Se-ma-for – 10 niezapomnianych filmów animowanych dla dzieci i dorosłych

Se-ma-for – 10 niezapomnianych filmów animowanych dla dzieci i dorosłych

Przez 70 lat istnienia w Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów, które zyskały uznanie na całym świecie. O wyjątkowości produkcji tego łódzkiego studia świadczy fakt, że dwa z powstałych tutaj obrazów zostały uhonorowane Oscarami: "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego i "Piotruś i Wilk" Suzie Templeton. Filmy lalkowe i animowane powstające w Se-ma-forze oglądają dzieci i dorośli od pokoleń. Zobacz 10 niezapomnianych obrazów.

Kultowe studio Se-ma-for ‒ historia

Historia uwielbianych przez dzieci i dorosłych filmów powstałych w łódzkim Se-ma-forze rozpoczęła się w 1947 roku w prywatnym mieszkaniu przy ulicy Radwańskiej. Tam właśnie plastyk Zenon Wasilewski z pomocą swoich przyjaciół, podobnie jak on animatorów animacji, zrealizował pierwszy film o tytule "Za króla Krakusa". Jego premierę uznaje się za początek Studia Filmów Kukiełkowych "Filmu Polskiego".

Studio rozwijało się, powstawały kolejne oddziały kukiełkowe, między innymi w ramach łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a następnie WFF, gdzie utworzono Oddział Filmów Rysunkowych w WFF. W końcu doprowadziło to do powstania samodzielnego Studia Filmów Lalkowych z siedzibą w Tuszynie (nieopodal Łodzi), które wyewoluowało w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. Lata 60., 70. i 80. to złote czasy dla rozwoju polskich filmów rysunkowych, lalkowych, plastelinowych czy aktorskich. W Se-ma-forze powstały także filmy dokumentalne i dla dorosłych. Debiutowali tu między innymi Roman Polański (film "Ssaki"), Jadwiga Kędzierzawska, Janusz Morgenstern czy Jerzy Antczak.

Ulubieniec dzieci ‒ Miś Uszatek

Ulubieniec dzieci ‒ miś z klapniętym uszkiem początkowo był patronem pisemka "Miś" i bohaterem książek autorstwa Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Największą popularność zyskał jako główny bohater serialu lalkowego, który na zlecenie Telewizji Polskiej powstawał w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for od 1975 roku. Głosu słynnemu Uszatkowi użyczył Mieczysław Czechowicz.

Przygody Misia Colargola

Serial lalkowy o niezwykłych przygodach Colargola powstawał w latach 1968‒1974 w koprodukcji z francuskim Procidis. Główny bohater serialu we Francji był znany dzieciom głównie z płyt i książeczek, ale dzięki dobranocce stał się gwiazdorem o międzynarodowej sławie. Seria przedstawia perypetie Misia Colargola w jego rodzimym lesie, na wielkiej morskiej wyprawie, w kosmosie, na Dzikim Zachodzie i podczas podróży dookoła świata.

Uroczy pingwinek Pik-Pok

Pingwin Pik-Pok, zanim został gwiazdą telewizyjną, był znany dzieciom jako bohater książek Adama Bohdaja. Dzięki serialowi lalkowemu powstałemu w Se-ma-forze dzieciaki mogły oglądać jego przygody podczas zwiedzania świata. Pik-Pok postanowił bowiem opuścić swoją Wyspę Śnieżnych Burz i wyruszyć w nieznane.

Plastusiowy pamiętnik

Mały plastelinowy ludzik, który mieszka w piórniku Tosi to bohater powieści Marii Kownackiej. Jego przygody mogliśmy podziwiać na ekranie telewizora dzięki serialowi aktorsko-animowanemu, który w latach 1980-1981 powstawał w Se-ma-forze na zlecenie Telewizji Polskiej. Plastuś szybko stał się ulubieńcem dzieci i doczekał się również wersji pełnometrażowej.

