Tomaszów Mazowiecki atrakcje dla dzieci i dorosłych, zabytki - mapa

Skansen Rzeki Pilicy

Pałac Ostrowskich

Navi. Bowling Club

Parafia Ewangelicko-Augsburska

Kościół Ewangelicki Św. Trójcy

Filia Biblioteczna nr 1

Filia Biblioteczna Nr 2

Filia Biblioteczna Nr 3

Strzelnica LOK

     
  • 1
  •  

Mapa Tomaszowa Mazowieckiego – co na niej znajdziecie?

Tomaszów Mazowiecki jest czwartym pod względem wielkości miastem w województwie Łódzkim. Miasto jest bardzo ciekawie położone – leży powiem na styku trzech krain historyczno-kulturowych: Mazowsza, ziemi łęczyckiej oraz Małopolski. Tomaszów Mazowiecki zamieszkuje ok. 64 tys. osób. Miasto na początku 2018 r., jako drugie w województwie, wprowadziło dla mieszkańców bezpłatną komunikację miejską.

Tomaszów ma ponad 40 tys. km2 powierzchni, na których rozsiane jest wiele ciekawych miejsc, imponujące zabytki oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Nasza mapa Tomaszowa Mazowieckiego powstała by ułatwić Wam odnalezienie najciekawszych punktów w mieście oraz byście łatwo i przyjemnie mogli zaplanować swój czas w Tomaszowie.

Zabytki w Tomaszowie Mazowieckim

Nasza mapa Tomaszowa Mazowieckiego zawiera najciekawsze zabytki miasta, m.in. piękny Pałac Ostrowskich, w którym obecnie funkcjonuje muzeum prezentujące zbiory historyczne, etnograficzne, archeologiczne oraz przyrodnicze. Na mapie Tomaszowa Mazowieckiego znajdziecie również zabytkowe kościoły rzymskokatolickie oraz ewangelickie.

Największe atrakcje miasta

Mapa Tomaszowa Mazowieckiego to nie tylko zabytki ale również inne ciekawe punkty, których nie sposób pominąć odwiedzając to miasto. Do najciekawszych z nich należy bez wątpienia skansen rzeki Pilicy, który jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Tomaszów Mazowiecki zawdzięcza przepływającej przez miasto rzece Pilicy również unikalne „naturalne” atrakcje. Najpopularniejszą z nich jest przepiękny Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, który wchodzi w skład zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Malownicze źródła krasowe o ciekawym, błękitnym zabarwieniu oraz otaczający je las olchowy będące schronieniem dla kaczek krzyżówek zachwyca o każdej porze roku.   

Atrakcje dla dzieci i dorosłych w Tomaszowie Mazowieckim

Miasto na Pilicą oferuje wiele atrakcji dla turystów, również dla tych najmłodszych. Mapa Tomaszowa Mazowieckiego, którą stworzyliśmy zawiera także atrakcje dla dzieci. Do najciekawszych zaliczyć można park linowy oraz Arenę Lodową, gdzie młodsi i starsi mogą szlifować swoje umiejętności jeżdżenia na łyżwach oraz na rolkach. Co ciekawe, na łyżwach można jeździć tam także latem! 

Tomaszów Mazowiecki bogaty jest nie tylko w atrakcje dla dzieci, ale również dla dorosłych – znajdziecie tu wiele pubów, klubów oraz restauracji, a także strzelnicę, która przypadnie do gustu fanom mocniejszych wrażeń.

Jak używać Mapy Tomaszowa Mazowieckiego?

Mapa Tomaszowa Mazowieckiego pokazuje najciekawsze miejsca w mieście i okolicach.  Z zakładce Zabytki możecie znaleźć najciekawsze, historyczne punkty na mapie miasta. Są one dodatkowo podzielone na Muzea, Pałace oraz Świątynie. Mapa Tomaszowa Mazowieckiego w zakładce Atrakcje zawiera natomiast inne atrakcyjne punkty, które warto odwiedzić. Możecie filtrować je według różnych kategorii np. dla dzieci, dla par, przyroda, muzea, biblioteki, czy atrakcje sportowe. Taki podział pomoże Wam w znalezieniu atrakcji najlepiej dobranej do waszych preferencji.

 

Tomaszów Mazowiecki – historia

Tomaszów Mazowiecki uzyskał prawa miejskie w 1822 roku, jednak historia miasta sięga o wiele dalej. Dzisiejsze dzielnice miasta mają ponad 600 lat! Najstarsze z nich to Brzustówka, Nagórzyce oraz Białobrzegi.

Tomaszów Mazowiecki tak jak większość miast posiada swoją legendę. Dotyczy ona herbu miasta, przedstawiającego „Pannę dla niedźwiedziu”, który jest zarazem herbem rodziny Ostrowskich – założycieli miasta. Legenda mówi o królu angielskim, który miał dwoje dzieci – syna i córkę. Na łożu śmierci pozostawił synowi władzę królewską, natomiast córce nieruchomości oraz królewskie skarby. Brat, który bał się stracić wszelkie skarby za sprawą licznych adoratorów siostry, za poradą doradców postanowił oddać dziewczynę na pożarcie niedźwiedziowi. Ta jednak bez trudu poskromiła zwierzę. Brat przeprosił ją i wydał za mąż za księcia Lotaryńskiego. Z małżeństwa zrodziło się kilku chłopców, którym nadano herb „panny na niedźwiedziu’”. Oni oraz ich potomkowie rozjechali się po kontynencie, również do Polski. I zapewne trafili do Tomaszowa Mazowieckiego…

Przed I wojną światową Tomaszów Mazowiecki był miastem wielokulturowym. W 1914 roku miasto zamieszkiwało 34,5% Polaków, 34% Żydów oraz prawie 30% Niemców. Po wojnie powstało wiele zakładów przemysłowych oraz warsztatów rzemieślniczych, głównie sukienniczych. Miasto dynamicznie się rozwijało. Rozwijał się także przemysł wełniany zapoczątkowany przez Hilarego Landsberga. Tomaszowski przemysł wełniany rósł siłę i odgrywał znaczącą rolę w przemyśle Królestwa Polskiego. W roku 1900 jego wartość wynosiła ponad 3200 tys. rubli!

Na początku II wojny światowej miała miejsce bitwa pod Tomaszowem Mazowieckim, w wyniku której Niemcy zajęli miasto. Podczas walk śmierć poniosło ok. 770 Polaków. W 1940 r. na mapie Tomaszowa Mazowieckiego pojawiło się getto dla ludności żydowskiej.

 Dzisiaj Tomaszów Mazowiecki to miasto otwarte na mieszkańców i prężnie rozwijające się. Mapa Tomaszowa Mazowieckiego sukcesywnie wzbogaca się o nowe inwestycje, natomiast mieszkańcy oraz turyści mogą cieszyć się wieloma imprezami kulturalnymi, które organizowane są na terenie miasta.

Partnerzy