8 najciekawszych inwestycji w Nowym Centrum Łodzi

Nowe Centrum Łodzi ma w zamyśle stać się wizytówką miasta – prawdziwym centrum i miejscem spotkań mieszkańców, turystów i biznesmenów. Aktualnie tę rolę odgrywają przede wszystkim Piotrkowska i Manufaktura, jednak władze dążą do stworzenia centrum na wzór innych dużych miast. Jednym z jego głównych punktów będzie niedawno wybudowany Dworzec Fabryczny; oprócz tego planowana jest budowa hotelu, biurowców i rynku. Poniżej prezentujemy 8 najciekawszych inwestycji – tych planowanych i tych już istniejących – które będą tworzyć nowe serce miasta.

1. Dworzec Łódź Fabryczna

W założeniu multimodalny węzeł komunikacyjny, który łączy linie tramwajowe, autobusowe i kolejowe, umożliwiające szybką i wygodną komunikację pomiędzy różnymi częściami miasta. Wrażenie robi wielkość dworca, przeszklony dach (światło słoneczne dociera nawet do podziemnych peronów) oraz nawiązanie do zabytkowej fasady dworca wewnątrz budynku.

2. EC1

EC1 to zrewitalizowana najstarsza łódzka elektrownia. Obecnie mieści się tu Planetarium i nowo otwarte Centrum Nauki i Techniki. Organizowane są również wystawy czasowe (do czerwca 2018 r. można zobaczyć m.in. wystawę Leonardo da Vinci, którą odwiedziły miliony osób na całym świecie). EC1 to świetny przykład wykorzystania starych budynków i powiązania ich historii ze współczesnością (np. ścieżka energetyczna w Centrum Nauki i Techniki). EC1 w założeniu ma być centrum naukowo-artystycznym Nowego Centrum Łodzi.

3. Rynek Kobro

Najważniejszym elementem Nowego Centrum Łodzi ma być rynek Kobro – nazwa jest hołdem dla łódzkiej artystki awangardowej, żony Władysława Strzemińskiego. Kaskadowe zejścia z mnóstwem zieleni, spływająca woda prowadząca do dworcowego parkingu, wbudowane światła LED i ozdobna, klinkierowa kostka – tak według wstępnych wizualizacji będzie wyglądać rynek Kobro, usytuowany między biurowcami. Budowa ma zostać zakończona w 2022 r.

rynek Kobro - wizualizacja

4. Ghelamco: hotel

Firma Ghelamco zdecydowała się na wybudowanie kilku budynków na najdroższej działce w Łodzi. Jednym z nich jest luksusowy hotel, który ma stanąć niemal tuż przy Dworcu Fabrycznym (na jego tyłach znajdzie się EC1). Firma planuje zbudować budynek o wysokości siedmiu pięter; w hotelu miałoby znajdować się 166 pokoi. 

5. Ghelamco: biurowiec

Kolejnym budynkiem, który znajduje się na liście planów firmy Ghelamco, jest siedmiopiętrowy biurowiec; jego powierzchnia miałaby wynosić 18 tys. metrów kwadratowych. Podobnie jak w przypadku hotelu, wnętrza spełniałyby najwyższe standardy. 

inwestycje w Nowym Centrum Łodzi

6. Ghelamco: apartamentowiec

Ostatnią dużą inwestycją firmy jest apartamentowiec. Nikogo nie powinno zaskoczyć, że silną stroną inwestycji mają być luksusowe wnętrza. Warto zauważyć, że podobnie jak dwa pozostałe budynki wybudowane przez Ghelamco, jego planowana wysokość to siedem pięter. Dzięki temu NCŁ zyska na spójności.

7. Pasaże 

Między budynkami mają powstać małe, klimatyczne pasaże; mogą powstać w nich restauracje, kawiarnie i winiarnie. 

8. Nowa ulica

W ramach Nowego Centrum Łodzi ma powstać również droga łącząca ul. Kilińskiego z aleją Grohmanów, co znacznie ułatwiłoby komunikację w centrum miasta. 

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy