Punkt dla Łodzi 2018 – lokalne inicjatywy, które zdobyły uznanie mieszkańców miasta

Plebiscyt Punkt dla Łodzi został powołany do życia w celu wyróżnienia inicjatyw, które w szczególnym stopniu wpłynęły na pozytywny wizerunek naszego miasta. Najbardziej kreatywne pomysły, śmiałe wizje i walka ze stereotypami na temat Łodzi zostały docenione nie tylko przez organizatorów konkursu, ale przede wszystkim przez mieszkańców miasta. 

Kogo wyróżnia Punkt dla Łodzi?

Pierwsza edycja plebiscytu odbyła się w 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy  przedstawiono łodzianom za przykład inicjatorów najbardziej obiecujących lokalnych działań. Od tego czasu Łódź przeżyła metamorfozę, jakiej może pozazdrościć jej niejedno miasto – wszystko za sprawą zaangażowanych w jej losy mieszkańców. Punkt dla Łodzi powstał przede wszystkim w celu docenienia wysiłku wkładanego w codzienną walkę ze stereotypem brzydkiego, szarego miasta. Co roku wśród nominowanych inicjatyw pojawiają się interesujące zgłoszenia z najróżniejszych obszarów: miejsca i wydarzenia, przedsięwzięcia, codzienna działalność czy dzieła materialne i twory wirtualne. Mnogość pozytywnych działań obejmowanych przez Punkt dla Łodzi mogłaby zaskoczyć niejednego mieszkańca miasta!

Idea plebiscytu

Podstawowe założenie Punktu dla Łodzi opiera się na chęci wsparcia inicjatorów obiecujących przedsięwzięć i aktywnych posiadaczy wizji kształtujących obraz naszego miasta. Zwycięstwo w plebiscycie nie wiąże się z nagrodą finansową – byłoby to sprzeczne z bezinteresownym podejściem zaangażowanych w jego przebieg osób. Wyróżnienie z założenia stanowi symboliczny wyraz poparcia dla podejmowanych działań. Ma zachęcić do podejmowania kolejnych wartych czasu i uwagi, służących nam wszystkim inicjatyw.

Kto zapunktował w tym roku?

Podczas gali tegorocznego plebiscytu ogłoszono aż 26 wyróżnień dla inicjatyw, które zdobyły szczególne uznanie organizatorów wydarzenia. Wśród najbardziej widowiskowych dzieł łódzkiej architektury nagrodę otrzymał odnowiony BaseCamp, czyli dawny budynek Łódzkiej Drukarni Dziełowej w zupełnie nowej odsłonie. W listopadzie 2017 roku jego mieszkańcami zostali studenci, mogący cieszyć się dziś nie tylko bezpośrednim sąsiedztwem Uniwersytetu Łódzkiego, ale także pięknem designerskich wnętrz. W kategorii lokali wskazano na restaurację Tel Aviv Urban Food przy ulicy Piotrkowskiej (walory kulinarno-estetyczne) oraz gastropub Pop'n'art zlokalizowany na placu Wolności (twórcze podejście do biznesu i ożywienie okolicy).

Pośród najwyżej ocenionych wydarzeń wymienić możemy Letnią Akademię Jazzu organizowaną przez klub Wytwórnia, Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, Rok Awangardy w Muzeum Sztuki, Ravekjavík czy Zielone Smaki Łodzi. Na szczególną uwagę zasługują także nagrodzone instytucje – popularne w ostatnim czasie Kino BODO (za stworzenie alternatywnego miejsca dla kinomaniaków) i MakoLab (za zasługi w zakresie promocji Łodzi).

Wyróżnień nie zabrakło oczywiście w kategorii inicjatyw. Projekt ARCHIZO, czyli architektoniczną układankę, uznano za wybitną pomoc naukową. Fundacja Obszar Wspólny natomiast  otrzymała w tym roku nagrodę za kulturalne działania na rzecz naszej wspólnoty. Wśród nagrodzonych imiennie osób znalazło się wiele postaci, które przyczyniły się naszemu miastu w szczególny sposób – wyróżniono: prof. Józefa Robakowskiego, Annę Ciarkowską, Janusza Tryzno oraz Radka „Redmana” Stępnia, zwanego także łódzkim Indianą Jonesem. Za „twórcze szaleństwo” w jedynej w swoim rodzaju kategorii wyróżnienie otrzymał Jakub Wandachowicz.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy