Wiedźmin jest z Łodzi, czyli prawdziwa historia Andrzeja Sapkowskiego

Wiedźmin jest z Łodzi, czyli prawdziwa historia Andrzeja Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski – polski pisarz fantasy, urodzony 21 czerwca 1948 roku w Łodzi, w której mieszka do dziś. Przyjął na siebie rolę ambasadora Łodzi w zmaganiach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2008 roku przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta. Z wykształcenia ekonomista po Uniwersytecie Łódzkim, pracujący wiele lat w handlu zagranicznym.

Debiuty literackie i początek sławy

Swój debiut literacki miał w 1988 roku, kiedy to pojawiło się jego opowiadanie na łamach „Fantastyki”. Od tego momentu rozpoczął się literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych, czyli cykl opowieści o Geralcie z Rivii, białowłosym pogromcy potworów. Poza cyklem wiedźmińskim Sapkowski zasłynął trylogią hausycką, w której pojawiły się tytuły, takie jak Narrenturm, Boży Bojownicy oraz Lux Perpetua. Spod jego pióra wyszedł również esej z mikropowieścią Świat Króla Artura. Maladie, a także leksykon literatury fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini.

Autor dostał wiele nagród literackich polskich, a także zagranicznych. Został doceniony między innymi przez Paszport Polityki. Aż pięciokrotnie dostawał nagrody im. Janusza A. Zajdla. To drugi autor w historii, tuż po Jacku Dukaju, który dostał taką liczbę wspomnianych nagród. Jego Narrenturm z 2002 roku, w 2003 roku było nominowane do Nagrody Literackiej Nike.

Z Wiedźminem na czele

Jego pierwszy tom sagi o wiedźminie - Krew Elfów, a dokładniej mówiąc angielskie wydanie, w czerwcu 2009 roku przyniosło mu nagrodę David Gemmel Award of Fantasy. Jego książki tłumaczono na niemalże 20 języków, a opowiadanie „Wiedźmin” stało się przyczynkiem do stworzenia 6 zeszytów komiksów w latach 1993-1995, serialu telewizyjnego, gry fabularnej, gry karcianej oraz pełnometrażowego filmu. W 2007 roku premierę miała gra komputerowa RPG Wiedźmin, nad której tworzeniem pieczę objął sam Andrzej Sapkowski. W 2011 roku wydano z kolei Wiedźmina 2: Zabójcy Królów, a dwa lata później fani gry mogli już zasiąść to trzeciego tytułu z serii: Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Fenomen Wiedźmina, z którym najmocniej kojarzony jest autor Andrzej Sapkowski, jak dotąd nie przemija. W wielomilionowych nakładach rozchodzą się zarówno książki, jak i gry. Wiedźmin doczekał się swojej wystawy, świetnych cosplay'ów, fanartu, gadżetów i nie tylko. We współczesnej polskiej kulturze Wiedźmin zajmuje zaszczytne miejsce i jego popularność nie słabnie, bo wciąż gromadzi wokół siebie rzeszę fanów i to na całym świecie.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy