Moskwa – żywa legenda łódzkiego punk rocka

Moskwa – żywa legenda łódzkiego punk rocka

Kultowy punk rockowy zespół, który na stałe wpisał się do historii polskiej muzyki undergroundowej. Grali najszybciej w kraju i wyróżniali się trafnymi, choć ostrymi obserwacjami współczesności. Szybko stali się idolami swoich czasów. Burzliwe losy „Moskwy” tworzą materiał na niejedną książkę i film.

Historia zespołu

Dynamika i surowe brzemienia stały się wizytówką kultowej załogi, której kasety kopiowano namiętnie od Szczecina po Ustrzyki. Skład powstał w 1983 roku z inicjatywy Pawła „Gumy” Gumowskiego — wokalisty i charyzmatycznego frontmena zespołu. Cel przyświecał im prosty: grać bardziej ekstremalnie i szybciej niż cała reszta zespołów. Guma miał już wówczas doświadczenie jako gitarzysta w TNT. Po pamiętnym występie w Jarocinie w 1982 roku, próbował przekonać pozostałych członków zespołu do podkręcenia tempa, ale jako najmłodszy w składzie nie miał prawa głosu. Podjął więc decyzję o rozpoczęciu własnej drogi z zupełnie innym składem.

Inspiracją do powstania Moskwy była druga dala punku. Między innymi takie kapele, jak Discharge i GBH, od których Guma zaczerpnął fascynację surowymi i ekstremalnymi brzmieniami. Nazwa przyszła w zasadzie sama, ponieważ idealnie odzwierciedlała to, o czym chcieli muzycy zespołu chcieli robić piosenki. Szybko okazało się również, że prowokacyjnie nazwany zespół stał się płachtą na byka dla radzieckich włodarzy i cenzury, a przecież buntownicze nastawienie jest fundamentem punk rocka.

Jak mówią sami „moskwianie”, wygląd i charakter ówczesnej Łodzi również ich zainspirował i stał się motorem do działania. W tamtych czasach miasto kojarzyło się bowiem głównie z wysokimi kominami fabryk, zadymionymi, szarymi ulicami i nie bardziej kolorowymi mieszkańcami. Tylko wyraziste ubrania punków wyróżniały się wówczas w bezbarwnym tłumie. Nastrój dodatkowo podsycały wiadomości sączące się z Dziennika Telewizyjnego.

Ultra fast hardcore punk

Na pierwszych plakatach Moskwy pojawiło się hasło: „ultra fast hardcore punk”, które doskonale oddawało charakter grupy. Podczas pamiętnego festiwalu Jarocin `84 hardcore punk przeżywał swoje „5 minut”. Na scenie wystąpili wówczas przedstawiciele nowej energii w polskiej muzyce undergroundowej, jak Siekiera, Prowokacja czy właśnie Moskwa, a nowy, odmieniony i bardziej prowakacyjny repertuar pokazali również Dezerter i Abaddon.

Wtedy też grupa zabłysnęła swoim oryginalnym wyglądem. W nastroszonych i ufarbowanych czuprynach, skórzanych kurtkach gęsto upstrzonych naszywkami i plakietkami nie dało się ich przegapić. Jak sami wspominają, podczas tego występu przekonali się, że ich zainteresowania muzyczne dzieli wiele innych zespołów, z którymi później grywali koncerty. Moda na roc`n`roll i punk na dobre opanowała serca nie tylko muzyków, ale i rzesze fanów.

Pierwszy krążek

Popularność Moskwy doprowadziła w końcu zespół do nagrania pierwszej płyty. Album powstawał w 1987 roku i znalazły się na nim między innymi takie utwory, jak: „Ja wiem, ty wiesz”, „Materialny syf”, „Powietrza” czy do dziś nieprzebrzmiałe „Nigdy”. Wtedy też odezwała się niestety cenzura, która zainterweniowała, nakazując zastąpić wulgarne słowa na „k” niewinnymi „kukłami”. Nie obyło się również bez utrudnień w dystrybucji albumu. Krążek zatytułowany po prostu „Moskwa” mógł trafić do sprzedaży dopiero po dwóch latach od nagrania materiału. Trudno wytłumaczyć, dlaczego musiało się tak stać, ale nie sposób nie dostrzec zagrożenia dla posad decydentów w wytwórni Pronit. O tym, że groźba utraty stołka była realna świadczy fakt, że bez wiedzy (a tym bardziej zgody) muzyków nazwę ich zespołu przekształcano na antenach radiowych, mówiąc „M-kwa”.

Pierwszy skład

Historia zespołu pamięta wiele roszad muzyków. W momencie powstania Moskwy liczyła ono tylko trzy osoby: Paweł Guma Gumowski — wokal, Piotr Rogoza Rogoziński — gitara basowa, Tomasz Grona — perkusja. W 1985 roku do zespołu dołączył Jarek „Wózek” Adler. Rok później w miejsce Rogozy pojawił się basista Dariusz Balon Adryańczyk. W takim składzie muzycy zostali sfilmowani przez ekipę Andrzeja Kostenki, który na zlecenie BBC kręcił dokument „My Blood Your Blood”. Wcześniej, podczas pamiętnego festiwalu Jarocin `84, uwiecznił ich na taśmie Piotr Łazarkiewicz, który zbierał wówczas materiał do filmu „Fala”.

Sława Moskwy zaczęła wykraczać poza granice kraju. Setki zagranych koncertów i występy na festiwalach (Rockowisko, Nowa Scena, FMR, Rock Arena) nie przełożyły się jednak na sukces finansowy grupy. W dodatku, po złagodzeniu nieco formuły na rzecz bardziej rock`n`rollowych brzmień, odwróciło się od nich sporo fanów. Guma postanowił później wyjechać do Indii, szukając życiowej równowagi i poczucia sensu w filozofii zen. Na szczęście grupa nie zawiesiła jeszcze działalności. W 2012 roku doszło do kolejnych zmian w zespole, ale Moskwa nadal koncertuje.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy