Sieradz atrakcje dla dzieci i dorosłych, zabytki - mapa

     
  • 1
  •  

Mapa Sieradza

Sieradz to jedno z najstarszych miast w Polsce ponieważ prawa miejskie uzyskało już w 1247 roku! Mapa Sieradza do dziś nosi ślady odległej przeszłości i rangi miasta. A była ona niemała ponieważ Sieradz był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, czyli miastem zlokalizowanym na ziemiach należących do króla. Miasto było również stolicą księstwa sieradzkiego i województwa sieradzkiego. Obecnie Sieradz ma ok. 43 tysiące mieszkańców i nieco ponad 50 km2 powierzchni.

Najsłynniejszą chyba postacią związaną z Sieradzem był urodzony tam Antoni „Antoine” Cierplikowski, który został prekursorem kobiecego fryzjerstwa. Zwany jest „królem fryzjerów – fryzjerem królów”. W bardzo młodym wieku zyskał sławę w Paryżu gdzie jego fryzura „na chłopczycę” wraz z sukienkami Coco Chanel wyznaczała nową modę lat międzywojennych. Był fryzjerem takich gwiazd, jak Brigitte Bardot, czy Édith  Piaf. Na jego cześć co roku w Sieradzu organizowany jest Open Hai Festival – impreza podczas której fryzury wykonywane są i prezentowane w otwartej przestrzeni miejskiej.

Nasza mapa Sieradza pomoże Wam odnaleźć najważniejsze atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca w Sieradzu. Ułatwi to planowanie czasu wolnego w mieście niezależnie od tego, czy pochodzicie z Sieradza, czy jesteście tu tylko przejazdem.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych w Sieradzu

Zastanawiacie się jakie atrakcje dla dzieci oferuje Sieradz? W mieście znajdziecie wiele przyjemnych miejsc na spacer z dzieckiem, wśród których najważniejszym, a zarazem najbardziej rozległym jest położony przy wjeździe do miasta Park im. Adama Mickiewicza. Nam najmłodsi mogą do woli bawić się na placu zabaw, a dorośli odpoczywać od miejskiego zgiełku. W parku organizowane są również ciekawe eventy. Tuż obok znajdziecie bardzo ciekawy Sieradzki Park Etnograficzny, z którego dzieci dowiedzą się nieco o ciekawej historii regionu. Pozostałe atrakcje dla dzieci to np. kryte baseny, czy sale zabaw.

Dorośli także nie będą nudzić się w Sieradzu. Tuż obok miasta położony jest bardzo malowniczy Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, gdzie można odetchnąć pełną piersią i podziwiać dziką naturę. Ciekawą trakcją jest również położona niedaleko Sieradza Strzelnica Okręglica. Wieczorem można wybrać się do Sieradzkiego Centrum Kultury, gdzie funkcjonuje Teatr Miejski. Są tutaj wystawiane sztuki, odbywają się koncerty, przedstawienia, czy występy kabaretowe.

Zabytki w Sieradzu

Sieradz obfituje w ciekawe zabytki. Najważniejszym z nich mógłby być zamek królewski, po którym obecnie zostało tylko wzgórze zamkowe wraz z fosą. Sieradzki murowany zamek został wzniesiony prawdopodobnie na miejsce zniszczonego zamku drewnianego. Za czasów Jagiellonów warownia była istotnym środkiem politycznym i organizowano tam zjazdy szlacheckie. Zamek niestety został rozebrany ok. 1800 r., a jego wszelkie ślady zniszczyli w czasie II wojny światowej Niemy, którzy na wzgórzu wznosili częściowo zachowane do dziś bunkry.
Kolejne zabytki Sieradza, które warto zobaczyć to np. Uroczy Dworek Modrzewiowy, Dom Tkacza, zabytkowe kościoły oraz dawny zajazd pocztowy, czy synagoga.

Mapa Sieradza – jak z niej korzystać?

Nasza mapa Sieradza powstała, by przybliżyć Wam najważniejsze miejsca i obiekty w mieście. Miejsca te podzieliliśmy na kategorie abyście mogli szybko i wygodnie znaleźć atrakcję odpowiednią dla siebie. Dostępne filtry to np. atrakcje dla dzieci, atrakcje dla par, zabytki, czy atrakcje sportowe.
Mapa Sieradza na naszym portalu jest cały czas rozbudowywana – sukcesywnie będziemy dodawać do niej nowe miejsca i atrakcje oraz informacje o nich. Jeśli chcecie pomóc nam współtworzyć mapę – czekamy na kontakt!
 

Partnerzy