Pabianice atrakcje dla dzieci i dorosłych, zabytki - mapa

Filia Biblioteczna nr 6

     
  • 1
  •  

Mapa Pabianic

Pabianice są drugim co do wielkości miastem aglomeracji łódzkiej oraz trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w województwie łódzkim. Pabianice  podobnie jak Łódź wyrosły na wielokulturowości co widać w obecnej zabudowie miasta. Na terenie miasta i w jego okolicach znajduje się wiele ciekawych miejsc, zróżnicowane zabytki oraz liczne atrakcje, w odnalezieniu których pomoże Wam nasza mapa Pabianic.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych w Pabianicach

Zastanawiacie się jakie atrakcje oferują Pabianice? Na naszej mapie zaznaczyliśmy najważniejsze z nich. Znajdziecie tutaj zarówno świetne atrakcje dla dzieci, jak i te dedykowane młodzieży i dorosłym. Do najciekawszych zaliczyć można chociażby Skatepark Afera, gdzie możecie podziwiać akrobacje doświadczonych rolkarzy, czy deskorolkarzy oraz szlifować własne umiejętności. Ciekawym miejscem jest również pole golfowe Arkadia. Tam wśród ciszy, spokoju i wszechobecnej zieleni możecie oddać się praktykowaniu tak wyjątkowego sportu jakim jest golf. Co ciekawe pabianicki klub A&A posiada również halę golfową, gdzie można ćwiczyć trafianie do dołka także poza sezonem. Ciekawe atrakcje oferuje również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pabianicach. Posiada on krytą pływalnię w mieście, nowoczesną halę tenisową oraz modernizowany niedawno Lewityn – teren rekreacyjny z plażą kąpieliskiem i ciekawą ofertą turystyczną.

Pabianice to również zadbane tereny zielone (np. piękny Park Słowackiego) oraz liczne restauracje i puby gdzie można miło spędzić czas z rodziną, czy przyjaciółmi.

Zabytki Pabianic

Historia Pabianic sięga X w., więc miasto obfituje w ciekawe zabytki. Jednym z najważniejszych jest dwór obronny kapituły krakowskiej, którego budowa miała znaczący wpływ na ulokowaniu tutaj miasta. Umiejscowiony na Starym Rynku budynek ma imponującą bryłę i bardzo ciekawe wnętrza. Obecnie mieści się tam Muzeum Regionalne. Ciekawe zabytki Pabianic to również domy tkaczy. Są to  dobrze zachowane XIX w. domy, w których żyli i pracowali tkacze. Większość domów wzniesiona została dla robotników największych manufaktur. 
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Pabianic jest fabryka „Krusche-Ender” należąca na koniec XIX w. do „królów bawełny pabianickiej”. W 1913 r. ich zakłady były czwartą w całym Królestwie Polskim firmą z branży bawełnianej! W Pabianicach zachowały się również okazałe pałace właścicieli. Kruschego przy ul. Św. Jana 4 oraz rodziny Enderów przy ul. Zamkowej 5.

Pabianice są również miastem, w którym dorastał św. Maksymilian Maria Kolbe. W mieście wciąż możemy zobaczyć kamienice, w których mieszkała rodzina Kolbów.

Pozostałe zabytki Pabianic to m.in. eklektyczna willa Saengerów (właścicieli pabianickiej papierni), czy okazałe kościoły.

Mapa Pabianic – jak jej używać

Atrakcje, jakie pokazuje nasza mapa Pabianic podzieliliśmy na kilka kategorii jak np. atrakcje dla dzieci, atrakcje dla par, kąpieliska, czy kluby. Dzięki użyciu filtrów łatwiej znajdziecie interesujące Was miejsca i zaplanujecie swój czas.

Również zabytki Pabianic mają swój podział. Możecie wyszukać zabytki architektury, pałace, kościoły, czy zabytki techniki.
Nasza mapa Pabianic cały czas się rozwija! Wciąż uzupełniamy informacje i dodajemy nowe punkty. Jeśli chcecie pomóc nam ją współtworzyć – zapraszamy do kontaktu!

Pabianice

W X w. Pabianice były niewielką osadą nad rzeczką Dobrzynką.  Jej założycielem był prawdopodobnie człowiek o imieniu Fabian (Pabian), który mógł mieć korzenie czeskie. Dziejopisarze wymyślali jednak inne znaczenia nazw. W XIX w. wnioskowano, że pierwotnie osada mogła nosić nazwę Pobijanice lub Pobawianice od zabaw i bijań (polowań) książąt w okolicznych lasach. Jest również wersja, według której nazwa Pabianice pochodzi od księżnej Pabianki, która z racji szpetnej urody była ukrywana przed ludźmi.

Pabianice początkowo były własnością księcia, a później posiadłością kościoła krakowskiego.  Pabianice oraz pobliskie Chropy zostały darowane kościołowi przez żonę Władysława Hermana, która w ten sposób chciała wybłagać u Boga narodziny potomka (co się udało ponieważ na świat wkrótce przyszedł Bolesław III Krzywousty).

Miasto Pabianice zostało ulokowane po umiejscowieniu w osadzie dóbr kapituły ziemi sieradzkiej. Gospodarka pabianickich mieszczan mogła rozwijać się dzięki nadaniu miastu przez Kazimierza Wielkiego dwóch dni targowych.

Rozwój miasta rozpoczął się po przyłączeniu do Królestwa Polskiego i ulokowaniu w Pabianicach przemysłu włókienniczego i sukienniczego. Chętnie osiedlali się tam wykwalifikowani tkacze i sukiennicy, a także osadnicy niemieccy i żydowscy.

Obecne Pabianice to prawie 70-tysięczne miasto, w którym nadal dominuje przemysł lekki.

Partnerzy