Bełchatów atrakcje dla dzieci i dorosłych, zabytki - mapa

Ekspozycja PGE Giganty Mocy

Strzelnica Iglica

     
  • 1
  •  

Mapa Bełchatowa

Bełchatów jest piątym pod względem wielkości miastem województwa łódzkiego. Miasto ma około 35 km2 powierzchni  i prawie 60 tys. mieszkańców. Słynie z położonej nieopodal Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” oraz Elektrowni Bełchatów, które leżą na terenie największego w Polsce zagłębia paliwowo-energetycznego. Bardzo rozpoznawalny jest również utytułowany, męski klub siatkarski PGE Skra Bełchatów. Przez Bełchatów przepływa rzeka Rakówka.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych na mapie Bełchatowa

Wszystkie najważniejsze atrakcje Bełchatowa zebrane w jednym miejscu pomogą Wam zaplanować wolny czas w mieście i okolicach. Do najważniejszych punktów z kategorii „atrakcje dla dzieci” zaliczyć można interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy, które przybliży najmłodszym wiele dziedzin nauki. Dzieci dowiedzą się więcej nie tylko o procesie wytwarzania energii elektrycznej, ale także o naukach przyrodniczych i wielu innych aspektach. Interaktywna wystawa pozwoli dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat, ale z pewnością będzie atrakcyjna również dla dorosłych. Muzeum oprócz stałych ekspozycji realizuje również wiele ciekawych projektów i organizuje wydarzenia.

Mapa Bełchatowa to również atrakcje sportowe. Dwie kryte pływalnie oraz strzelnica pozwolą ciekawie i aktywnie spędzić czas. W okresie zimowym  w Bełchatowie czynne jest także lodowisko, gdzie na tafli może przebywać jednocześnie aż 150 osób. Lodowisko oferuje oczywiście wypożyczalnię sprzętu i usługę ostrzenia łyżew oraz posiada profesjonalne tory do gry w curling.

W okresie letnim, gdy jesteśmy nastawieni głównie na atrakcje, które pozwolą nam wypocząć i nacieszyć się piękną pogodą, z pewnością przyciągnie Was Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna, który oddalony jest od Bełchatowa zaledwie o ok. 10 km. Wawrzkowizna to plaża, kąpielisko i świetna infrastruktura turystyczna. Na miejscu można uprawiać sporty wodne, wędkować, a także skorzystać z siłowni i wybrać się do parku linowego. Jest również możliwość wynajęcia komfortowego domku dla całej rodziny.

Jak widać mapa Bełchatowa obfituje w atrakcje! W mieście można wybrać się do dobrej restauracji, czy pubu, a także z grupą znajomych zabawić się rozwiązywanie zagadek w Escape Roomie Piwnica Zagadek.

Zabytki Bełchatowa

Mapa Bełchatowa nie jest bogata w zabytki, jednak znajdziemy tu kilka interesujących obiektów. Najbardziej rozpoznawalnym jest Dworek Olszewskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne. Dworek otacza piękny park, w którym odpocząć można od zgiełku miasta. Natomiast stałe oraz czasowe wystawy muzeum przybliżą historię regionu oraz pokażą przeszłość w zupełnie nowym świetle.
Pozostałe zabytki Bełchatowa to przepiękne kościoły: późnogotycki pw. Narodzenia NMP oraz gotycki pw. Wszystkich Świętych.

Jak korzystać z mapy Bełchatowa

Najważniejsze atrakcje Bełchatowa podzieliliśmy na kilka kategorii, dzieki którym łatwiej będzie Wam wybrać interesujące miejsca. Najważniejsze z nich to atrakcje dla dzieci, atrakcje dla par, atrakcje sportowe, czy atrakcje przyrodnicze. Oddzielnie prezentujemy również najważniejsze zabytki.
Nasza mapa Bełchatowa ciągle się rozwija! Ciągle uzupełniamy ją o nowe miejsca i informacje. Jeśli uważacie, że na mapie czegoś brakuje – śmiało do nas piszcie! Wszelkie sugestie są mile widziane.

Bełchatów kiedyś i dziś

Bełchatów zawdzięcza swoją nazwę pierwszemu właścicielowi – Bełchatowi herbu Topór. Historia miasta jest związana z Grocholicami - obecna dzielnica miasta była niegdyś średniowiecznym miastem w pobliżu niewielkiej miejscowości Bełchatów. Sam Bełchatów rozwinął się dzięki zlokalizowaniu w nim ośrodku przemysłu tkackiego, jednak dopiero podjęcie decyzji o budowie Zespołu Górniczo-Energetycznego w 1975 r. wpłynęło na niezwykle dynamiczny rozrost miasta.  Widać to doskonale po liczbie ludności. W 1975 r. miasto zamieszkiwało niecałe 11 tys. osób, natomiast  już 5 lat później ponad 27 tysięcy!

Elektrownia „Bełchatów”, której miasto tak wiele zawdzięcza, to największa na świecie elektrownia, która wytwarza energię z węgla brunatnego. Roczna produkcja energii w elektrowni stanowi ponad 20% całej produkcji krajowej.

Partnerzy