Politechnika Łódzka podbija Holandię, czyli sukces innowacyjnego projektu myHYDRO

Brak apetytu, bóle głowy, senność, rzadkie oddawanie moczu, a nawet utrata przytomności. To wszystko objawy odwodnienia organizmu, na które jesteśmy narażeni niezależnie od pory roku. Potęgują je oczywiście wysokie temperatury, lecz również różne schorzenia, takie jak biegunka czy choroby nerek. Na odwodnienie najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze, zwłaszcza w okresie letnim.

Tekstylia, elektronika i medycyna razem!

Zespół specjalistów z Politechniki Łódzkiej postanowił podjąć nierówną walkę z problemem odwodnia i otrzymał w tym celu niezbędne wsparcie. Badania projektu myHYDRO zostały dofinansowane z europejskiego programu Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Health, który jest dedykowany badaniom na rzecz zdrowego starzenia, a jego polskim partnerem jest łódzki Uniwersytet Medyczny.

Wynalazek opracowany przez Politechnikę Łódzką to opaska tekstylna, która ma kontrolować nawodnienie organizmu ludzkiego, przede wszystkim u osób aktywnie uprawiających sport oraz dzieci i seniorów ze względu na zanikające z wiekiem pragnienie. Jest to innowacyjne połączenie tekstyliów i elektroniki oraz medycyny. Badania z udziałem prototypu mają się wkrótce rozpocząć, a gotowy produkt trafi na rynek za około trzy lata. 

Wyniki są niezwykle obiecujące, a sam projekt otrzymał szereg wyróżnień. W 2016 roku zdobył nagrodę InnoStars Award oraz pierwszą nagrodę w kategorii Digital Health International Jury of InnoStars Award Competition. Ponadto trzykrotnie zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym programie Business Plan Aggregator w Barcelonie (w tej samej kategorii), a w tym roku otrzymał I nagrodę w Konkursie „Młodzi w Łodzi = Mam Pomysł na Biznes”.

Polski potencjał z Łodzi

Polski potencjał został doceniony także na arenie międzynarodowej! Przedstawicielki Politechniki Łódzkiej – dr inż. Magdalena Owczarek z Instytutu Architektury Tekstyliów i mgr inż. Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, doktorantka w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej Politechniki Łódzkiej (jako jedyne z Polski!) zwyciężyły w międzynarodowym programie LaunchLab European Institute of Innovation and Technology w YESDELFT w Holandii.

Polski wynalazek może stanowić rozwiązanie dla osób cierpiących na wiele chorób związanych z odwodnieniem organizmu. Ludzkie ciało może stracić nawet 10 litrów wody w okresie największych upałów, co dla wielu z nas może okazać się tragiczne w skutkach. Opaska stworzona przez projekt myHYDRO będzie niezwykle pomocna zarówno dla najmłodszych, jaki i najstarszych ludzi, a także sportowców! To innowacyjne połączenie elektroniki, medycyny i tekstyliów może w niedalekiej przyszłości uratować zdrowie, a także życie wielu z nas!

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy