Piotrków Trybunalski atrakcje dla dzieci i dorosłych, zabytki - mapa

Starówka Piotrkowa

Zamek Królewski

Avocado Bowling Club

Wieża ciśnień

Pałac Bykowskich

Schron Regelbau 621

Filia Biblioteczna nr 1

Filia Biblioteczna nr 2

Miejski Ośrodek Kultury (MOK)

     
  • 1
  •  

Mapa Piotrkowa Trybunalskiego – co na niej znajdziesz?

Czy wiecie, że Piotrków Trybunalski to miasto królewskie? Pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie pochodzi z 1217 roku, ale co ciekawe przymiotnik „Trybunalski” został dodany dopiero po II wojnie światowej. Miasto ma bogata historię i obfituje w ciekawe zabytki oraz atrakcje.

Piotrków Trybunalski to miasto powiatowe z około 75 tys. mieszkańców. Jest drugim, co do wielkości miastem w województwie łódzkim oraz 48. w Polsce.  Na prawie 70 tys. km2 powierzchni rozsiane są wspaniałe zabytki oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Również poza miastem możemy znaleźć ciekawe, warte odwiedzenia zakątki. Nasza mapa Piotrkowa Trybunalskiego pomoże Wam w zorganizowaniu sobie czasu wolnego w Piotrkowie okolicach, w wyszukaniu najbardziej interesujących miejsc i odkryciu nieznanych, fascynujących zakamarków.

Zabytki Piotrkowa Trybunalskiego

Nasza mapa Piotrkowa Trybunalskiego zawiera przede wszystkim najciekawsze zabytki tego miasta. Najsłynniejszym zabytkiem jest oczywiście zamek królewski wzniesiony w XVI w. dla Zygmunta Starego. Dziś w piotrkowskim zamku funkcjonuje muzeum, które warto odwiedzić, by dowiedzieć się więcej o historii całego regionu. Na mapie Piotrkowa Trybunalskiego zaznaczyliśmy również takie zabytki, jak świątynie w tym najstarszy w mieście Kościół farny Św. Jakuba Apostoła. Pośród ciekawych zabytków nasza mapa Piotrkowa Trybunalskiego pokaże Wam również Pałac rodziny Bykowskich, który do dziś zachowany jest w bardzo dobrym stanie, czy imponująca wieża ciśnień. Wszystkich, którzy zainteresowani są czasami II wojny światowej mapa Piotrkowa Trybunalskiego przyciągnie Schronem Regelbau 621, który jest największym tego typu obiektem na odcinku tzw. „Linii Pilicy”. Piotrków Trybunalski będzie świetnym miejscem na weekendowy wypad dla każdego, kogo interesują zabytki z różnych okresów.

Ciekawe atrakcje dla dzieci i dorosłych

Jednak mapa Piotrkowa Trybunalskiego to nie tylko zabytki! W mieście jest wiele atrakcji np. skierowane do wszystkich wielbicieli złotego trunku Centrum Edukacji Browarniczej, kryte pływalnie, miejsca które warto odwiedzić z dziećmi, czy położone pod miastem tereny rekreacyjne wokół jeziora Bugaj.  Mamy nadzieję, że stworzona przez nas kategoria „atrakcje dla dzieci” będzie cenną wskazówką dla wszystkich, którzy chcą ciekawie i kreatywnie zorganizować czas dzieciakom, natomiast kategoria „atrakcje dla par” pomoże w wyborze najlepszego miejsca na randkę z ukochaną, czy ukochanym. 

Mapa Piotrkowa Trybunalskiego – jak jej używać?

Mapa Piotrkowa Trybunalskiego, którą stworzyliśmy pozwala na wyszukanie najciekawszych miejsc, zabytków i atrakcji w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach. Jest podzielona na kilka kategorii, według których możecie odnaleźć na niej to, co w danej chwili najbardziej Was interesuje. Wyróżniliśmy najciekawsze zabytki Piotrkowa Trybunalskiego (w tym zamek, kościoły, zabytki architektury, czy muzea), najlepsze atrakcje dla dzieci, baseny, czy atrakcje dla osób żądnych mocniejszych wrażeń.

Konkretne atrakcje możecie filtrować po powyższych kategoriach oraz wyszukać po nazwie, czy opisie. Cały czas pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami. W przyszłości mapa Piotrkowa Trybunalskiego wzbogaci się m.in. o restauracje, czy hotele.

Jeśli uważasz, że na mapa Piotrkowa Trybunalskiego jest niekompletna – napisz do nas! Dodamy sugerowane przez Ciebie miejsca i informacje.

O Piotrkowie Trybunalskim

Mapa Piotrkowa Trybunalskiego pokazuje nam liczne zabytki, co zdecydowanie świadczy o bogatej historii miasta. Z założeniem Piotrkowa Trybunalskiego wiąże się ciekawa legenda. Mówi ona o Piotrze Duninie zwanym Włostowicem, który za „czyn nierycerski” otrzymał pokutę wybudowania w Polsce 77 kościołów. Pierwszą świątynią był kościół farny w Piotrkowie pod wezwaniem św. Jakuba. Od imienia Piotra ma pochodzić pierwszy człon nazwy miasta, natomiast człon „Trybunalski” dodano dla upamiętnienia najwyższego sądu dawnej Rzeczypospolitej – Trybunału Koronnego, który miał swoją siedzibę w mieście przez 214 lat, aż do schyłku XVIII w.

Piotrków Trybunalski był bardzo ważnym punktem na mapie Polski nie tylko ze względu na Trybunały Koronne. Odbywały się tu również zjazdy rycerskie, sądy, zjazdy generalne szlachty polskiej i  obrady sejmowe. W Piotrkowie Trybunalskim wybierani byli także królowie elekcyjni – potomkowie Władysława Jagiełły.

Mapa Piotrkowa Trybunalskiego pokazuje wiele miejsc naznaczonych śladami historii. Jest to nie tylko zamek królewski, czy kościół farny św. Jakuba, ale również klasztor sióstr Dominikanek, którego częścią jest najokazalszy, zachowany do czasów współczesnych fragment murów obronnych miasta.

Dzisiejszy Piotrków Trybunalski znany jest przede wszystkim z zamku królewskiego, a także pięknego Starego Miasta bogatego w zabytki dzięki zachowanemu średniowiecznemu układowi urbanistycznemu. Dzięki dogodnemu położeniu miasto otoczone jest centrami logistycznymi. Intensywnie rozwija się tu przemysł maszynowy oraz włókienniczy. Mimo tego, że Piotrków Trybunalski nie posiada portu lotniczego, na miejskim lotnisku sportowym lądować mogą samoloty kategorii dyspozycyjnej oraz taksówki powietrzne. 

Partnerzy