Muminki

Polski serial animowany "Opowiadania Muminków" powstawał na podstawie scenariuszów napisanych przez Marię Kossakowską i Lucjana Dembińskiego. Zdaniem krytyków jest on najbliższy literackiemu oryginałowi autorstwa Tove Jansson. Muminki i ich przyjaciele przeżywają na ekranie najrozmaitsze przygody, a między kolejnymi odcinkami istnieje spójność fabularna. Na podstawie materiałów przygotowanych na potrzeby serialu powstało również kilka pełnometrażowych filmów: "Szczęśliwe Dni Muminków", "Zima w dolinie Muminków", "Lato Muminków", "Muminki w pogodni za kometą",

Wróbelek Ćwirk i jego przygody

"Przygód kilka wróbla Ćwirka" to serial animowany, który w latach 1983-1989 powstawał w łódzkim Se-ma-forze. W tytułową rolę mistrzowsko wcielił się Jan Kobuszewski. Ćwirk to niezwykle ciekawy świata i odważny ptaszek, który zamieszkuje bocianie gniazdo. Raz po raz wylatuje jednak z niego, a to na wycieczkę do miasta, a to uciekając przed głodnym kotem, a to na przeżycie przygód w towarzystwie rozmaitych zwierząt.

Przygody kota Filemona

Kot Filemon wraz ze swoim starszym towarzyszem zamieszkuję mały domek na wsi. To wymarzone miejsce dla ciekawego świata kotka, który nie może usiedzieć w miejscu i nie zawsze słucha rad Bonifacego. Na ekranie możemy oglądać go razem z babcią, dziadkiem, stadem kurek i przebiegłym lisem. Głos narratora w dobranocce należy do Barbary Marszałek.

Zaczarowany ołówek

Mały, jasnowłosy chłopiec został przez krasnoludka obdarowany magicznym ołówkiem, który ma moc ożywiania i materializowania wszystkiego, cokolwiek się nim narysuje. Dzięki temu chłopiec i towarzyszący mu piesek przeżywają mnóstwo przygód. Niezapomnianą muzykę do serialu stworzyli Zbigniew Czernelecki, Waldemar Kazanecki i Wacław Fedak.

Oscarowe Tango

Krótki, bo zaledwie ośmiominutowy film animowany "Tango" to niezwykły obraz wyreżyserowany przez Zbigniewa Rybczeńskiego. Jego akcja polega na tym, że w małym, skąpo umeblowanym pokoju kolejno pojawiają się przedmioty: chłopiec z piłką, zakochana para, starsza pani, piesek, pijak, matka z dzieckiem, sportowiec i inne. Wszystkie wykonują w rytmie tanga określone czynności, stale krzyżują się ze sobą, ale nigdy nie spotykają. Film został nagrodzony między innymi Oscarem.

Piotruś i Wilk

Historia, którą opowiada film ma miejsce w brutalnym świecie, rządzonym przez zasadę: silniejszy zjada słabszego. Właśnie w takich realiach tytułowy Piotruś z pomocą przyjaciół: Kaczuszki i Ptaszka odważa się stawić czoła groźnemu Wilkowi. Obraz uchodzi za jedną z najpięniejszych baśni dla dzieci. Zdjęcia do filmu "Piotruś i Wilk" przez pięć miesięcy powstawały w łódzkim studiu Se-ma-for.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

3 komentarze

  1. Łukasz 23 marca 2018 (10:39)

    Pierwszorzędna animacja :)

  2. Urszula 19 czerwca 2022 (11:35)

    Wow fajne czasy znalazłam ciekawy materiał o właśnie Se-ma-for https://cyfrowa.tvp.pl/video/sztuki-audiowizualne,magazyn-filmowy-nr-4,58767291

  3. Ania 20 czerwca 2022 (09:41)

    Polecam również dla zainteresowynych tym tematem zobaczyć to https://cyfrowa.tvp.pl/video/sztuki-audiowizualne,magazyn-filmowy-nr-4,58767291 Myślę, że materiał bardzo ciekawy i ze względu, że archiwalny, to daje nieco inne spojrzenie

Dodaj komentarz

Partnerzy