Ubierz się po łódzku – jakie znane marki pochodzą z Łodzi?

Ubierz się po łódzku – jakie znane marki pochodzą z Łodzi?

Łódź od kilku lat staje się polską stolicą mody. Powodem tego może być organizowany właśnie w tym mieście dwa razy do roku Fashion Week Poland. Nic dziwnego, bowiem to tutaj swoje siedziby mają liczne firmy odzieżowe, te znane i te niszowe, szczególnie cenione przez klientów.

Dinozaury łódzkiego przemysłu odzieżowego

Od lat na polskim rynku istnieje kilka marek, które kojarzą się tylko z Łodzią. Prestiż ich wyrobów mówi wiele, a do tego świetnie wpływa na marketing regionu. Przykładem takiej firmy jest niewątpliwie Wólczanka. Istnieje od 1948 roku, i produkuje głównie koszule męskie, ale również damskie. W swym asortymencie ma także wyroby z dzianin oraz akcesoria, takie jak krawaty, muchy czy spinki do mankietów. Marka jest też świetnie znana i ceniona za granicą. W 2006 roku doszło do połączenia dwóch gigantów: Vistuli z Krakowa i Wólczanki z Łodzi. Dziś obie firmy działają pod nazwą Vistula Group S.A. 

Produkcją męskiej odzieży zajmuje się firma Próchnik S.A. Jest ona rówieśnicą Wólczanki, powstała w tym samym roku. Najlepsze chwile świetności firma ta zanotowała w latach 70. XX wieku ale późniejsze posunięcia utrzymały markę na rynku. W 1991 roku firma zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych. Produkcja całego asortymentu odbywa się obecnie wyłącznie w Polsce. Oprócz mody męskiej, firma planuje również linię kolekcji damskiej i ekspansję na rynki zagraniczne.

W 1957 roku powstał Dom Mody Telimena – lata 70. i 80. Był to czas, kiedy każda kobieta marzyła o wyrobach tej firmy. Po Łodzi krążą opowieści, do czego zdolne były klientki, żeby tylko zdobyć odzież tej marki. W 1993 roku Dom Mody Telimena został przekształcony w Towarzystwo Akcyjne Telimena S.A. W 1996 roku Wisława Szymborska odbierała nagrodę Nobla w kostiumie tej właśnie firmy. Niestety zaczęły się też problemy. Obecnie czar produkcji prysł, Telimena zajmuje się produkcją odzieży branżowej między innymi dla służb mundurowych. Zatem na polskich ulicach możemy spotkać wyroby tej firmy, choćby na stróżach prawa.

Młodszy łódzki szyk

Łodzianki i nie tylko ubierają również młodsze firmy. Jedną z nich jest Spektra Studio Elżbieta Michalik. Działa ona od 1995 roku, a jej oferta skierowana jest do pań. Są to sukienki, bluzki i płaszcze. Wyroby sprzedawane są na terenie całego kraju, zamówić je można online.
Z kolei produkcją sportowej odzieży męskiej zajmuje się firma Gramix. Na rynku istnieje od lat dwudziestu i oferuje bluzy, dresy czy koszule. Są to wyroby bardzo wysokiej jakości.

Najstarszą firmą, z tych nieco młodszych, jest niewątpliwie Modesta. Swoją siedzibę posiada ona w małym mieście pod Łodzią, nie mniej kojarzona jest jak najbardziej z tym miastem. Swoją ofertę kieruje do pań. Co ciekawe, ubrania szyte są w szerokim spectrum rozmiarów od 36 do 54. Produkty wykonane są z doskonałych materiałów i posiadają perfekcyjne wykończenie. Ponadto Modesta wpływa na edukację kolejnych fachowców. Przyjmuje praktykantów z Polski ale i z zagranicy, z takich krajów jak Londyn, Moskwa czy Amsterdam. Ciekawostką jest fakt, że Pierwsza Dama RP zamawia kostiumy właśnie w tej firmie.

Marki niszowe

Wśród łódzkich firm pojawiają się też i takie, które kierują swoją ofertę kierują do dość wąskiej grupy klientów. Jednak prosperują zupełnie nieźle, a nawet rozwijają się. Produkty autorskie proponuje zatem Gouda Works, jej twórcą jest Daniel Tworski. Jego ubrania zdobione są niezwykłą grafiką, która jest jednocześnie wyrażeniem miłości do Łodzi. Zabawne koszulki kupują nie tylko mieszkańcy Łodzi.

NIC to marka odzieży dzianej, jednak niebanalnej. Ich płaszcze i swetry to swoiste dzieła sztuki, bowiem przedstawiają krajobrazy. Cała produkcja odbywa się w Łodzi, a materiały do produkcji odzieży pochodzą z recyklingu bądź z wełny polskich owiec.

Wśród łódzkich dam coraz większą popularnością cieszy się BUBALA – projektantka mody dla wymagających i nowoczesnych kobiet. Słynie z oryginalności, ciekawych i przyjemnych dla ciała tkanin oraz autorskich druków, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Przemysł odzieżowy ma się dobrze i nadal jest ogromna szansa żeby ubrać się po łódzku. Możemy wymieniać wiele znanych marek pochodzących z Łodzi. Monnari czy Tatuum to również firmy mające swoje siedziby w polskiej stolicy mody. Zatem nasze zagłębie odzieżowe nadal istnieje i ma się zupełnie nieźle.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

1 komentarz

  1. Krecik 21 czerwca 2022 (07:07)

    Od kiedy Londyn, Moskwa i Amsterdam to kraje…?

Dodaj komentarz

Partnerzy