Z czego znana jest Łódź na świecie, czyli co powinien zobaczyć każdy turysta

Pałac Poznańskiego

Łodzianie przyzwyczaili się do niektórych miejsc i zabytków znajdujących się w ich mieście do tego stopnia, że całkiem zapominają o tym, że dla innych są one wyjątkowe i unikatowe w skali całego kraju. Dla osób spoza Łodzi jest ona nierzadko symbolem kreatywności, rewitalizacji i przemysłu kulturalnego. Z czego Łódź jest znana na całym świecie i gdzie powinien skierować się każdy turysta, by potem nie żałował, że ominęło go coś wyjątkowego?

Kto odwiedza Łódź?

Według badań przeprowadzonych przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ, do Łodzi przyjeżdżają również turyści zagraniczni – najczęściej z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Najczęściej odwiedzają Manufakturę i ulicę Piotrkowską. Na jakie obiekty zwracają jeszcze uwagę?

Ulica Piotrkowska

Dawniej – trakt piotrkowski łączący Piotrków Trybunalski ze Zgierzem; dziś – główny deptak miasta oraz najdłuższa ulica handlowa w Europie. Zwana przez łodzian Pietryną, jest prawdopodobnie pierwszym miejscem, w jakie uda się każdy mieszkaniec miasta czy turysta w poszukiwaniu towarzystwa i dobrej zabawy. To nie tylko liczne sklepy, ale przede wszystkim restauracje, kluby i kawiarnie, które zapełniają się w weekend tłumami spragnionymi rozrywki.

ulica Piotrkowska

Pałac Poznańskich

Osoby, które zdecydowały się na odwiedzenie Manufaktury, bez wątpienia powinny skręcić także do Muzeum Miasta Łodzi, czyli do Pałacu Poznańskich. Wrażenie robi nie tylko jeden z najbardziej efektownych budynków w mieście; jeszcze większy podziw mogą wzbudzić zabytkowe wnętrza. Nie bez przyczyny Pałac Poznańskich jest czasem nazywany łódzkim Luwrem. Odwiedzający mogą poznać nie tylko historię pałacu, ale również zwiedzić liczne wystawy poświęcone miastu.

Pałac Poznańskiego

EC1, czyli Centrum Nauki i Techniki

Łódź doczekała się własnego odpowiednika warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Odpowiednika większego, bardziej spektakularnego i z wieloma niesamowitymi atrakcjami, których trudno doświadczyć w jakimkolwiek innym miejscu. Co więcej, powstał on w miejscu dawnej elektrowni! 

Księży Młyn

Księży Młyn do tej pory prezentuje się spektakularnie; czerwona cegła, pamiętająca jeszcze czasy miasta fabrycznego, nadaje temu miejscu niepowtarzalny klimat. Osiedle założone na początku II połowy XIX wieku przez Karola Scheiblera do dziś tętni życiem – choć mogłoby się wydawać, że czas dawno się tam zatrzymał.

Księży Młyn

HollyŁódź

Łódź to polska stolica filmu. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna znana jest na całym świecie tak jak jej słynni absolwenci, natomiast Aleja Sław czy Muzeum Kinematografii to miejsca, które powinien odwiedzić choć raz każdy miłośnik filmów. Dobrym pomysłem jest również wstąpienie do kilku klimatycznych kin, w tym do Bodo czy Kinematografu. 

Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej

Miejsce nieco zapomniane; nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę z istnienia tak specyficznego kompleksu. Znajduje się tuż obok Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Zwiedzający mogą zobaczyć drewniane domy robotnicze, letnią willę i kościół ewangelicki, które powstały w czasach rozwoju łódzkich fabryk włókienniczych. Odwiedzając to miejsce, można na chwilę przenieść się w przeszłość.

Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy