10 filmów powstałych w Łodzi, które powinieneś obejrzeć

10 filmów powstałych w Łodzi, które powinieneś obejrzeć

Łódź ma za sobą wieloletnią tradycję filmową związaną nie tylko z działalnością łódzkiej filmówki i Se-ma-foru. Miasto kryje w sobie urok, który niezmiennie od lat przyciąga reżyserów. Zagrało w wielu produkcjach: w niektórych tylko epizod, a w innych było tłem najważniejszych wydarzeń. Pracowali tu między innymi Machulski, Koterski czy Holland. Łódź inspirowała zarówno do kręcenia komedii romantycznych, jak i dramatów, adaptacji prozy czy dreszczowców. Zobacz 10 najlepszych filmów powstałych w Łodzi!

„Baby są jakieś inne”

Marek Koterski, twórca między innymi kultowego „Dnia Świra”, postanowił zmierzyć się ze stereotypami związanymi z relacjami damsko-męskimi. Oczywiście na swój oryginalny, niepowtarzalny, z jednej strony prześmiewczy, a z drugiej gorzki i wymowny sposób. Film „Baby są jakieś inne” powstał w 2011 roku, a tłem stała się Łódź, a właściwie łódzkie drogi. Zdjęcia odbywały się na hali przy ulicy Łąkowej. Główni bohaterowie to nieszczęśliwi życiowo Adaś i Pucio, którzy podczas podróży samochodowej prowadzą rozmowę o kobietach. Jak echo w ich dialogach pobrzmiewa malkontenctwo, nastroje antyfeministyczne i czkawka po PRL-u. Choć nie jest to film z zapierającymi dech scenami walki, z pewnością nie będziecie mogli oderwać oczu od ekranu.

„Ajlawju”

Kolejną produkcją Marka Koterskiego z Łodzią w tle jest kultowy film „Ajlawju” z Cezarym Pazurą i Katarzyną Figurą w rolach głównych. Ponownie możemy w nim oglądać przygody Adasia Miauczyńskiego, który tym razem boryka się z trudnymi relacjami erotyczno-emojonalnymi. Za rolę w tym filmie Katarzyna Figura otrzymała Złotego Lwa za pierwszoplanową postać kobiecą w 1999 roku. Jak zwykle u Kotarskiego nie zabraknie humor, dowcipnych dialogów, ale i ważnych refleksji.

„Kingsajz”

King size, czyli po angielsku „rozmiar królewski” to tytuł filmu Juliusza Machulskiego, który 1987 roku nakręcono w Łodzi. Fraza z tytułu to nazwa napoju, który ma magiczną właściwość dającą krasnoludkom wzrost zwyczajnego człowieka. Krasnoludki zamieszkują krainę o nazwie Szuflada, która znajduje się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Pracujący w nim chemik Adaś sporządza tytułowy napój, przez co ściąga na siebie gniew przywódcy krasnoludków. Występują między innymi: Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Witold Pyrkosz i Jacek Chmielnik.

„W ciemności”

Niezwykły film Agnieszki Holland opowiadający o drobnym, lwowskim złodziejaszku ze Lwowa, który pomaga grupie Żydów z getta ukrywać się w kanałach. Obraz powstał na podstawie powieści „In The Sewers of Lvov” ('W kanałach Lwowa') oraz wspomnień Krystyny Chiger (jednej z bohaterek filmu), które zostały opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”. Genialna reżyseria i takaż sama rola główna Roberta Więckiewicza sprawiają, że film zasługuje na najwyższe oceny i nagrody. Wzrusza, skłania do refleksji nad polskością i przemyślenia na nowo wojennych traum.

„Ida”

Zdobywca Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2015 roku. „Ida” to obraz opowiadający w nowy, niekonwencjonalny sposób o zagładzie Żydów. Pokazuje bowiem pustkę, jaka powstała po zlikwidowaniu niemal w zupełności żydowskiej społeczności, religii i kultury w Polsce. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w 1962 roku, a tłem do historii stał krajobraz Łodzi. Świetna rola Agaty Kuleszy i Dawida Ogrodnika wyreżyserowana rzez Pawła Pawlikowskiego.

„Ziemia obiecana”

W zestawieniu najlepszych filmów z Łodzią w tle nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiej produkcji Andrzeja Wajdy ‒ „Ziemia obiecana”. Film fabularny z 1974 roku jest ekranizacją powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule. Co ciekawe zdjęcia do filmy robiły jednocześnie dwie ekipy operatorskie, co miało nadać całości gwałtowności i nerwowości, które nierozerwalnie były związane z charakterem przemysłowego miasta. W roli Lucy Zuckerowej miała wystąpić Violetta Villas, ale odrzuciła propozycję Wajdy. Zgodził się natomiast Daniel Olbrychski i Kalina Jędrusik.

„Nic śmiesznego”

„Nic śmiesznego” w reżyserii Marka Koterskiego to film, który bez wątpienia powinien zobaczyć każdy. To historia życia Adasia Mauczyńskiego, w której splatają się ze sobą komediodramat i tragikomedia. Adaś jest reżyserem, absolwentem łódzkiej filmówki. Od 20 lat mieszka w Łodzi, jest niespełniony emocjonalnie, zawodowo i w relacjach międzyludzkich. Całe życie zmaga się z syndromem bycia drugim. W roli głównej nieoceniony Cezary Pazura.

„Edi”

Film opowiadający o tym, jak zwykły człowiek zwykł godzić się ze wszystkim, cokolwiek go spotyka. Bohaterami filmu są dwaj bezdomni śmieciarze, których los zmusza do zaopiekowania się dzieckiem siostry gangsterów. Ten dramat obyczajowy polskiej produkcji powstał w 2002 roku i stał się kandydatem do Oscara. Początkowo akcja toczy się w Łodzi, a w późniejszych scenach przenosi się na wieś. Reżyseria Piotr Trzaskalski.

„Thr3e”

Amerykański horror o prawdziwej wojnie dobra ze złem, który nakręcono w Łodzi ‒ „Thr3e”. Głównym bohaterem filmu jest Kevin, student seminarium teologicznego, które zajmuje się pisaniem pracy poświęconej zagadnieniom dobra i zła. Niespodziewanie staje się celem okrutnej gry zaaranżowanej przez psychopatycznego mordercę, a walkę dobra ze złem przeżywa w rzeczywistości.

„Vabank”

Kolejna kultowa produkcja z Łodzią w tle. „Vabank” to debiut reżyserski Juliusza Machulskiego z 1981 roku. Akcja filmu toczy się w międzywojennej Polsce, w roku 1934. Głównym bohaterem jest Henryk Kwinto, znany kasiarz, którzy po sześcioletniej odsiadce wychodzi w końcu na wolność. Świat zdążył się jednak zmienić w tym czasie: żona zamieszkała z innym mężczyzną, a wspólnik doprowadził do bankructwa i śmierci przyjaciela. Kwinto (w tej roli wystąpił Machulski) postanawia się więc zemścić.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy