest kompleksem przemysłowym uznawanym za pomnik historii. To jeden z najcenniejszych zabytków Łodzi. Pierwsza przędzalnia rozpoczęła tu swoją działalność w latach 1827-1830. Swój obecny charakter kompleks zawdzięcza przede wszystkim zespołom fabrycznym, które zostały wybudowane Karola Scheiblera.
Muzeum Fabryki w Manufakturze
W tym miejscu można zobaczyć i usłyszeć — dzięki uruchomionym maszynom tkackim — jak wyglądało codzienne życie robotników oraz technika produkcji tkanin. Zarządzane przez Grupę Fabricum muzeum to połączenie nowoczesnych technologii z walorami wystawienniczymi, przez co możliwe jest w interesujący i zrozumiały sposób zobaczenie historii włókiennictwa.
0 komentarzy